İşletmeler için sosyal medyaya giriş

Sosyal medya sadece bireyler için değil, küçük işletmeler için de oldukça gerekli bir alan. Ancak küçük işletmeler için bir zorunluluk olduğu gibi, oldukça da zorlayıcı bir faaliyet. Profesyonel sosyal medya danışmanlığı almak için genellikle pek bütçe ayırmazlar, ayıramazlar. Buna rağmen öğrenme istekleri ve başarılı olma istekleri oldukça fazla.

Küçük işletmeler neden sosyal medyayı kullanmalı?

İşletmeler için sosyal medyanın önemi
 • Müşterileri ile bağlantı kurmanın en kolay ve en hızlı yoludur.
 • Yeni müşterilere ulaşmak için tamamen masrafsızdır.
 • Müşteri kitlesini araştırmak ve araştırmalarını A/B testleri ile denemeye imkân tanır.
 • Ürün ve hizmetleri hakkında detaylı açıklamaları kolayca yapabilir
 • Bulunduğu lokasyondaki müşteri kitlesine adını duyurur.
 • Gelen soruları yanıtlayarak müşteri kitlesinin daha fazla ihtiyacını giderir.
 • Kalıcı başarı için zeminini hazırlar.
 • Satışlarını artırır, tanıtım için gerekli kaynağı kazanır.

 

Küçük işletmeler sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmeli?

 1. Doğru sosyal medyayı seçmek: İşletmenizin yapısına ve müşteri kitlenize en uygun sosyal medyayı seçmek gerçekten bu işe başlamak için çok önemlidir. Müşteri profilinizin kullanmadığı sosyal medyada sabah-akşam yıllar boyunca çalışmak size hiçbir değer katmaz.
 2. Zaman yönetimi: Müşterilerinizin sosyal medyada aktif oldukları zamanları, işletmenizin paylaşımlarıyla ilgilenmek istedikleri zamanları tespit ederek bu saat aralıklarında paylaşımlar yapmak müşterilerinizin sizinle ilgilenmesini sağlayacaktır. Aksi taktirde takipçilerinizi bile kaybedebilirsiniz!
 3. Potansiyel müşterileri bulmak ve tanımak: Müşteriniz olmayan kitlelere istediğiniz kadar sosyal medyalarda yayın yapın, işletmenizin bütçesine bir katkısı olmayacak aksine sizden zamanınızı çalacaktır. En basit örneği takipçi satın almak sizi hedeflerinize ulaştırmayacaktır.
 4. Doğru araçların kullanımı: 5 tane sosyal medya hesabınızın olduğunu varsayalım, hepsini ayrı ayrı takip etmek ne kadar kolay oluyor sizce? Bunun için tüm sosyal medya hesaplarınızı bir arada takip edip, bir arada gönderimler yapabileceğiniz, bir arada etkileşimde bulunabileceğiniz araçları bilmek size kazandıracaktır.

 

Sosyal medya uzmanlarıyla çalışmak

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanları son 3-4 yıl içerisinde tanımlarımız arasına giren bir meslek olsa da bugünün en büyük kurtarıcı meslekleri. Sizin ilgilenmeniz gereken bir işiniz, kişisel hayatınız varken kişisel hayatınızda da işletmenizin sosyal medya etkileşimlerine zaman ayırmanız sizi yıpratıyor ve aynı zamanda işinizde ya da sosyal medyada etkin olabilmenizin önüne geçiyor.

Sosyal medya uzmanları size kendinize ayırdığınız vakti teslim eder ve işinize değer katar. Doğru ve yetkin bir sosyal medya uzmanıyla çalışmaktan asla pişman olmazsınız. Mutlaka işletmeniz için en azından bir sosyal medya danışmanı edinin. İşletmenizi daha ne kadar hatır-gönül işleriyle idare edebilirsiniz?

1 YORUM

 1. Açıkçası iletişim formu, mail gönderme gibi durumların yanında sosyal medyadan iletişim her zaman kullanıcının işini kolaylaştırır. 2-3 sene önce büyük firmalar bu işe başladı fakat şimdi her türlü işletme yapabilecek kıvamda.

CEVAP VER