hakikat ve doğru


bu yazıyı yazarken biraz üzgün, biraz sinirliyim. aileme şükrettiğim iki önemli değer bunlar benim için: hakikat ve doğru. üzerine çok fazla okuma yaptığım iki felsefik düşünce. bazen gerçekten sorguluyorum hakikatli ve doğrucu olmayı ama zıttını kabuğuma yakıştıramıyorum.

5 milyon dolar ciro

beynime baş ağrıları saplandı. son 3 yılımı estonya’da uluslararası bir e-ticaret şirketi açmaya adadım. Yılda 5-10 milyon dolar ciro yapacak büyük bir proje. çeşitli şirketlerde çalıştım. projemi her gün geliştirdim. her hafta sonumda 3 günlük proje kampları yaptım. cesaretimi bulduğum o noktada projeme artık yakıt almanın vakti geldi diye düşünerek yatırımcı, yazılımcı ile buluşturdum. şirket açıldı… yazılım yazıldı. 3 kişilik küçük, kemik bir ekip ve garaj projesi.

faaliyete geçeceğiz. testler bitti. aklımda da 4 yıl önce kendime koyduğum hedef: üniversite bitmeden işimi kurmuş olacağım. bu hedefe böyle büyük bir şirket girişimiyle ulaşacağım için yaşadığım hazzı gerçekten anlatmakta zorlanıyorum.

bir akşam yatırımcı ve aynı zamanda yazılımcıdan kişisel sebeplerle çekilme kararı aldıklarını öğrendim. bu anın sonraki 3-5 ayımı zombi gibi geçirmeme sebep olacağını bilmiyordum. gerçekten bunalıma girmiştim sonrasında. o kadar yüzüp yüzüp kuyruğuna gelip en son noktadan dönmek hiç iyi hissettirmemişti.

ya öyle değilse?

yatırımlarını kişisel sebeple çekmek değil de endüstriyel hırsızlıksa? işte buna imkan vermedim. eşit paylara sahip üç kişilik hisseydi anlaşma. bu eşitliği bozacak tek unsur yatırımcının bana verdiği 20 bin dolara teminat olması için şirketi estonya’da kendisine dijital vatandaşlık alarak kendisinin üzerine açmak oldu.

belki de bu hata hayatım boyunca yapmış olduğum en kritik hataydı. bilmiyorum. ama hukuki uluslararası hiç bir bağlayıcılığı olmayan, takip edilemez bir kripto para trafiği ile işleyen bu proje için bana 20 bin dolarını verecek yatırımcıya sunabileceğim başka hiç bir güvence bulamadım.

çevremden gelen endüstriyel hırsızlık nitelendirmelerini her duyduğumda düşüncem şu oldu: “eğer gerçekten yaptıkları buysa aptallar. bensiz aylık 3-4 bin dolar kazanmayı, benimle aylık 10-20 bin dolar kazanmaya yeğlemiş olurlar.” rasyonel bir davranış olmayacağı için olumsuz değerlendirdim.

nbd software and technology inc.

dün itibariyle kişisel sebeplerle çekilmediklerini, yola bensiz devam ettiklerini öğrenmiş oldum. benden çaldıkları tüm verileri, algoritmalarımı, işin mekaniklerini, emeklerimi, yazılımı kullanıyorlar. ben bu kişiyle 6 yıldır tanışıyorum. yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmedi. böyle bir hareket hiç beklemedim.

dünden beri başka bir şey düşünemiyorum. onlara saldırabilecek verilerim varken saldırmamayı bir erdem sayıyorum. ne saçmalıyorum?

itici geliyor ama bana gerçekten steve jobs efsanesini anımsatıyor bu durum. tekrardan gireceğim. kendisini de aradım telefonla. hayırlı işler dileyerek rakibim olduğu için onu kutladım. dünya’da 15-20 tane şirketin olduğu şu küçük sektörde türkiye’de 3 şirket olacağız, 3’ümüz de eski arkadaşız.

şayet olurda okursan bunları, sana meydan okuyorum.

Avatar
Yazar: Doğukan Yılmaz

goodjob'da marka danışmanı, radyo a'da prodüksiyon sorumlusu. markalama, dijital pazarlama ile ilgilenir. anadolu üniversitesi'nde işletme lisans ve aşçılık önlisans eğitimini sürdürüyor.

yorumla