One Week(Son Yolculuk): Bu film sizi yola çıkmaya ikna edecek

Son zamanların en popüler yol, macera filmlerinden olan ve IMDB'den 7,9 puan alan One Week (Son Yolculuk) sizi hem düşündürecek, hemde yola çıkmaya ikna edecek. Kendi doğru ve yanlışlarını arayan Benjamin Gerald Taylor motosikletle çıktığı uzun yolculukta hastalığını yenebilecek mi?

0
93
One Week(Son Yolculuk) Film
One Week(Son Yolculuk) Film

İnsan denen varlığın var olduğu andan itibaren hala varlığını sürdüren bir içgüdü söz konusu. Dünya’nın yaşadığın yerden çok daha büyük bir yer olduğunu atalarımız var oldukları zamandan beri biliyorlar ve keşfetmeye çalışmışlar. 1990’lı yıllarda Dünya’nın küreselleşme hızında ivme artışa geçerken şu an yani 2000’li yılların başında seyahat kültürü değer kazandı. Hakkında bir çok film yapıldı. İşte bu filmlerden birisi ise: One Week, yani Son Yolculuk.

One Week (Son Yolculuk)

One Week (Son Yolculuk) Afişi
One Week (Son Yolculuk) Af

Sinemalar.com Film Özeti:

“Vaktiniz tükenmekte olduğunda kendinizi belkide bir yol hikayesi içinde bulurdunuz.Siz yenilikler ve güzellikler görmek istiyorken karşılaşacağınız manzaralar gerçeklerle yüzleşmenize neden olur bazende.Bir yolun yada yolcunun hikayesi.”

Yapım: 2008 – Kanada
Tür: Dram, macera
Süre: 94 dakika
Yönetmen: Michael McGowan
Oyuncular: Joshua Jackson, Campbell Scott, Liane Balaban, Caroline Cave, Ulla Friis
Senaryo: Michael McGowan
IMDB Puanı: 7.1/10

One Week (Son Yolculuk) Spoiler:

Benjamin Gerald (Joshua Jackson)

Başrol oyuncumuz Joshua Jackson, Benjamin Gerald Tyler karakteriyle karşımıza çıkıyor. Benjamin’in ailesi Benjamin’i hep övüyor. Sanırım biraz fazla övmüş olmalılar ki dış dünyadaki insanlar ailesinin büyütmüş olduğu umutlarını kırıyor Benjamin’in. İstemeyerek öğretmen oluyor ama durumundan pekte memnun değil.

Film bizi arada sırada karşılaştığımız bir soru ile karşılıyor.

Yaşamak için belli bir zamanınız kaldığını öğrenseydiniz ne yapardınız?

Ben sınav kağıdı okumaktan bıkmış ve yakın zamanda evlenecek olan bir erkek öğretmen. Bir gün sağlık kontrolüne gittiği zaman 4. derece kanser olduğu söyleniyor. Ben sevinmenin ve üzülmenin arasındaki o kılıçtan keskin çizginin üzerinde dengesini kurmaya çalışıyor. Doktor yaşamak için pek fazla zamanı kalmadığını söyleyince aklından geçen ilk 3 düşünce şu şekilde:

  1. Bu mazerete sığınarak sınav kağıtlarını okumak zorunda olmamak.
  2. Düğünü iptal etmek.
  3. Kaç insanın cenazesine geleceği.
Samantha (Liane Balaban)
Samantha (Liane Balaban)

Samantha, Ben’in tutkuyla istediği bir kişi değil. Sadece onda sevdiği şeyler var: sol kalça kemiği, şarkı listeleri, ebeveynleri… Evleneceği kız arkadaşı Samantha Pierce her ne kadar Ben’in golfu sevdiğini bildiği için golf tutkunu olsa da nefret ettiği bir şey vardır: motosiklet. Sanırım Ben motosikleti sevmesine rağmen Samantha sevmediğini düşünerek motosiklet almamıştır o güne kadar.

Ben yaşayacağı fazla zamanı kalmadığını öğrenince bir motosiklet alır. Samantha her ne kadar istemese de batıya doğru yolculuğa çıkmak istediğini Samantha’ya söyler ve çıkar. Hissettiğim kadarıyla Ben yolculuğunun ortalarında korkmaya başlar ve ona şans getirebilecek şeylerin arayışına girer.

One Week - Yol Filmi
One Week – Yol Filmi

Aslında Ben’in de Sam’de sevmediği şeyler vardır: rutin bir kadın olması, seks hayatlarının önceliğini kaybetmesi, yemek yerken çenesinin çıkardığı ses. Fakat Sam bu yolculuğa kadar bunların hiç birini düşünmemiştir. Yolculukta doğrunun ve yanlışın ne olduğuna karar vermek isteyen Ben kendi doğrusunu bulabilecek midir?

Filmin sonunu söylemeyi istemiyorum. O yüzden tavsiyem izleyin 🙂

Filmden Seçtiğim Alıntılar:

…gideceğin yer belli ama varacağın yer belli değil.

Hayatta en az olan nedir?

Eğer yaşamak için bir gününüz, bir haftanız ya da bir ayınız olduğunu öğrenseydiniz ne yapardınız? Hangi cankurtaran botuna binerdiniz? Ne sırlar anlatırdınız? Hangi grubu izlerdiniz? Sevdiğinizi kime ilan ederdiniz? Hangi dileğinizi yapmak isterdiniz? Bir kahve içmek için hangi egzotik yere uçardınız? Ne kitabı yazardınız?

Çabalamak, araştırmak, bulmak ve teslim alınmamak için…

Bir Cevap Yazın