Warmshowers Topluluğu Hakkında – Nedir? Nasıl olur?

0
177
eskişehir
eskişehir

Dünya’nın en kolay yapılacak iyiliklerinden birisi bence kesinlikle ev sahipliği yapmaktır. Warmshowers topluluğunda ise kendinizi bir hostta bulabilir ya da evinizde aniden misafir bulabilirsiniz. Kendiniz için düşünün yurt dışına çıkmak ve değişik yerler görmek istiyorsunuz. Eğer size gerçekten iyi kazandıran bir mesleğiniz ya da ekonomik dayanağınız varsa bu kolay. Peki ya bu yoksa? İşte bu noktada çoğu kişinin bu isteği sadece hayal olarak kalıyor.

2
Brigitte ve Nicolas. Fransa’dan gelmişlerdi.

Warmshowers ve benzeri topluluklar da tam bu noktada devreye giriyor. Bu topluluklar size gideceğiniz yerlerde ücretsiz konaklama imkanı sunuyor. Gezinize ayırmanız gereken bütçe neredeyse yarı yarıya düşüyor. Sadece bu yönden bakmamalı. Gideceğiniz yeri araştırmış, hakkında okumuş olsanız bile orada yaşayan bir insan ile orada yapacağınız geziler daha güzel ve daha kolay oluyor.

Warmshowers nedir?

Warmshowers bisikletle seyehat edenler için ücretsiz konaklama imkanı sunan bir topluluk. Platforma üye olursunuz. Dilerseniz ev sahipliği yaparsınız dilerseniz birilerine konuk olursunuz.

Misafirin Sorumlulukları

Henüz hiç konuk olmadım, sadece ev sahipliği yaptım. Şu ana kadar hiç kötü bir senaryo ya da tabloyla da karşılaşmadım. Misafirlerimin temizlik yapmasını, bulaşık yıkamasını, etrafı toplamasını pek sevmem. Onlar sohbetlerini ederken genelde ben tüm işleri yapmaktan zevk duyuyorum.

Bana göre misafirin ana sorumluluğu kendisi, neleri yediği, kalacağı süreç içerisinde planları ve yapmak istedikleri konusunda bilgi vermektir. Şu ana kadar ne yapacağını bilmeyen bir misafirim olmadı ancak eğer olursa ne yapacağımı bilemem diyebilirim. 🙂

Misafirin sorumlulukları hakkında Warmshowers’ta bir sayfa var. Onu okumanızı tavsiye ederim.

Christoph ve Katharina. Almanya'dan gelmişlerdi.
Christoph ve Katharina. Almanya’dan gelmişlerdi. Warmshowers aracılığı ile buluştuk.

Aynı Dilde Konuşmak

Tabi ki aynı dili konuşabiliyor olmak her şeyi kolaylaştıracaktır. Bundan dolayı mutlaka ortak bir dil konuşabilen birisinin olmasını tavsiye ederim. Ağabeyim İngilizce kelimeleri az çok biliyor. Kelimeleri telaffuz edip, el hareketleri ve mimiklerle anlaşabiliyorlar. En azından ben sınavdan çıkıp gelene kadar son misafirimiz Christoph ve Katharina ile kahvaltı hazırlayıp kahvaltılarını yapmışlardı. 🙂

Bazı sorunları olabilir; nereden gideceklerini, nereleri görmelerini tavsiye edeceğinizi ve benzeri bilgileri bilmiyor olabilirler ve öğrenmek isteyeceklerdir.

Ev Sahipleri İçin Tavsiyelerim

  • Misafiriniz mutlaka tarihi mekanları görmek, bol bol fotoğraf çekmek isteyeceklerdir. Onlar için şehrinizdeki tarihi yerleri, fotoğraf çekilebilecek en güzel yerleri mutlaka biliyor olun.
  • Misafirinize alkol ya da sigara kullanıp kullanmadığını danışın. Eğer kullanıyorlarsa akşam yemeğine güzel bir şarabın eşlik etmesi güzel olacaktır.
  • Eğer evinizde evcil hayvanınız varsa sorun olup olmadığını mutlaka danışın.
  • Nasıl beslendikleri önemlidir. Vejetaryen ve vegan yemeklerine hakim olmanızı tavsiye ederim. Fakat çiğ köftenin Türkiye’de mükemmel bir vejetaryen yemeği olduğunu konuklarım Christoph ve Katharina’dan öğrendim.
  • Evime bir misafir gelecekse mutlaka evin düzenli olmasına dikkat ediyorum. Misafirlerimi ağırlamadan önce banyo ve tuvaletleri temizliyorum.
  • Aç gelebilme ihtimallerine karşı en azından gelmeden önce bir çorba yapmak çoğu zaman çok yardımcı oluyor.
  • Misafirleriniz hakkında diğer bisiklet sever arkadaşlarınıza haber verin. Birlikte pedallamak güzel bir sohbet ortamına temel hazırlıyor kesinlikle.
  • Gün içerisinde özellikle son gün onları fazla yormayın derim. Malum yola çıkacaklar. Programı erken bitirmek gerek. 🙂
  • Onlarla mutlaka iletişimde kalın. Gezilerini varsa bloglarından, sosyal medya profillerinden takip edin. Arayı soğutmayın arada sırada yazın.
  • Eğer bir başka ülkede hiç bilmediğim bir yerde birisi bana barınma, yeme imkanları sağlıyorsa ben eminim ki o benim evime geldiği başımın tacı olur. Bunun için size güzel, aydınlık bir kapı olacaktır onlar.
Ignacio. İtalya'dan gelmişti.
Ignacio. İtalya’dan gelmişti.

Warmshowers’a mutlaka üye olmanızı tavsiye ederim. 🙂 Belki bir gün bu güzel insanlarla tekrardan karşılaşmak dileğiyle.

CEVAP VER