Yemeksepeti Kurumsal İtibarını Zedeledi

Bende şu gece gece karnı acıkanlardanım. Zaten karnım acıkmasa YemekSepeti.com'un çok kritik bir hata yaparak çöküşüne şahit olmazdım. YemekSepeti'nin 30 Kasım'ı kolay kolay unutamayacağına eminim! Zira Türkiye'de yemek algısının değişiminin öncüsü YemekSepeti yaratıcı yıkım beklentisi yaşatmadı değil.

0
152
YemekSepeti Erişilemiyor Hatası
YemekSepeti Erişilemiyor Hatası

Bende şu gece gece karnı acıkanlardanım. Zaten karnım acıkmasa YemekSepeti.com’un çok kritik bir hata yaparak çöküşüne şahit olmazdım. YemekSepeti’nin 30 Kasım’ı kolay kolay unutamayacağına eminim! Zira Türkiye’de yemek algısının değişiminin öncüsü YemekSepeti yaratıcı yıkım beklentisi yaşatmadı değil.

Yemeksepeti.com alan adı yenilemesini unuttu!

Bir web sitesi için kesinlikle kabus niteliğinde bir hata olan alan adı yenilemesi profesyonellikle Delivery Hero tarafından yönetilen YemekSepeti.com’a bir kabus yaşattı. 30 Kasım 2017 tarihinde öğle saatlerinden itibaren internet kullanıcıları YemekSepeti’ne girdiği zaman erişim sağlanamıyor hatalarıyla karşı karşıya kaldılar. Bu hata en yoğun kullanıcıya sahip olduğu İstanbul, İzmir, Ankara illeri başta olmak üzere onlarca şehirde insanları şaşkına çevirdi.

Yaratıcı yıkım mı

Aslında bunun bir hata daha doğrusu unutkanlıktan ileri geldiğini düşünmek biraz ütopikti ilk başta. Aklıma gelen ilk düşünce YemekSepeti bize ne getiriyor oldu. Ancak yaptıkları açıklama da bunun teknik bir sorundan ileri geldiğini öğrenmiş olduk. Ülkece böyle ani erişim sorunlarına hazır olmadığımızı belirtmek isterim. Kalp krizi geçirttirmesinler bize! Değil mi? 🙂

Aslında sanıyorum diğer bir çok internet devi şirkete de “Aman dikkat!” uyarı sinyalini vermiş durumda YemekSepeti. Zira YemekSepeti’nin bu skandalından sonra bir çok internet devinin alan adı süresini 2025’e kadar uzattığını görüyorum. Sadece YemekSepeti.com alan adının değil Yemek.com alan adının mülkiyet süresini de birlikte uzatmışlar. Sanırım işi sağlama almaya çalıştılar. İşte hataya yer vermemek diye buna derim!

En çok Eskişehir etkilendi

Evet yanlış değil. Son 1 yıl YemekSepeti’ni en çok kullanan il Eskişehir. Durumu şöyle de özetleyebiliriz belki: bir sokağın başında bir kaç dakika beklediğiniz zaman 5-10 tane paketçi geçer önünüzden. Hatta sırf YemekSepeti satışı yapmak için açılan işletmeler… YemekSepeti dükkanlarının ardı arkası kesilmiyor. Dolayısıyla gelir modelini sırf YemekSepeti’ne odaklamış olan işletmeler ufak bir nasihat aldılar o günden. Bir musibet bin nasihatten iyidir dememişler boşuna.

Tembellikten öte ve kaliteden son derece yoksun olan, karlı bir gelir modeline bile sahip olamayan bu işletmelerin fişinin her an çekilebileceği gerçeği bu işletmelerin sahiplerinin yüzüne vuruldu. Daha ne olsun?

PAYLAŞ
Önceki İçerikProblemi çözemezsin eğer onu anlamazsan
Sonraki İçerikCoffee Carnaval: Eskişehir’de Kahve Kokuları Yükselecek!
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme ve kinci üniversitede Aşçılık okuyorum. Radyo A'da prodüksiyonda çalışıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri…

CEVAP VER