İyi Bir Yıl (A Good Year) Londra’da başarılı bir borsacı olan Max Skinner’ın “para her şeyden önemlidir” felsefesiyle hayattaki diğer değerlerin çatışmasını konu alan romantik, dram, komedi kategorilerinde bir film. İktisat okuyanların ya da parayla ilgilenenlerin hoşuna gideceği bu güzel filmi seçme nedenim filmin içerisinde kendime ait değerleri görmem oldu. Yakın bulduğum arkadaşlarıma tavsiye ettiğim bu filmi blogumda mutlaka barındırmak istedim.

Max Skinner

Şarap, Fransa, Aşk, Para

Fransız müzikleriyle kuşanmış bir filmin kötü olmasını zaten hiç bir zaman bekleyemeyiz değil mi? Dünyada birbirlerine göre çok uç noktalarda olan milyarlarca insan var. Parayı seçen ya da aşkı seçen… Hırsı da içinizde hissedeceksiniz, hüznü de. Eğer çiçeği burnunda bir girişimci olarak ya da borsacı olmak isteyen bir iktisatçıysanız geleceğinize duyduğunuz endişe katlanacak. Ancak bu endişe tüm duyduğunuz endişelerden çok daha farklı.

Bastırılmış duygularınız ortaya çıkacak, mimikleriniz defalarca yüzünüzde yer değiştirecek. O Fransız mekanları sizi kendinizden geçirecek.

İyi Bir Yıl (A Good Year) Üzüm Bağları, Çiftlik Evi

“Anılarını satabilir misin? satarsan ne kadar eder?”

Filmi izledikten sonra canınız aşırı derecede şarap içmek isteyecek, hazırlıklı olun. Hatta benden size tavsiye filmi güzel bir kadeh şarap, patlamış mısır eşliğinde izleyin.

Moraliniz bozuk, umutsuz, keyifsiz, depresyondaysanız size iyi gelebilecek filmlerden birisi kesinlikle. Bu film içinizi ısıtacak.

İyi Bir Yıl (A Good Year) Film Özeti

İyi Bir Yıl (A Good Year) film özeti

Film Peter Mayle’in kitabından uyarlanmış. Max Skinner iyi, başarılı, özgüveni yüksek, çekici bir borsacıdır. Max Skinner için hayattaki en önemli değer paradır. Paradan başka hiç bir değere sahip değildir. Max Skinner Fransa’da büyük amcasının yanında büyümüştür. Onun işlerini yapmış ve onunla amcasının çiftliğini birlikte yürütmüştür. Henry Amcası’nın ölümünden sonra kendisine miras kalan üzüm bağını ve çiftliği satmak ister. Provence’e gidince hiç bir şey düşündüğü gibi olmaz. O çiftlikte yaşamaktan keyif alıp almayacağını sorgulamaya ve araştırmaya başlar.

“dudaklarımı bağışla, en olmadık yerlerde zevk buluyorlar.”

Filmi izledikten sonra istemsizce gerçekliğini düşünüp içinizde bunu tartabilirsiniz. Boşuna böyle bir düşünce içerisine girmeyin. Evet, dünya gerçekten böyle yaşanıyor. Hayal ürünü değil bence.

fransa, yüce fransa, aşk şehri fransa

İyi Bir Yıl (A Good Year) Oyuncuları

1. Russell Crowe (Max Skinner)

Russell Crowe

2. Marion Cotillard (Fanny Chenal)

Marion Cotillard

3. Didier Bourdon (Francis Duflot)

Didier Bourdon

4. Freddie Highmore (Küçük Max Skinner)

Freddie Highmore

5. Abbie Cornish (Christie Roberts)

Abbie Cornish

 

 

CEVAP VER