Sudoku Nasıl Oynanır?

Sudoku; Japonya’dan çıktığı bilinmektedir. Çünkü Türkçe’de “rakam yerleştirme” olarak çevirilebilen Japonca kelimelerin ilk harflerinden türetilmiştir. Peki sudoku nasıl oynanır ve kimler oynar.

0
150
Sudoku nasıl oynanır?

Sudoku; Japonya’dan çıktığı bilinmektedir. Çünkü Türkçe’de “rakam yerleştirme” olarak çevirilebilen Japonca kelimelerin ilk harflerinden türetilmiştir. Peki sudoku nasıl oynanır ve kimler oynar. Her yaş grubu tarafından oynanabilir. Özelikle sayısal mantıkta akıl yürütmeyi sevenlerin baş numaralı oyunlarındandır. Hatta talep o kadar yoğundur ki; temel mantıklar kullanılarak birçok çeşitleri de türetilmiştir.

Yeni Başlayanlar İçin Sudoku

Peki sudoku nasıl oynanır ? Klasik modu 9×9 olarak oynanır. 1’den 9’a olan rakamlar kullanılır. Verilen kutucuklara belirli kurallar şartıyla yerleştirilmeye çalışılır. Oyun zor bir  mantık üzerine kurulmuş ise; siz doğru yerleştirmediğiniz sayıyı oyunun sonuna kadar fark edemeyebilirsiniz. Siz bir bakmışınız; bitirdiğinizi düşünürken tamamen yanlış yapmışşınız. Bu kısmı biraz can sıkıcı olup; daha fazla hırs yapmanıza neden olabilir.

Yeni başlayanlar için sudoku

Temel mantık; her sütun, her sıra ve her 3×3’lük kutuda her sayıdan olmalı ve sadece bir kere kullanılmalıdır. Bu şartlarda bir sütun diğer sıra ya da kutu ile çakışmamalıdır. Her sütun, her sıra ve her kutu kendi içerisinde rakamlarla bir uyum içerisindedir.

Çözmeye yeni başlayanlar, kolay modundan; örnek ve yönlendirmede kullanılacak sayıların fazla olduğu bulmacadan başlalamalıdır. Bu onlara hem temel mantığı öğretecek hem de pratik yapmalarını sağlayacak. Zaten gerçek bir Sudoku bulmacası aşığı haline geldiğinizde kolay Sudoku’lar cerez gibi gelecektir.

Mobil cihazların artık günümüzde herşeye kolaylık sağladığı gibi çeşitli uygulamalarla da Sudoku’yu cihazlarımıza, tabletlerimize getirdiler. Aslında hemen ulaşılabilir olması güzel olsa da; gerçek bulmaca severlerin vazgeçilmesi olan kalem & kağıt kombinasyonu değişilmeyecek bir tercihtir tabii ki.  Klasik yöntemlerle bulmaca çözmenin de keyfi her zaman ayrıdır.

Sudoku için daha bir mantık uygulayabilmek için emin olmadığımız sayıları kesin olarak kutucuğun ortasına yazmaktansa; aklımızın bir kenarında kalması için muhtemel sayıyı kutucuğun köşesine yazılabiliriz. Bu sayıya göre kesin mantık uygulamaktan kaçınmalıyız. Tam tersi diğer sayılarla ya bu muhtemel sayının yerini garantilemeye çalışmak ya da orda olma mantığını çürütmeye çalışılmalı.

Zaten Sudoku oyun belli bir süreçten sonra çorap soküğü gibi gelecektir. Sayısal olarak tahminleriniz önemli. Çözdükçe kendi çözme seviyenizin arttığını göreceksiniz. O kutucukların hepsini doldurma hazzı; bir sre sonra size bağımlılık yapacaktır. Zamanla klasik 9×9 Sudoku’ya doymayacak; kendinizi temel mantıktan doğan diğer bulmacaları da çözerken bulacaksınız. Şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

Kaynaklar :

  1. http://www.seoturka.com
  2. https://tr.wikipedia.org/wiki/Sudoku

 

CEVAP VER