Instagram Logo
Instagram Logo

Modern yaşamda insan yaşamının temeline oturmuş durumda olan sosyal medya, hem bireysel olarak hem de işletmeler için çok önemli bir noktaya ulaştı. Artık işletmeler organizasyonlarını amaçları doğrultusunda hedefledikleri kitleye daha kolay, daha az maliyet ile daha etkili bir şekilde yönlendirebiliyor sosyal medyalar sayesinde. İletişim teknolojilerinin hızı yetişilemez bir hal alınca insanların birbirleriyle ve işletmelerle etkileşimleri de yeniden biçimlenmeye başladı. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya araçları kullanımı için artık işletmeler bünyelerinde Sosyal Medya departmanı kurup bu departmanda “Sosyal Medya Yöneticisi” pozisyonunda personeller çalıştırıyorlar. Instagram’da akıllı telefonlar için Google Play ve App Store gibi uygulama mağazalarında ücretsiz sunulan 2010 yılında geliştirilmiş sosyal medya platformlarından birisi.

Şu yazı ilginizi çekebilir: Instagram’da etkileyici bir profil yaratmak

Asıl fonksiyonu fotoğraf paylaşmak olan Instagram etkili iletişim ve görselliği ile işletmelerin hizmetlerini, ürünlerini sergileyebilecekleri pazarlama aracına dönüştü. Şu anda bilinen gerçek şu ki Instagram pazarlama aracı olarak daha fazla kullanılmaktadır.

İşletmelerin İnternetteki Serüveni

Günümüz teknolojisi ikinci nesil internet hizmetleri işletmelerin tüketicilerle etkileşimi açısından önemli bir faktör olmuştur. Ancak işletmelerin bu ikinci nesil internet hizmetlerini yani diğer adıyla Web 2.0 teknolojilerini kullanmaları uzun yıllar sonra gerçekleşmiştir.

Web 2.0 Teknolojileri: en basit haliyle Web 2.0 Vikipedi, Youtube, Flickr, Facebook, LinkedIn, Netlog vb. kullanıcıların diğer kullanıcılar için ziyaret ettikleri internet siteleridir.

Bireyler ve işletmeler web 2.0
Bireyler ve işletmeler web 2.0

1990’lı yılların sonunda internetin ortaya çıkmasıyla işletmeler interneti sadece pazarlama iletişimi aracı olarak kullanmaya başlamıştır. Çoğu işletme bu süreç içerisinde pazarlama iletişimi aracı olarak bile kullanmamış ve gelenekselleşmiş iletişim araçlarını kullanmaya devam etmişlerdir.

İnterneti tüketicilerle iletişim amaçlı kullanan işletmeler kurumsal web sayfalarını oluşturmuşlar ve her tür hizmet ve ürünlerini tanıtabilmek için bu sayfaları kullanmışlardır. Ardından web sayfalarındaki bu bilgilendirmeleri e-postalara taşıyarak kullanıcılarla birebir iletişime geçme atılımı yapmışlardır. Web 2.0 teknolojisinin zamana bağlı gelişmesi internet kullanıcısı sayısını artırmakla kalmamış ve bu kullanıcıların içerik üretmesini, ürettikleri içerikleri paylaşmasını sağlamıştır. Böylece büyük bir güce dönüşen internet bu durumu fark eden işletmeler için bir fırsat sinyali yakmıştır. İnternet kullanıcılarının yoğunlukta olduğu Web 2.0 hizmetlerini kullanmaya başlayan işletmeler sosyal medyanın çift taraflı iletişime izin veren yapısını incelemeye başlamış ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmışlardır.

Sosyal medyalar bireyleri tüketici konumundan çıkartıp hem üreten hem de tüketen konumuna getirmiştir. Bu bireyler daha önce oluşturulan içerikleri yorumlayabilir ve paylaşabilir. İşletmeler de bu durumu hedef kitlesinden geri dönüt almak için, onlarla direkt iletişime geçmek için kullanmıştır.

Bireyler sosyal medyayla tanıştılar

Bireyler ve teknoloji
Bireyler ve teknoloji

Sosyal medya ile fotoğraf, video, müzik içeren deneyim ve fikirleri paylaşmak için insanların kullandığı çevrimiçi platformları kastediyoruz. Sosyal medya kullanıcıların yaratıcılığına dayanır. Sosyal medyayı şekillendiren kullanıcılardır. Sosyal medyalarda herkes içerik üreticisidir her ne kadar insanların çoğunluğu üreticiden ziyade toplulukta katılımcı olarak kalsa da. Herkesin üretici olabilmesiyle sosyal medya içeriğin demokratikleşmesini sağlıyor. Bilginin yayılması ve edinilmesi sürecinde insanların rolünü değiştiriyor. Bugün bireyler sosyal medyayı kullanarak küresel ölçüde kendi duygu, düşünce ve algılarını yayınlamak için fırsat buluyorlar. İnsanlar sosyal medyalar üzerinden düşüncelerini rahatça dile getirebilmekte ve bu düşünceler üzerinde tartışıp yeni fikirler ortaya koyabilmektedir.

Pazarlamanın En Yeni Yüzü: Instagram

Instagram'da dijital pazarlama
Instagram’da dijital pazarlama

Mobil sosyal ağ platformu olan Instagram 2010 yılında kuruldu. 2012 yılında Facebook Inc. tarafından satın alındı. Instagram fotoğrafların dijital filtrelerin uygulanarak paylaşılmasına olanak tanıyan bir fotoğraf paylaşma uygulaması olarak karşımıza çıktı.

Instagram’ın adı İngilizce anlık anlamına gelen “instant” ve telgraf anlamına gelen “telegram” kelimelerinin birleşmesiyle oluştu.

Bireylerin hayatlarını fotoğraflar ile eğlenceli ve en hızlı şekilde paylaşmasına olanak tanıması ile popülerliğini kazandı. Aynı zamanda Instagram diğer kullanıcılarla da anlık iletişim de sağlıyor. Fotoğrafların beğenilmesi ve yorumlanılması da Instagram’ın en önemli özelliklerinden birisidir. Etiketleme özelliği ile fotoğraflar kategorize edilebiliyor ve kolay erişim sağlanabiliyor.

Instagram’da günlük ortalama 55 milyon fotoğraf paylaşılmakta ve 1.2 milyar beğeni ile etkileşime geçilmekte. Aylık aktif kullanıcı sayısı ise 150 milyona ulaşıyor.

Instagram ve Twitter kullanıcı sayısı olarak Facebook’tan daha küçüktür ancak kullanıcılar bu platformları daha sık ziyaret etmektedir. Instagram kullanıcılarının %57’si siteyi günlük olarak ziyaret ediyor.

Instagram gönderileri Instagram.com’u ziyaret eden herkes tarafından görüntülenebilse de eğer kullanıcılar hesaplarını gizlemişlerse sadece kullanıcıların takip etmesine izin verdikleri kişiler erişebilir. Kullanıcılar Instagram’a fotoğraf ya da video yükleyebilir. Gönderiler hashtagler aracılığıyla keşfedilebilir hale getirilebilir. Gönderiler için çekildiği yerler konum etiketiyle etiketlenebilir. Videolar iletişime ses ve görüntüler eklenerek marka öykülerini anlatmada kurumlara faydalı olmaktadır.

Instagram’ın İşletmelere Faydaları

  • Yeni çevrimiçi topluluklar yaratarak bunların işletmenin yeni paydaşları olmasını sağlar.
  • Herhangi bir aracı olmadan hedef kitle ile doğrudan iletişime ve etkileşime geçilmektedir.
  • Kişiler işletme ya da markaların ürünlerine ilişkin fikirlerini sunarak mesajlar üretmektedirler. CRM departmanları bu mesajları dinleyerek ve feedback yaparak hedef kitle ile iş birliği yapabilir.
  • Geri bildirim alınması ve alınan geri bildirime göre hızlı düzenlemelerin yapılması ya da önlemlerin alınmasına yardımcı olabilir.
  • Gruplara katılan firmalar hedef kitleden gelen sorun ya da önerilere daha yakın olurlar. Bu da yeni ürünlerini, yeni strateji ve politikalarını onlara aktarmada büyük fırsatlar sunabilir.
  • Hedef kitleleri ile aralarında bir bağ oluşturabilir. Onlarla ilişki inşa edilebilir.
  • Kullanıcılar içerik oluşturması ve yayması ile önemli bir gücü elinde bulundurmaktadır. Kullanıcıların birbirlerine ürün ve hizmetler hakkında tavsiyelerde bulunması ve işletmelerden gördükleri olumlu davranışları anlatması son derece etkili bir unsurdur.
  • İşletmeler Instagram’da var olan milyonlarca kişi ile etkili iletişim sürdürerek itibarlarını korumak ve yükseltmek için fırsat yakalayabilirler.

Instagram fiziksel ve diijital alanları birbirine bağlayarak çevrimiçi varlığı ve kimliği geliştiriyor. CRM uzmanları açısından Instagram marka kimliği ve bağlılığı oluşturmak için etkili bir yol olarak görülebilir.

İşletme, marka ya da ürünü pazarlamak için stratejik girişimcilerin sayısını yöneten çok yönlü bir aşama sağladığı için Instagram’ın gelişen popülaritesi onu iletişim için seçilen ideal bir platform yapmıştır. Ayrıca Instagram’ın doğasında bulunan görsel güç kullanıcıların marka hakkında gönderilen görseller doğrultusunda arzu eylemlerini ikna edecek duyguları harekete geçirmek için markalara eşsiz fırsatlar sağlar. Instagram şirketlere ürün ve hizmetlerini tanıtmalarına yardım eder. Instagram bu noktada diğer sosyal ağ platformlarından farklı olarak görsel temelli stratejileri uygulaması ile ön plana çıkıyor. Çoğu ünlü markalar ürünlerinin tanıtımını yapmak için Instagram hesabı açıyorlar. Instagram işletmelere hedef kitlesini anlamak için kolay bir yol. Instagram sayesinde fotoğraflara bırakılan yorumlar ürün üzerinde tüketiciden gelen çok daha fazla geri bildirimin alınmasını sağlar. O işletmeyi takip eden takipçiler ürünleri ya da hizmetleri kullanmadan önce bu yorumlarla daha sık ilgilenir.

İstatistiklerle Instagram’da İşletmeler

İşletmelerin Instagram hesaplarının genel görünümü

İşletmelerin Instagram hesaplarının genel görünümleri
İşletmelerin Instagram hesaplarının genel görünümleri

İşletmelerin web sayfalarının linklerine Instagram hesaplarında yer verildiği; fotoğraflarında %68,8’inde logoya yer verilmediği, %36,2’sinde logoya yer verildiği; sloganlarına %95,9 oranında yer verilmediği; diğer sosyal medya sitelerinin linklerinin profillerinde görünmediği anlaşılmaktadır. Bu da işletmelerin sosyal ağ sitelerini kullanırken hesaplar arasında bir bağlantı yapmadıklarını göstermektedir.

İşletmelerin Instagram'da gönderilerinin içerikleri
İşletmelerin Instagram’da gönderilerinin içerikleri

Markaların Instagram gönderilerinin büyük çoğunluğunu ürünlerin fotoğraflarının oluşturduğu görülmektedir. Markalar Instagram hesaplarını daha çok ürünlerini tanıtmak amacıyla kullanmakta oldukları görünüyor.

 Instagramdaki Gönderilerin Türü ve Zamana Göre Dağılımları
Instagramdaki Gönderilerin Türü ve Zamana Göre Dağılımları
Kuruluşların Instagram Gönderilerinin Türü ve Yükleme Sıklığı
Kuruluşların Instagram Gönderilerinin Türü ve Yükleme Sıklığı
Hashtag kullanımı
Hashtag kullanımı
Marka Promosyonun Duyurumu
Marka Promosyonun Duyurumu
Ürün Tanıtımı
Ürün Tanıtımı
Markaların Kurumsal Siteye Bağlantısı
Markaların Kurumsal Siteye Bağlantısı
 Yapılan Yorumlara Cevap Verme
Yapılan Yorumlara Cevap Verme
Yorumların Özellikleri
Yorumların Özellikleri
 Yorumlara Verilen Cevabın Özelliği
Yorumlara Verilen Cevabın Özelliği
Fotoğrafların Altında Kullanılan Metnin Dil Özellikleri
Fotoğrafların Altında Kullanılan Metnin Dil Özellikleri
Dil Türü
Dil Türü
Paylaşılan Fotoğrafların Mesaj İçerikleri
Paylaşılan Fotoğrafların Mesaj İçerikleri

CEVAP VER