Kahve ve Geniş Kahve Ailesi

3
239
kahve çekirdekleri
kahve

Belli bir zamana kadar benim için kahve Nescafe sade ve sütlü ürünlerinden, Türk kahvesinden ibaretti. Sonrasında bunlara menengiç ve filtre kahve eklendi. Filtre kahve beni engin bir bilgi birikimine açtı diyebilirim. Benim bilmediğim çok güzel bir dünya varmış. Kahve dünyasında kendimi buldum diyebiliyorum.

Şimdi ise kahvenin serüvenini aklımda netleştirirken buraya da yazmak istiyorum, her ne kadar şu an Eskişehir Barlar Sokağı’nda Cuba’da oturup churchill içsemde.

Kahve dediğimiz olay dallanıp budaklanıyor. Bu yüzden en iyi incelemeyi sınıflandırarak yapabilirim sanırım.

Kahve Çekirdeği

Kahve çekirdekleri
Kahve çekirdekleri

Dünya’da temel olarak 3 çeşit kahve çekirdeği kullanılır: Arabica, Robusta, Liberica. Liberica kahve çekirdeklerinin üretimi yok denecek kadar azdır. Yalnızca Filipinler’de yetişir. Üretimi, tüketimi ve ticareti en çok yapılan kahve çekirdeği ise Arabica’dır. En fazla üretimi Güney Amerika’dadır. Robusta kahve çekirdekleri ise Afrika ve Güney Asya’da üretilir çoğunlukla.

Kafein vücuttaki adrenalin seviyesinin artmasını sağlar. Artan adrenalin sayesinde yağ dokularındaki yağ asitleri serbest bırakılarak fiziksel performansınızın artmasına yardımcı olur.

Hazırlanışına Göre Kahve Çeşitleri

Espresso

Kahvenin temeli espresso
Kahvenin temeli espresso

Espresso menülerde bulunan kahve bölümündeki içeceklerin temelidir. Espresso yüzlerce çeşit kahve ağacından toplanan kahve çekirdeklerinin en ince haliyle çekilip, sıkıştırılıp kavrulmasından sonra 90 derecedeki suyun yüksek basınçla 15 saniye geçirilmesiyle yapılır.

Espresso’ya yabancı olduğum dönemler aşırı teferruatlı bir üretim süreci olduğunu düşünüyordum. Oysaki yapmak için ihtiyacımız olan espresso makinesi ve çekilmiş kahve. Kahvenin çekimi ise doğrudan tada etki ediyor. Eğer kalın çekilmiş ise sulu ve parçacıklı bir espresso, eğer olması gerektiğinden ince çekilmiş ise çok acı bir espresso elde edilir. Çekilmiş kahve çekirdeklerinizi hazneyi tam doldurmadan çok az boşluk bırakarak sıkıştırdıktan sonra tadını, rengini ve kıvamını iyi almış bir espresso elde edersiniz.

Kafeinin vücudunuza etki edişi çok hızlıdır. İlk yudumunuzdan itibaren 10 dakika içerisinde etkisini hissedersiniz.

Filtre Kahve

Filtre kahve
Filtre kahve

Günümüzde çözünebilir kahve yerini bu kahve çeşidine bırakmaktadır. Artık insanlar evlerinde filtre kahve kullanmayı tercih etmektedir. Kahve çekirdekleri orta kalınlıkta çekilir. Ardından 2 farklı şekilde hazırlanabilir. Filtre kahve makinesi ile ya da filtre kahve kağıdı ile kolayca hazırlanabilir. Orta kalınlıkta çekilen kahve çekirdeği filtre kahve makinesinin filtre gözüne eklenir ve sıcak su kahveden geçerken aromasını, asidini alır. İkinci olarakta bir sürahi ağzına geçireceğiniz filtre kahve kağıdına koyacağınız çekilmiş kahve çekirdeğinin üzerinden sıcak su gezdirerek hazırlayabilirsiniz.

French Press

Kahvenizi ekledikten sonra sıcak suyunuzu ekleyin. Ardından karıştırın ve 4 dakika bekleyip pressleyin. Afiyet olsun.
Kahvenizi ekleyip sonra sıcak suyunuzu ekleyin. Ardından karıştırın ve 4 dakika bekleyip pressleyin. Afiyet olsun.

Orta ya da kalın çekilen kahve çekirdeklerinin french press haznesine sıcak su ile beraber koyulması sonucunda kahvenin aroması, yağ asitleri, rengi suya geçer. Pistonun aşağı itilmesiyle posa alt kısımda kalırken hazır kahve üst ksımda kalır ve içmeye hazır hale gelir.

Hazır Kahve (Çözünebilir)

Granül hale getirilmiş, çözünebilir kahve
Granül hale getirilmiş, çözünebilir kahve

Günümüzde en çok tercih edilen, en çok tüketilen kahvelerdir. Kahve çekirdekleri granüller haline getirilerek çözünebilir kahve haline getirilir. Suyla karıştırılarak tüketilir.

Kahve Çekirdeğinin Demlenmesiyle

Pişirme kahve
Pişirme kahve

Türk kahvesi için kahve çekirdeklerinin çok ince çekilmiş olması gerekiyor. Çok ince çekilen kahve çekirdeklerinin su ve şeker ile kaynamadan en yüksek sıcaklığa ulaşmasıyla elde edilen kıvamı biraz koyu olan kahvedir. Aynı zamanda posasıyla birlikte tüketilen tek kahve türüdür. Menengiç kahvesi, dibek kahvesi de aynı şekilde hazırlanmaktadır. Açıkçası bu kategoride favorim menengiç. Aromasını gerçekten seviyorum.

Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri

Americano

Hazırlanmış Espresso’nun içine kaynar su eklenerek yapılır. Espresso’dan biraz daha hafif içimlidir.

Latte

Latte
Latte

Latte ismini açıklığa kavuşturursak espresso, süt ve süt köpüğüdür. Servisi genellikle daha büyük bardaklarla yapılır. Bardağın 5’te 1’inde Espresso, geri kalan kısmında 70 dereceye kadar ısıtılmış süt kullanılır. Üzeri içinse çok yoğun olmayan ve ince tabaka süt köpüğü. Cappuccino’dan farkı ise süt köpüğünün yoğunluğudur

Cappuccino

Cappuccino
Cappuccino

Cappuccino Latte’den ufak bir farkla ayrılır. Hazırlanışı yine aynı, Genel olarak fincan ile servis edilir. Fincanın 5’te 1’i kadar Espresso, üzerine ise fincanın 5’te 2 si kadar 70 derece ısıtılmış süt ve fincanın geri kalanına çok yoğunlaştırılmış süt köpüğü. Bu süt köpüğü ilk içimlerde dudağa mutlaka yapışmalıdır. Hatta yanında tatlı kaşığı ile servis edilir.

Mocha

Mocha
Mocha

Benim için kahve içmek söylemi günlük hayatta içtiğimiz içeceklerden daha farklı bir tabir. Zaten günlük hayatımızda yeterince şeker ve aroma alıyoruz içeceklerden. Ben Mocha içmeyi pek tercih etmiyorum ama asla reddedemem bazen içesim geliyor.

Latte’den çok önemli bir çizgiyle ayrılıyor. İçerisine çikolata katılıyor. Daha tatlı bir içecek elde ediliyor. Espresso ve süt ile Latte elde edildikten sonra içerisine çikolata eklenir, yoğun süt köpüğüne krema ve şurup eklenebilir isteğe göre. Mocha içerdiği çikolataya göre, içerdiği şuruba göre farklı şekillerde isimlendirilebilir.

Frappe

Frappe
Frappe

Frappe’yi Yunanların bulduğunu okudum bol bol internette. Hazırlaması oldukça kolay olan bu içecek yazın ellerden düşmüyor soğuk içeceklerden olması nedeniyle. Soğuk su, çözünebilir kahve, şekeri shaker’a koyup bir süre çalkalayın. Yoğun kıvamlı bir karışım elde edeceksiniz. Uzun bir bardağa buz küpleri attıktan sonra bu karışımınızı buz küplerinin üzerine katın. Ardından üzerine soğuk süt ekleyin.

Macchiato

Espresso’nun üzerine bir miktar süt köpüğü ilave edilmesiyle elde edilir. Espresso’nun acı tadını bir miktar hafifletir.

Latte Macchiato

Latte macchiato
Latte macchiato

Buraya kadar yazmış olduğum Espresso çeşitlerinden temel olarak bir farkı var. Bu sefer süt ve süt köpüğü üzerine Espresso ilave ediliyor.

Bu yazımı da hedeflediğim çizgide bitirmeye çalıştım olabildiğince. Oturduğum mekanlarda elime gelen menülerde bu isimlerin geçtiği kısımlardan hep gözümü kaçırmıştım bir zamana kadar. Ondan sonra ise anlamak, bilmek üzere araştırmıştım ve kabaca aklımda yer edinmişti bunlar. Şimdi ise üretim aşamasına geçmek üzere bir yoldayım. Yapılışlarına olabildiğince odaklanmaya çalıştım. Daha fazla detaylı yapılışlarını her birini kendi ellerimle deneyimlediğim zaman yazacağım. Aynı zamanda kesinlikle ama kesinlikle “kahve” yelpazesi burada son bulmuyor. Yöresel bir sürü lezzet var. Bunlara da zamanla yer vermeye çalışacağım.

Son olarak Momondo‘nun hazırlamış olduğu güzel bir görseli de sizlere sunmak isterim.

Momondo'nun hazırlamış olduğu kahve anatomisi
Momondo’nun hazırlamış olduğu kahve anatomisi

Sizinde kahve algoritması hakkında bilgilerinizi ve deneyimlerinizi okumayı isterim. Bana mutlaka yorum bırakın.

3 YORUMLAR

  1. Bir kahve aşığı olarak bu posta, blogun bu kısmına saatlerce bakabilirim. Defalarca kez okuyabilir, kahve çekirdeklerini tek tek sayıp aşk yaşayabilirim resmen. O kadar güzel, huzurlu bir blog olmuş ki anlatamam. Bu yorumu gönderip, fotoğraflara tekrar bakayım ben. İzninizle 🙂

CEVAP VER