Temiz Bardaklar İçin 2 Mükemmel Öneri

2
197
temizlik

Çay, kahve, kola gibi içecekler bardaklarınızda iz bıraktı zamanla değil mi? “Sıkıntı değil, ne de olsa yıkıyoruz.” dediğinizi duyar gibiyim ama hadi bugün kendimize değer verelim. Bembeyaz kupalarımız tekrardan beyazlasın, cam bardaklarımız tekrardan parlasın. Çal oynasın, vur patlasın. Temiz bardaklar için!

Bardaklardaki lekeler inatçı olabilir, temizlenmemek için direniyor olabilirler. Buna son verme zamanı geldi. Ev yapımı temizleyicilerle ya da ticari temizleyicilerle bardakları ilk günkü gibi parlatmanın yollarından size bahsedeceğim.

#1 Evimizde Kullandığımız Ürünlerle Temizlemek

 1. Kabartma tozuyla ovalayın

  Kabartma tozu
  Kabartma tozu

  Bir miktar su içerisine kabartma tozu yapıp karıştırarak yoğun kıvamlı bir macun haline getirin. Bu macunla fırça veya sünger yardımıyla lekeyi ovun. Ardından durulayın. Eğer leke geçmediyse işlemi bir kere daha tekrarlayın. Kabartma tozu hafif lekeleri çıkartmak için mükemmel işlevsel bir madde.

   

 2. Sirke kullanın

  Sirke
  Sirke


  Bu yöntem kimyasallara olan gereksinimi yok eden çevre dostu bir yöntemdir. İhtiyacınız kadar sirkeyi kaynatmadan ısıtın. Ardından temizleyeceğiniz bardağı bu sirkenin içerisinde minimum 4 saat, dilerseniz 1 gece boyunca bekletin. Ertesi gün lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

   

 3. Bardakları tuzla ovalayın

  Tuz
  Tuz


  Bardaklarınızı biraz ıslatın. Bir çorba kaşığı tuz ile ovalayın bardaklarınızı. Tuz lekeleri aşındırır ve kaldırır. Tertemiz bardaklara sahip olursunuz.

   

 4. Protez temizleyici tablet kullanın

  Protez temizleyici tablet
  Protez temizleyici tablet


  Bardaklarınızı bir kovaya doldurun ve kovanın içine yeteri kadar protez temizleyici tabletlerden atın. Üzerine kaynar su ekleyin. Tabletler köpürdeyerek çözünecek. Ardından tertemiz bardaklara sahip olacaksınız. Tabletler tamamen çözündükten sonra bardaklarınızı iyice durulayın.

#2 Ticari Kimyasallarla Temizlemek

 1. Bardakları çamaşır suyuna basın

  Clorox çamaşır suyu
  Clorox çamaşır suyu


  Büyük bir kovada 1 litre kaynar su için 1 çorba kaşığı çamaşır suyu ekleyerek bardaklarınızı içine bırakın. Lekeler çıkıncaya kadar kovadan çıkartmayın bardaklarınızı. Tavsiyem 1 gece bekletmeniz.  Zorlu lekeleri daha çabuk sökmek için dilerseniz bardaklarınızı bu suyun içerisinde fırçalayabilirsiniz. Daha temiz bardaklar elde edersiniz. Çamaşır suyu bardaklarınızı sterilize edecektir. Emin olabilirsiniz mükemmel derecede temiz bardaklar elde edeceksiniz.

   

 2. Sihirli temizlik süngeri edinin

  İlaçlı Sünger
  İlaçlı Sünger

  Sihirli dediğime de o kadar takılmayın. İlaçlı süngerler satılıyor piyasada. Bunlardan edinin. Islattığınız bardağı dairesel hareketlerle bu süngerle ovun. Güç sarfetmeden, çok kolay bir şekilde lekeler geçecektir. Ardından güzelce çalkalayarak iyice durulayın.

   

 3. Toz temizleyicilerini kullanın
  Toz temizleyiciler seramikler için en uygun temizleyiciler arasında. Toz temizleyiciyi cildinize temas etmeden kullanın. Islak zemine fırça ile uygulayın. Yüksek derecede kimyasal içerdiğinden dolayı koklamayın.
 4. Hiç temizlenmiyorsa aranmaya gerek yok: Profesyonel espresso makine temizleyicisi kullanın
  Bu son çareniz olabilir. Ama net çözüm yönteminizdir. Bu temizleyiciler çay ve kahve gibi lekeleri çıkartmak için üretilmiş olduğu için tam olarak amacına hizmet eder. Memnun kalmamanıza imkan yok 🙂

2 YORUMLAR

 1. Hocam, çamaşır suyundaki kimyasal çok yoğundur. Bu nedenle ki çamaşır suyuna basılan bardakların çok iyi arındırılması lazım. Kimyasal ile yapılan temizliklerde, kimyasalın çabuk arınması için temizlik yapılan suya mutlak suretle limon tuzu eklenmelidir. Bu sayede kimyasallar temizlik görevini yerine getirecek fakat kullanılacak malzeme üzerinde tortu bırakmayacaktır.

CEVAP VER