Kas kazandıran beslenme tavsiyeleri

Hedefe ulaşma konusunda beslenme çok önemlidir. Beslenme yetersiz olursa Steroid kullanımı olumlu sonuçlar vermez. Beslenme tavsiyeleri ile ilgili bu yazıyı mutlaka okuyun.

0
177
Kas kazandıran beslenme tavsiyeleri

Hedefe ulaşma konusunda beslenme çok önemlidir. Beslenme yetersiz olursa steroid kullanımı olumlu sonuçlar vermez. Özellikle kasların iri ve diri gözükmesi için glikojen depolarının doluluğu çok önemlidir. Bilinmelidir ki glikojen karaciğer ve kaslarda depo edilir. Boş bir glikojen deposu kasların sönük gözükmesine sebebiyet verir. Bu durumda kompleks karbonhidratların alınmaması, protein alımında aşırıya kaçılması gelişim açısından pozitif etki vermez.

Sporcuların herhangi bir ilerleme sağlayamamasının en önemli sebebi yetersiz beslenmedir. Vücutta yeterli miktarda doğru besin maddesi bulunmaması halinde en iyi antrenmanın, steroid alımının ve yeterince uzun dinlenme süresinin kullanılması nedir?

Vücut geliştirmeye yönelik, yağ yakımı da dahil olmak üzere en önemli besinler arasında yumurta ve yulaf ezmesi vardır. Steroid kullanımıyla birlikte performansta artacağından enerji ihtiyacı da bu noktada artış gösterir. Besin maddelerine duyulan ihtiyaç artar. Doğru beslenme steroid kürünün etkisini muazzam ölçüde arttırır. Çünkü Steroid kürleri ancak yeterli kalori ve besinler vücuda sağlandığı taktirde fiziksel etkilerini belli eder. Bir steroid kürüne girmeden önce beslenme planı yapılması da son derece önemlidir.

Sporcuların beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken önemli ipuçları;

1) Yüksek kaliteli proteinin yeterince alınması

Protein, kas dokusunun yapı taşı olduğundan ağırlık kazanma konusunda belirleyici faktördür. Verilen proteinin kombinasyonu özel önem taşır. Hayvan proteini, yüksek biyolojik değeri ve yüksek oranda gerekli aminoasitlerinden dolayı birinci sırada yer almaktadır. Gıdalar yoluyla vücut tarafından emilen protein aminoasitlere ayrılır ve kandan kas hücresine taşınır. Amaç kas hücresinde pozitif bir azot dengesi elde etmektir; bu, az miktarda serbest bıraktığı protein miktarını asimile eder. En iyi kaynaklar et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleridir. Gerekli günlük miktar vücut ağırlığına bağlıdır. Günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 1-1.5 gramlık bir protein alımı genellikle yeterli olur. 90 kg ağırlığındaki bir vücut geliştirici günde 140 gram civarında proteine ihtiyaç duyar. Bir gram protein, 4.1 kcal’lik bir enerji değerine sahip olduğundan, sporcu günde 550-600 kalorilik protein tüketir.

2) Kompleks karbonhidratların yeterli miktarda alınması

Bir vücut geliştirme sporcusunun beslenme planında karmaşık karbonhidratların önemi büyüktür. Kan şekeri seviyesini sabit tutmak için çok önemli olan sürekli bir enerji tedariki sağlamaktır. Bu proteinin enerjiye dönüşmesini önler ve yağ yakarken önemli bir faktördür. Tercih edilen kaynaklar pirinç, yulaf, kepekli ekmek, erişte ve sebzelerdir. Karbonhidratların toplam günlük miktarı 800-900 g arasında olmalıdır; bu günlük enerji tüketimi yalnızca karbonhidratlar için 3200 ila 3600 günlük bir kalori için 4.1 kaloridir. % 85’i kompleks karbonhidrat formunda, en çok %15’i basit karbonhidrat, çoğunlukla meyve şeklinde alınmalıdır.

3) Yeterli toplam kalori alımı

Vücut geliştiren bir sporcunun yalnızca 2.000 ile 3.000 kalori arası aldığında gelişme beklememelidir. Toplam alınan günlük kalori miktarının artırılması gerekir. Steroid küründe sporcu sert ve ağır bir eğitim programını takip ediyorsa, kütle oluşturmak istiyorsa alması gereken miktar yaklaşık günde 5000 kalori olmalıdır. Bu arada Steroid satın alırken ürünün orjinal olup olmadığına dikkat edin. Zira çok sayıda sahte ürün bulunmaktadır. Bu konuyu geniş bir zamanda ele alacağız.

4) Yemek saatlerinize dikkat edin

Günde birkaç öğün yemek yeterli olmaz. Günde 5-6 öğün yemeye gayret gösterilmelidir. Öğünü atlayıp tek seferde 3 öğünü birden mideye indirmekte doğru değildir. Kısa aralıklarla düzenli yemekler vücudun insülini sürekli olarak serbest bırakmasına neden olur. İnsülin, aminoasitleri kas hücresine taşır ve bu vücudu anabolik duruma getirir. Bu son derece önemlidir. Düzensiz yemekler, yemekleri atlamak tamamen verimsizdir.

Steroid küründe uygulanması gereken beslenme tavsiyelerini kısaca ele aldık. Steroid siparişi vermeden önce satın alacağınız ürünün orjinalliğinin sorgulanabilir olmasına dikkat ediniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİşletmeniz 5 adımda sosyal medyada etkin yer alsın
Sonraki İçerikToptan Gıda, Temizlik, Mutfak Alışverişi
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Çaylak bir girişimci adayı sayılabilirim. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri… Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme okuyorum.

CEVAP VER