Problemi çözemezsin eğer onu anlamazsan

Bir problem kokusu alıyorsam bu kokunun peşini asla bırakmam. Problemi çözmek için problemi anlamak gerek. Sorunu ve ihtiyacı görmek yani... Peki ya problem neydi?

0
70
Problemi anlamak ve çözmek
Problemi anlamak ve çözmek

Amerikalı bir girişimci Jim Rohn’dan esinlenerek problemleri çözmek için hayatımda kullandığım bir yöntem var. Şöyle diyor Jim Rohn:

“Herhangi bir problemi çözmek için kendine sorman için üç soru var. Birincisi, ben ne yapabilirdim? İkincisi, ben ne okuyabilirdim? Ve üçüncüsü, kime sorabilirdim?”

Ancak bunları bilmek ve uygulamak hiç bir zaman yeterli gelmedi. Daha önemli bir eksiklik vardı. Peki ya problem neydi? Bir problemi fark etmemiz an meselesi. O problemi çözmek ise bazen saatleri, bazen günleri yaşam sürenizden harcatıyor. Şakaklarınıza karlar yağdırıyor. Sanırım hayatımızdan çalınan bu zaman problemden değil, 2. aşamayı atladığımızdan geliyor. Ne mi bu 2. aşama? Problemi anlamak. Madem zamandan bahsediyorum, o halde size bu yazıyı okumanız için 90 saniye veriyorum.

Eğer bir problemi çözmek için 60 dakikam olsaydı, bunu tanımlamak için 55 dakika, çözmek için 5 dakika harcardım.

Albert Einstein

Bir şeyler istediğiniz gibi gitmediği zaman ne yapmayı önerirsiniz? Her ne yapıyorsanız değiştirin. Bu kulağa yeterince basit geliyor. Bazen yaptığınız şeyi yapmaya devam etmek, problemleri gözardı etmek gerçek sorunun ne olduğunu bulmak ve çözmekten daha kolay geliyor.

Onlardan öğrenebiliriz!

Ayrıca, bir sorunu anlamanız gerektiği zaman önce bir çözüm kabul ediyorsunuz ya da bu çözümün riskini kabul ediyorsunuz. Bu çok basit gerçek bir problemi çözmek için. Bir sorundan kaçmak kadar kötüdür bu. Gerçek sorunu anlamak ve belirtilerini görebilmek gerekir. Neyse ki, zaten bir problemi anlama ve çözme sürecini çözmüş insanlar var. Bunu onlardan öğrenebiliriz. Geçmiş liderlerin ve başarılı iş adamlarının problemlere karşı savunduğu fikirler ile problem ile ilgili 3 aşama çıkıyor önümüze. Problemi bulmak, probleme neden olan gerçekleri analiz etmek ve bu analizlere uygun gerçek çözümleri aramak. Biz ilk aşamadan ileri gitmeyeceğiz bu yazıda.

Problem bulmada usta bir insan problem çözücü olarak saygıdeğer bir bireydir. Durumu bütün olarak görmekten vazgeçmemek gerekir. Elbet ki sorunun derinlerine inilecektir, ancak bütünlüğün içerisinde parçalara ayrılmalıdır. Bütünlük bozulduğu problemin çözümünden ta Eskişehir’den Stockholm’e kadar uzaklaşılmış olunur. Bütün her zaman bozulmaya yatkındır. Bunun sebebi insanoğlunun biyolojik, fizyolojik ve ruhi yapılarıdır. Hele ki problemin arayışında olumlu durumlarda rehavete kapılırsa!

Problemler iç içedir

Olumlu gelişmelerin rehavetine kapılmayın. Eğer olur da olumlu şeylerin sonunda kendinizi rahatlamış hissederseniz mutlu olmak için biraz bekleyin. Rehavete kapılmak ezberciliktir. Kör eder.

Bir yerde problem varsa, bir çok yeni problemler de vardır. Bir problemi çözmek bir başka problemin başlangıcıdır. İyi bir çözücü problemlerin en iyi geliştiği yerin problemlerin olmadığı ortamların olduğunu bilir.

İşte bu sebeple problemlere en doğru yaklaşımı sergilemek için problemlerin anatomisini anlamakta fayda var.

  • Problemler çok hızlı bir şekilde gelişirler.
  • Dallanıp budaklanır adeta problem tarlası haline gelirler. Sudoku gibi düşünün.
  • Onlara bir çerçeve çizmek zordur.
  • Problemler diğer problemlerle birlikte yaşarlar.
  • Kendi kendine çözüme kavuştukları çok ender görülür.
  • Hazırlıksız yakalarlar.

Eğer problemlerin hayati önem arz ettiğini biraz olsun anladıysak o zaman problemi tanımlamada aklımıza gelen ilk seçeneklerde durmak yerine belki çok uzak seçenekleri de belirlememiz ve bu seçenekleri çok iyi kurcalamamız gerekir.

90 saniyede problemleri belirlemenizin öneminden bahsettim. Hayatınızı idame ettirirken problem belirlenmesi ve çözümü üzerine uzmanlaşmanın hayat kalitenizi yükselteceğine inanıyorum. Problemi belirlemek çoğu zaman tecrübelerinizin gücüne bağlıdır. Güçlü isimlerin kitaplarında çoğunlukla ilgilendiği alanlardaki karşılaştıkları problemler yer alır. Bunları okumak ikinci elden deneyim kazandıracaktır!

Problemler hakkında sizin ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Yazının altında bulunan yorumlardan görüşlerinizi bana iletebilirsiniz.

CEVAP VER