İşletmeniz 5 adımda sosyal medyada etkin yer alsın

İşletmeler için sosyal medyaya giriş başlığıyla daha önce sosyal medyanın işletmeler üzerindeki önemini anlatmaya çalışmıştım. Yeni sosyal medya yazıları serisine başladım. Umarım memnun kalırsınız. Her işletmenin mutlaka bir web sitesi, kendisine ait bir blogu ve müşteri profiline uygun sosyal medya hesapları bulunması gereklidir. Hedeflerinize ve sosyal medya stratejinize bağlı olarak anlık ihtiyacınız değişmektedir ancak yine de bu stratejilerin sonunda bir web sitenizin, blogunuzun, sosyal medya hesaplarınızın bulunduğuna emin olmalısınız.

Sosyal medyalar

            Web siteniz müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştıracak, blogunuz müşterilerini aktif tutmanızı sağlayacak ve sosyal medya hesaplarınızda müşterilerinizle iletişiminizi koparmamanızı sağlayacaktır. İşletmeniz her ne olursa olsun mutlaka kalıcı değer taşıyan ve sosyal medya üzerinden paylaşabileceği içerikleri olması gereklidir.

 

İşletmenizle ilgili veri toplamalısınız

 

Veri toplamak

İşletmenizde sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin bir listesini çıkarmalısınız. Çalıştığı markaları ve bu markaların sosyal medya hesaplarını not edin. Sunduğunuz ürün ya da hizmeti dönemsel ihtiyaçlara göre bir tablo haline getirin. Hangi dönemde sosyal medya hesaplarınızda hangi ürünü ya da hizmeti müşterilerinize göstermeniz gerektiğini aşağı yukarı belirlemiş olacaksınız. Ürünü ya da hizmeti sunduğunuz mekana ait görselleri, ödeme koşullarınızı, nerede hizmet verdiğinizi, iletişim bilgilerinizi ve sosyal medya hesaplarını da not almayı unutmayın.

Bu verileri web sitenizde mutlaka yayınlamalısınız. Sosyal medya hesaplarınızda da hazırlayacağınız etkinlik takvimine göre işletmeniz hakkında bilgi vermek için kullanacaksınız.

 

Destek topluluğunuzu oluşturun

Destek topluluğu

Müşteri profilinize uygun sosyal mecraları seçtikten sonra kendinize nitelikli küçük bir topluluk oluşturmalısınız. Bu topluluk sizin yapmış olduğunuz çalışmaları çevreleri ile paylaşarak sizin sosyal medyadaki ilk adımlarınızı güçlendirecektir. Destek topluluğu için seçtiğiniz kişiler bu alanda size fayda sağlayacak nitelikli kişiler, çalışanlarınız, yaptığınız işe ilgi ve alaka gösteren kişiler olmalıdır.

 

Odağınızda her zaman bilgi vermek olsun

Sosyal medya hesaplarınızda her zaman yapacağınız iş müşterilere bilgi vermek olmalı. Toplumsal fayda, samimiyet bu paylaşımlarınızdan asla eksik olmamalı. Her paylaşımınızdan önce paylaşımınızın bilgi, toplumsal fayda ya da samimiyet içerdiğinden emin olmalısınız.

 

Haftalık takvim oluşturmalısınız

Sosyal medya paylaşım takvimi

İşletmenizin sosyal medyada eksiksiz ve hiçbir şeyi atlamadan, müşterilere bağlanarak kalması için planlı ve programlı çalışmanızda fayda var. Haftalık takviminizi oluştururken Vikipedi’ye girip önünüzdeki hafta dâhil olabileceğiniz bir özel gün olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer dâhil olabileceğiniz bir özel gün var ise bunu programınıza mutlaka dâhil edin.

Ülke gündemini ve Dünya gündemini de takip etmeniz gerekiyor. O an neler konuşulduğunu Google Trends trendler aracını kullanarak görebilirsiniz. Ayrıca haber sitelerinden de haberdar olabilirsiniz.

Bütün bunlar müşterilerinizle aranızda bir ortak nokta olmasını ve bu bağın kopmamasını sağlar.

Sosyal medya planınızı oluşturun

Tüm verilerini hazır ettiyseniz artık sosyal medya planınızı oluşturmanın zamanı gelmiştir. Sizler için örnek bir sosyal medya planını aşağıda sunuyorum.

Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi
Sabah – haftaya bir motivasyon mesajıyla, güzel dileklerle başlayın Sabah – Bir ürün ya da hizmetiniz ile ilgili bilgilendirme amaçlı paylaşım yapın. Sabah – Belirlediğiniz bir konuda hem bilgilendirme hem de web sitenize yönlendirme yapabileceğiniz bir blog yazısı paylaşabilirsiniz Sabah – Bir ürün ya da hizmetiniz ile ilgili bilgilendirme amaçlı paylaşım yapabilirsiniz Sabah – Haftanın son çalışma günü için motivasyon mesajı kullanabilirsiniz Markanızın genel görüntüsünü ekleyerek mutlu hafta sonları dileyebilirsiniz
Öğleden sonra – markanızın temel işlevi ile ilgili bir paylaşım yapın Öğleden sonra – bilgilendirme yaptığınız ürün ya da hizmetinizin satışına yönelik paylaşım yapın Öğleden sonra – blog yazınıza atıfta bulunarak ilgili ürün ya da hizmetinizin görsellerini paylaşabilirsiniz Öğleden sonra – bilgilendirme yaptığınız ürün ya da hizmetinizin satışına yönelik paylaşım yapın Öğleden sonra – özel kampanyalarınızın paylaşımını yapabilirsiniz.

 

Sevgili okuyucum:

Bu yazıları yazmamdaki en iyi motivasyon kaynağım sensin. İçeriklerimi sosyal medyada paylaştığınız her an günüm daha çok güzelleşiyor, daha çok yazasım geliyor. Okuduğun bu içeriği beğendiysen lütfen yorum bırakmayı ya da sosyal medya hesaplarında paylaşmayı unutma. ?

Teşekkürler.

2 YORUMLAR

  1. Bir işletme için sosyal medyada gelen cevapları anında yanıtlamak o işletmeyi kesinlikle 10-15 basamak önde başlatır. Ben sosyal ağlardan anlık cevap veren firmalar ile her zaman daha memnun şekilde çalıştım.

  2. sosyal medya şirketler için çok önemli konumlara geldi, birçok şirket bu konuda hatta bir departman bile açtı. dediğiniz gibi programlı işlevler daha faydalı olacaktır. umarım farkına varmayan şirketlerde bunun farkına varır

CEVAP VER