Sevgililer Günü Hediyelerini Mercek Altına Aldık

Her Şubat’ın 14. günü kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü, günümüz çiftleri için çok önemli. Özellikle de Sevgililer Günü hediyeleri, bu günün olmazsa olmazı.

0
58
En lezzetli sevgililer günü hediyeleri
En lezzetli sevgililer günü hediyeleri

Her Şubat’ın 14. günü kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü, günümüz çiftleri için çok önemli. Özellikle de Sevgililer Günü hediyeleri, bu günün olmazsa olmazı.

Hayatımızda olan klasik Sevgililer Günü hediyelerini sorsaydık büyük ihtimalle akla gelen ilk üç şey gül, çikolata ve hatıra kartları olurdu. Peki, neden bu üç hediye? Bu 14 Şubat hediye fikirleri nereden geliyor?

Sevgililer Günü Hediyelerine Tarihi Bir Bakış 

Sevgililer Günü hediyeleri demeden önce 14 Şubat Sevgililer Gününün kısa tarihinden bahsedelim. 3. Yüzyılda Valentine ismindeki bir krallığın ordusunu zenginleştirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamasına rağmen gizlice nikâh kıymaya devam ediyor. Birçok genç çifti evlendiren Valentine’in krallığa karşı geldiğini ortaya çıkınca da idam ediliyor, tam olarak 14 Şubat 270 tarihinde hayatını kaybeden Valentine’nin adıyla yurtdışında anılan gün her sene sevgililerin günü olarak kutlanmaya başlanıyor ve bir süre sonra bayram ilan ediliyor. Sevgililer günü hediyeleri verilmeye başlanıyor. Bu geleneği günümüzde buldumbuldum.com başarıyla sürdürüyor. Sevgililer Günü hediyesi arayanlara geniş hediye raflarını açıyorlar.

Peki, nereden çıktı bu Sevgililer Günü hediyeleri bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse gülden başlamak isterim. Günümüzde Sevgililer Günü hediyesi denilince akla ilk gelen öge olan ve sevginin her türünü temsil eden güller inanışa göre Güzellik ve Aşk Tanrıçası olan Venüs’ün (Afrodit) en sevdiği çiçektir. Bu güçlü duyguyu yansıtması ve aşkı temsil ediyor olması yüzünden yaygınlaşmaya başlayan kırmızı güller zamanla en çok tercih edilen Sevgililer Günü hediyeleri olmaya başladı. Ama gerçek anlamda popüler olmaya 17. yüzyılda başladığı bilinir.

Kartlar sevgililer günü hediyeleri arasında biraz zor olarak da olsa yerini aldı. İlk ortaya çıkışı 1415 senesinde Orleans Dükü Charles’ın yazdığı aşk şiiri olarak kabul edilir. Londra’da tutsak haldeyken karısına Sevgililer Gününde şiir yazması ile ün kazanmıştır. Buna rağmen o zamanlardaki posta şartlarının kolay veya ucuz olmaması sebebiyle tam yaygınlaşamamıştır. Ancak 16. yüzyılda o kadar yaygınlaşmıştır ki bazı din adamları bu kartların karşıtı görüşler dile getirmiş ve ufak çapta protesto başlatmışlardır. 19. yüzyılda orta gelire sahip insanların posta gönderme imkânı iyice arttıkça kartlar da 14 Şubat için en popüler sevgiliye hediye arasında yerini almıştır ve tam olarak o zaman Sevgililer Günü hediyeleri arasında en çok tercih edilen hediye sırasına yükselmiştir. Günümüzde her sene 600 milyondan fazla kart gönderilmektedir. 14 Şubat hediye fikirleri olarak bu kadar çok kullanılmaları bir tesadüf olamaz değil mi?

En lezzetli sevgililer günü hediyeleri
En lezzetli sevgililer günü hediyeleri

En Lezzetli Sevgililer Günü Hediyeleri

Sevgiler günü hediyeleri arasında en lezzetlisi olan çikolata 17. yüzyılda, İspanyol kâşiflerin yenidünyadan getirdikleri en önemli şey olan kakao çekirdeği ile ortaya çıktı ve bir anda dünyanın gözde tatlısı oldu. Doğal olarak 14 Şubat için Sevgililer Günü hediyeleri arasında yerini alması hiç de uzun sürmedi. Sevgiliye hediye olarak vermenin en büyük sebebi olarak çikolatanın afrodizyak etkisi olduğu düşünülse bile bize göre lezzeti her şeyden çok daha önemli.

Yaklaşık olarak üç yüz yıldır devam eden klasik olan Sevgililer Günü hediyeleri bunlar ve kısa tarihleriyle artık neyi neden aldığımızı daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyoruz. Ama bu demek değildir ki Sevgililer Günü hediyeleri sadece bunlar. Sevgiliye hediye dendiği zaman bunun bir sonu yok. Unutmayın ki her zaman için en güzel Sevgililer Günü hediyeleri sürpriz etkisi taşıyanlardır.

Her ne kadar biz 14 Şubat hediye fikirleri bunlardır fazlasına gerek yok diye düşünsek bile unutmamak lazım ki neslimizin en büyük özellikleri arasında çok hızlı tüketmek ve yenisini aramak var. Her zaman daha yenilikçi fikirler bulmak zorunda bırakılıyoruz bu da yaklaşık olarak bin yedi yüz senedir kutlanılan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün hala kutlanmasının ve kutlanacak olmasının en büyük sebeplerinden birisidir.

 

CEVAP VER