Türkiye’de taksitli ya da nakit telefon nasıl alınır

Çevrimiçi olmanın önem kazandığı bu zamanlarda Türkiye'de telefon almak, bir telefona sahip olmak büyük sorun. İçtüketimi azaltmaya yönelik getirilen kısıtlamaların varlığında cep telefonu nasıl, nereden, hangi yöntemlerle alınabilir?

12
466
Telefon almak
Telefon almak

Sosyal medyanın ve bilgi erişiminin önem kazandığı bu günlerde artık çevrimiçi olmamak çağın gerisinde kalmış bir tutum. Teknolojiye ayak uydurmak günümüzde oldukça zor denebilir. Türkiye’nin satılan teknolojik ürünlerde %25 ötv, %18 kdv, %6 TRT bandrol vergisi koyması satın alım gücünü oldukça düşürüyor. Satın alım gücünü düşüren tek etken bu da değil, Türkiye’de iç tüketimi kısıtlamak amacıyla BDDK’nın aldığı kararla cep telefonu alımlarında taksitlendirmenin kaldırılması insanları zorlu bir satın alım sürecine sokuyor. Telefon nasıl alınır, hangi yöntemlerle alınır biraz inceleyelim.

Türkiye’de taksitli ya da nakit telefon almak

Telefon Seçimi

Belki binlerce telefon modeli var. Alınacak en ucuz akıllı telefon yaklaşık 250TL’den başlıyor, en pahalısı 4600TL’ye varıyor. Tek sorun fiyat değil. Yaşam tarzımız, işimiz, alışkanlıklarımız alacağımız telefonun modelini seçmemizde filtre görevi görüyor.

250-1800TL arası akıllı telefonlar kullanım ömürlerini doldurmaya çok az kalmış, güncellemelerin gerisinde kalmış telefonlardan ve yeni nesil dayanıksız telefonlardan oluşuyor genellikle. Yani böyle bir telefonu satın alıp 1-2 yıllık bir süreçte tekrar telefon alma gereksinimi duyuyorsunuz. Hatta telefonu ilk kullanımınızdan itibaren etkin bir şekilde bile kullanamıyor olabilirsiniz. 2000-5000TL arası cep telefonları biraz daha fazla kullanım ömrü ve etkin kullanım imkanı sunuyor.

Akıllı telefonlar
Akıllı telefonlar

Peki telefon seçimini yaparken unuttuğumuz noktalar neler?

  • Önünüzdeki 5 yılı gözden geçirin: Telefonun 5 yıl içerisinde çıkaracağı tüm masraflar, telefonu daha ne kadar kullanabileceğiniz, her yıl ya da 2 yılda bir defa telefon almak mı yoksa bir defa ileri düzey bir telefon alıp 5 yıl kullanmak mı daha cazip?
  • Alacağınız telefon ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamalı, ne eksik ne fazla. Fazlası derken önünüzdeki 5 yılı çıkartabilecek esnekliği düşünmeyi unutmayın. İhtiyacınızı karşılamayan bir telefonu maddi yetersizlik nedeniyle seçmek, sizi daha yüksek bir maddi gidere itecektir.

Şu an kullandığım Note 3 Neo telefonumu bir başka arkadaşımla 6 ay ara ile almıştım. Arkadaşım benden 6 ay önce iPhone 5S almıştı ve bana da önermişti. Sonraki yılları hiç düşünmemiştim, maddi durumum da ancak bu telefona elverişliydi. Şu an benim telefonum 3 yıllık ve bana sıkıntılar vermeye başladı. Arkadaşımın aldığı iPhone 5S 3 buçuk yılını doldurdu hala hiç bir şekilde sıkıntı vermiyor. 200TL fark için aldığım telefonumun onarımına 450TL para verdim şu ana kadar. Üzerine birde şu an sıkıntı çekiyorum.

Telefon Alma Seçenekleri

  1. Operatörlerden Tarifeye Ek Telefon Almak: Şu an Türkiye durumunda insanların en çok tercih ettikleri yöntem. Taksitli alabilmek için fazladan yaklaşık 1500TL’yi gözden çıkarıyorlar. Operatörler her durumda tarifelerle ya da ufak tefek hediyelerle bu farkı gözden çıkartmamız için bizi zorluyorlar. Sonunda birde bizi 18, 24, 36 ay kendilerine bağlıyorlar.
  2. Ticari Kredi Kartıyla Telefon Almak: Ticari kredi kartına sahip birisi kendisine telefonu KDV’si daha düşük ve 6 aya kadar taksitli alabiliyor. Ticari üyeliklerle yapılan satın alma işlemlerinde vergiden de büyük oranda tasarruf sağlanabiliyor.
  3. Yurt Dışından Telefon Getirmek: Doların düşük olduğu zamanlarda çok mantıklıydı. 4000TL’lik bir telefonu 3000TL’ye alabiliyordunuz. Üzerine sadece pasaport kayıt ile uğraşıyordunuz ve 900TL’ye yakın kar elde ediyordunuz. Ama şu anki doların fiyatı ile bu yönteme de elveda diyoruz.
  4. Kredi Çekerek Telefon Almak: Nakit almak sanırım aralarında en az maliyetli yöntem. Havale ile satın alımlarda mutlaka ki daha ucuza mal oluyor.

12 YORUMLAR

  1. Ülkemizde artık eskiden olduğu gibi istediğimiz zaman taksitli telefon alımı yapılmıyor. Ancak son günlerde değişen sistemle beraber işletme kart sahibi olanlar artık istedikleri cep telefonunu anında taksitli alabiliyor. Başlayan bu hizmet bir çok telefon sektörü ile ilgilenen kişileri şimdiden mutlu etmiş durumda.

  2. Allahtan boyle bir uygulama var. Kredi kartlarinin telefon alimlarinda twk cekim yapmasi kullanicilarin telefon faturalarina ilaveten ek bir ucret odeme kosuluyla telefon almasi yogunlasirken bu duruma son zamanlarda da cekim islemi sonucunda taksitlendir.e imkani olmasi kullanicilarin rahatlamasina sebep oldu.

CEVAP VER