Vodafone’luysanız Dikkat Edin! Yolculuk Paketi Pop-up’ı

0
686
vodafone
Vodafone

Kimi zaman avantajlı ve hesaplı tarifeleri dolayısıyla, kimi zaman hizmet kalitesi dolayısıyla seçiyoruz operatörümüzü. Vodafone ise mobil iletişim sektöründe Dünya’nın en büyük markalarından birisi. Devamlı olarak pazarlama taktikleri geliştiren mobil iletişim firmaları her gün satış taktiklerine bir yenisini ekliyor. Vodafone‘da da en yeni satış taktiklerinden birisi ise Pop-up reklamlar. Dünya nüfusunun %47’sinin akıllı telefon kullanımına geçmesi dolayısıyla satış taktiklerini akıllı telefonlara odaklı geliştirmeye başladılar. 2017 yılının akıllı telefon kullanım oranlarına göre ise bu oran %60’lara kadar çıkacak. Bu da demek oluyor ki Pop-up’lardan başka bir çok satış taktiğiyle karşı karşıya geleceğiz. Şimdilik şu Vodafone’un yolculuk paketi adı altında pop-up satış stratejisinden bahsetmek isterim.

Yeni Vodafone CEO'su Colman Deegan
Yeni Vodafone CEO’su Colman Deegan

Vodafone’da geçtiğimiz ay yönetim kadrosunda bazı değişikliklere tanık olduk. Vodafone Türkiye‘de CEO’luk göreviyle tanıdığımız Gökhan Öğüt görevinden ayrılarak yerine Vodafone İtalya‘dan Finans sorumlusu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Colman Deegan geldi. Vodafone Türkiye’de Bilgi ve İletişim Genel Müdürlüğü görevine Rasim Karas‘ın getirilmesiyle de bazı politika değişikliklerine gidiyor Vodafone Türkiye. Çağrı merkezi başta olmak üzere kalite ve verimlilik alanlarının odak noktası müşteri operasyonu çözümleri olacağını bu ay Capital Dergisi’nde okumuştum. Bunun üzerine bu yolculuk paketi hakkındaki yazıyı yazma gereksinimi duydum.

Vodafone Pop-up(Açılır Pencere) Reklamları

Pop-up nedir?

Pop-up örneği
Pop-up örneği

Pop-up yani açılır pencere reklamlarını daha çok bilgisayardan web sayfalarını gezerken karşımıza çıkan reklamlar olarak tanıyorduk. Tam bir baş belasıydılar. Ya istediğiniz veriyi göremez, ya da görmek için pop-up’ı kapatmak istediğinizde başka sayfalara yönlendirilirdiniz. Oysa ki son zamanlarda Google’ın bazı denetim kriterlerinde değişiklikler yapılmasıyla web sayfaları artık ya sayfalarına pop-up koymaya cesaret edemiyor ya da minimum alanı kaplayacak şekilde koyuyor. Google bu siteleri spamlayarak listesinden çıkarttığı için de pop-up reklamlara tıklayınca yönlendirme yapan sayfalar oldukça azalmıştı.

Pop-up bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde karşınıza direkt olarak gelen reklamlardır. Belirli bir süre önce zararlı yazılım dağıtımında da sıklıkla kullanıldı. Zaten bu zararlı yazılım dağıtımlarından ötürü insanlar bu konuda biraz daha fazla bilinçlenmişti.

Vodafone Yolculuk Paketi Pop-up Reklamlarına Dikkat Edin

Vodafone Yolculuk Paketi Pop-up Reklamı
Vodafone Yolculuk Paketi Pop-up Reklamı

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla Vodafone Türkiye’de reklamlarını bu yönde kaydırdı. Son zamanlardaki oyunu ise tam olarak bu pop-up reklamlar. Vodafone yolculuk paketi akıllı telefonunuzda herhangi bir işlem yaparken karşınıza çıkıyor. Size evet, hayır ve şimdi değil gibi seçenekler sunuyor. Bazen tam olarak algılanmadığından, bazen ise başka bir dokunma hareketi yaparken reklamın birden çıkmasından dolayı bu avantajsız alım işlemini istem dışı gerçekleştiriyordu kullanıcılar. Avantajsız diyorum çünkü genellikle bu kampanyalar bir kaç saat için geçerli oluyor. Birde eğer ki kendi veri, konuşma, mesajlaşma paketiniz varsa önce onları kullanıyor.

Benim de karşılaştığım sorun tam olarak buydu. Telefonumun yavaşlığından dolayı ekranımda bir sayfa belirdi ama sadece seçenekler vardı. Ne olduğunu anlamayarak bir şeylere bastığımı hatırlıyorum ve sonra hattıma 4TL’ye Yolculuk Paketi tanımladılar. Müşteri hizmetlerini aradım, durumu belirttim. Onay vererek yaptığım bir işlem olmadığını, geri alınmasını ve bu tarz reklamların bana gönderilmemesini talep ettim. Fakat ay sonu gelen faturama bakınca bu yolculuk paketi ücretinin yansıtıldığını gördüm. Sadece bu kadar olsa keşke. Bu olayın üzerine 1-2 defa daha bu yolculuk paketi pop-up reklamıyla karşılaşmıştım.

İstem Dışı Onayladığınız Paketleri İade Etmeyi Talep Edin

Açıkçası bu pop-up satış reklamlarının tamamen insanların boş anlarından faydalanarak kazandırdığını düşünüyorum. Çünkü aklı mantığı olan hiç kimse kendi paketi daha bitmemişken 4 saat geçerli 1 gb internet ya da 100 dakika her yöne konuşmayı 4TL’ye kabul etmez. Kaldı ki bir sayfada dolaşırken tam dokunma yapacağınız sırada bu pencere çıkarda, istem dışı o kabul etme seçeneğine dokunursanız ne olacak?

542 ya da Vodafone Türkiye genel merkezi arayarak durumu belirtin. Gerektiği taktirde bu yolculuk paketi hatta pop-up uygulamasını şikayet edin. Vodafone’dan ayrılacağınızı söyleyin ve hatta bunu uygulayın. Küçük bir miktar para olabilir, ancak haksız kazanç asla kabul edilemez.

Hattınıza Tanımlı Reklam Uygulamaları İzinlerini Kapattırın

Hattınıza tanımlanmış reklam izinleri var. Bunlar “kampanya bilgilendirmeleri”, “fırsat bilgilendirmeleri” … adları altında müşteriye sevimli gösteriliyor. Fakat o kadar da sevimli olmadığını bu yazıyı tamamen okuduysanız anladığınızı düşünüyorum. Reklam uygulama izinlerini kapattırmak için başınıza gelmesini beklemeyin derim. Bir an önce tedbiri almanızda fayda var. Son zamanlarda çok fazla reklam göndererek kullanıcıyı bıktırıyorlar.

Vodafone İle Yaptığım Görüşme

Bu dayatmayı kabul etmeyin diyorum, çünkü ben kabul etmedim ve sonuca vardım. Yolculuk paketi pop-up’ı ile ilk karşılaştığım zaman müşteri hizmetlerini arayarak hizmetin sonlandırılmasını, hizmete dair alınan ücretin iadesini, hattıma tanımlanan reklam izinlerinin kaldırılmasını talep ettim. Hepsini gerçekleştirdiğini söyledi çalışan görevli arkadaş. Fakat görüşmenin üzerine 1-2 sefer daha pop-up reklamı geldi. Pek aklıma takılmadı fatura gelene kadar. Faturaya ücret yansıtılmıştı. Vodafone Türkiye Genel Merkez‘i arayarak oradan bağlandım Müşteri Hizmetlerine. Daha önce durumu beyan edip onayladığımı ve işlemin gerçekleştirildiğini fakat aslında gerçekleştirilmemiş olduğunu beyan ettim.

Neyse ki düşündüğüm kadar zor olmadı ve müşteri hizmetleri yolculuk paketi ücretinin iadesini bir sonraki ay faturadan düşerek yapacağını söyledi. Reklam izinlerini de kaldırdı.

İstediğime ulaştım. Aynı zamanda şu bilgiye de sahip oldum: son dönemde aynı şikayetin çok fazla geldiğini söyledi. Genel Merkez’e uygulamanın durdurulması gerektiğine dair rapor gönderildiğini, dinletilmek üzere konuşmamın referans numarasının iletileceğini söyledi. Umarım işe yaramıştır. Sadece benimle kalmamasını, herkesin bunu yapmasını istiyorum.

Peki ya siz Vodafone’un bu yeni reklam stratejisi Pop-up reklamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kabul edilebilir bir uygulama mı?

CEVAP VER