Yazı Yazmak Blog Geliştirmek İçin Düşündüğünüz Kadar Etkili Değil

3
173
minimalist
minimalist

Blog kavramını Dünya’da bilmeyen, anlamayan kalmadı. Siz şu an bu satırları okuyana kadar bugün 2.219.725 blog yazısı paylaşıldı. Hepimiz farklı amaçlar için blog açmayı düşünüp, düşündüğümüzü açtık. Belli periyotlarla yazıyoruz, bazen hiç yazmıyoruz. Peki ne kadar iyi blog tutuyoruz? Blog geliştirmek için yazı yazmak ne kadar yeterli ve etkili?

Blog Yazmak Yazı Yazmaktan Daha Fazlasıdır

Temel olarak hepimiz bir blog açmanın gereksinimlerini biliyoruz. Hosting kirala, alan adı al. WordPress’i kur, ayarlarını yap, temanı yükle ve yazı yaz. Sonra da birilerinin okumasını bekle. Bu düzen böyle değil sanıyorum. Bunun detaylarına başka bir yazımda değineceğim ancak bizim için daha önemli bir konu var burada.

Blog yazmak ziyaretçiye hitap edebilmek, onunla bir bağ kurabilmek için hepimizin hemen hemen her gün yaptığı bir iş. Sorun ise “blog yazmak” eylemini yazı yazmak olarak algılamak. 

Okuyucular GIF, animasyon, inografik gibi görsel içeriklerle daha çok zaman geçiriyor. Sebebi ise yazıyı okurken kaybettiği zaman. Görsel içerikler çok daha çabuk tüketiliyor. İşte son zamanlardaki marka oyunları da bunun farkına vararak infografik üretimine başladılar. Çünkü infografikler bir kaç cümleden oluşur, %60 daha fazla akılda kalıcıdır. Kolay sindirildiği için sosyal medyada her zaman farkındalık yarattılar. 

İnfografik nedir?

Kısa sürede yazıya göre daha fazla bilgi aktarımı sağlayan, etkili ve eğlenceli bilgi görselleri. Bir örnek verecek olursak:

sigara_hakkinda

Bunun hakkında Sibel Hoş‘un hazırlamış olduğu bir slide var. Onu da izlemenizi istiyorum.

[slideshare id=60607849&doc=2016ylndagorselicerikhakkndabilmenizgerekenistatistikler-160407122132]

 

Şimdi tekrardan düşünmek lazım, gerçekten özenle zaman harcayarak hatta bir çok işimizden feragat ederek yazdığımız yazılar blogumuzu geliştirmek için mi yoksa sürekliliğini sağlamak için mi?

3 YORUMLAR

  1. güzel bir noktaya değinmişsin. bence de yazılana değer verip sonuna kadar sıkılmadan okuyan sayısı az etkili yöntem senin bahsettiğin gibi daha fazla görselliğe önem vermek sanırım bende şu soruya cevap bulamıyorum google için mi yazıyoruz yoksa insalara faydalı olmak için mi?

CEVAP VER