Sosyal medyalarda hikayem öncelikle amatör bir kullanıcı olarak başladı. Sosyal medya nedir, sosyal medya uzmanı nedir, sosyal medya uzmanı nasıl olunur, sosyal medya uzmanlığı için ne gereklidir gibi sorulara yanıtlar aradım. Daha sonra nasıl daha fazla etkileşim içerisine girebileceğim konusunda araştırdım, araştırdım durdum. Sosyal medya fenomenleri neler yapıyorlar takip ettim, izledim. İşte tüm bu uğraşların yıllar sürmesiyle bugün sosyal medya stratejistliği ve sosyal medya uzmanlığı üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Peki ya sosyal medya okuryazarlığı eğitimi mi? Hatta bir adım ötesi sosyal medya okuryazarlığı eğitmen eğitimi mi? Hadi göz atalım.

Sevgili dostum Sümeyra Gamze’nin blogunu aktif olarak takip ediyorum. Geçtiğimiz zamanlarda Samsun’da Microsoft ve Habitat Derneği‘nin düzenlemiş olduğu sosyal sorumluluk projesi olan Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmen Eğitimi projesini paylaşmıştı. Tabi ki bende balıklama atlamıştım. Ne de olsa bu sosyal medya okuryazarlığı eğitmeni sertifikasına ihtiyacım vardı. Aklımda Eskişehir’de sosyal medya okuryazarlığı, sosyal medya stratejileri, sosyal medya uzmanlığı, sosyal ağlar, sosyal medya yönetimi, sosyal medya bağımlılığı, sosyal medyanın zararları, sosyal medya danışmanlığı atölyeleri düzenleme fikirleri vardı. Fakat başvurum kabul edilmedi neyse.

Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmen Eğitimi

Sosyal Medya Okuryazar Eğitmen Eğitimi

Bu sosyal sorumluluk projesinin sahipliğini Habitat Derneği yapıyor. 14-17 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul‘da gerçekleşecek bu etkinlik için son başvuru tarihi ise 7 Aralık 2016 Çarşamba 23:59.

Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği Türkiye’deki sosyal medya algısını geliştirmek, toplumun bilgiye erişimini doğru yöne çevirmek ve kolaylaştırmak vizyonu ile Türkiye’nin bütün illerinde sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştirmektedir. “Geleceğini Tasarla Programı” ile eğitim, istihdam ve girişimcilik alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.

Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmen Eğitimi projede Master Eğitmen olmaya hak kazanmış ve yetiştirilmiş gönüllü master eğitmenleri tarafından veriliyor. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar ise eğitimin sonunda Sosyal Medya Okuryazar Eğitmen Eğitimi katılım belgesi alıyor. İlk eğitimlerini verdiklerinde ise proje kapsamındaki eğitmenler arasına girerek Eğitmen Belgesi alıyorlar.

Eğitime seçilme kriterleri:

Adaylar Türkiye’nin her yerinden seçiliyor. Cinsiyet dengesi, bölgesel ağırlık gibi kriterlere göre seçimlerini yapıyorlar. Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yapılan başvurular ise öncelikte oluyor.

Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmen Eğitimi Başvuru Formu

Eğitim Kapsamında İşlenen Konular

 • Sosyal ağlar nelerdir
 • Sosyal medya nedir
 • Sosyal medya neden önemlidir
 • Sosyal medyanın zararları ve yaraları
 • Sosyal medyanın hangi araçlarla yönetildiği
 • Sosyal medya bağımlılığı
 • Sosyal medya danışmanlığı
 • Sosyal medya uzmanlığı
 • Sosyal medyanın nasıl yönetileceği
 • Sosyal medyada kişisel itibarın nasıl yönetileceği
 • Sosyal medya etiği nedir
 • İnternet hukuku hakkında bilgilendirme
 • Sosyal medyanın geleneksel medyadan ayrıldığı nokta
 • Eğitim metotları nelerdir
 • Eğitim simülasyonları

Kimler Eğitmen Olabilir

Sivil toplum kuruluşları, öğrenci kulüpleri, gençlik meclisleri gibi gençlik çalışmalarında bulunan, yer alan gönüllü proje eğitmeni olma motivasyonuna hakim 15-30 yaşları arasındaki adaylar.

Eğitmenlerin Sorumlulukları

Adayların aldıkları eğitimler doğrultusunda bulundukları bölgede yerel eğitimler vermeleri ve bir yıl içerisinde en az 150 kişiye ulaşmaları, eğitimlerini raporlamaları beklenmektedir. Yaşadığı ilde projenin eğitim dışı faaliyet ve etkinliklerinin gerçekleştirilmesi, yürütülmesi ve projenin sahipliğini savunuculuğunu yapması beklenmektedir.

Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmen Eğitimi Detayları

Katılımcıların konaklamaları, yeme içme ve ulaşım masrafları Habitat Derneği tarafınca karşılanmaktadır.

Sosyal Medyalar

Habitat’ın İstanbul’da düzenlemiş olduğu Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmen Eğitimi projesine tekrardan başvuracağım. Çünkü benim için bu bir iş. Hem işimde uzmanlığım için, hemde toplumu doğru yönlendirebilmek için buna katılacağım. Instagram, Facebook, Twitter, WordPress, Linkedln, Myspace, Google+, Flickr, Foursquare, Swarm, Delicious, Tumblr, Snapchat, Kampus, Goodreads, Youtube, Digg, Reddit ve benzeri çoğu sosyal medya aracında bilirkişi olmak gerçekten günümüzün en önemli konularından birisi.

Peki ya siz katılmayı düşünür müsünüz?

4 YORUMLAR

 1. Böyle güzel bir yazı için iftiharlarımızı sunarız, sürekli olarak sitenizi ziyaret edip diğer yazılarınızıda okumaktan mutluluk ve keyif duyuyor olduğumuzu belirtmek isteriz. ankara evden eve nakliyat ekibi olarak daima sizlerin paylaşımlarınızı okuyacağımız için çok mutluyuz. Ayrıca, Yazınısı Google+ Profilimizde ve gerkeli sosyal hesaplarımızda paylaştık. Kontrolünü yapabilirsiniz.

 2. Sosyal Medya günümüzde artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiş durumda. Bu konuda eğitimli bir toplum olmamız gerekiyor. Zira sosyal medya hayatımızın içerisinde ve sürekli olarak yaşamımızı etkiliyor. Bu tür bilgilendirici yayınların yapılması gerçekten çok güzel tebrik ederim.

CEVAP VER