Instagram’da Etkileyici Bir Profil Yaratmak

Son zamanların en çok kullanılan uygulaması Instagram'da etkileyici bir profil nasıl oluşturulur? Profil fotoğrafı nasıl olmalıdır? Instagram biyografi nasıl yazılır? Instagram kullanıcı adı nasıl olmalıdır? Instagram'da takipçi nasıl kazanılır? Instagram profil rehberi...

7
26126

Hepimiz günlük hayatımızda fotoğraflarımızı, hikayelerimizi paylaşmak için belli sosyal medyaları kullanıyoruz. Sosyal medyalarımızı etkileyici bir hale getirmek ise çok ufak dokunuşlarla bakış tarzımızı değiştirmekten geçiyor. Instagram son zamanların en popüler uygulamalarından sadece biri. Instagram’da etkileyici bir profil yaratmak size çok büyük bir iletişim ağı kazandırır. Takipçi kazanmak için de hashtag’lerin nasıl kullanıldığı, profil fotoğrafı seçimi, özgün ve kaliteli içerik üretimi gibi konular önem kazanmaktadır.

Instagram Ekim 2010’da kullanıcılarını Burbn adıyla kabul etmeye başladı. Kevin Systorm ve Mike Krieger’in uğraşları çabasız kalmayarak büyük bir kitlede yankı buldu. 2012 yılında Facebook’a satılmasıyla 50 milyon dolarlık değere sahip Instagram 1 milyar dolarlık değere yükseldi.

Geleceğinde de geçmişindeki kadar parlak bir geleceği olacağını düşündüğüm Instagram’da daha fazla takipçi kazanmak için, daha fazla etkileşime dahil olmak için, kaliteli ve etkileyici bir profil yaratmak için bazı ipuçları var. Bu yazıda ise tam olarak bunlardan bahsedeceğim. Instagram’da takipçi kazanmanın yolu etkileyici bir profil yaratmaktan geçer. Dışarıdan parayla satın alacağınız 5000 tane sahte, gerçek bir kişiliği temsil etmeyen takipçiler hiç bir işinize yaramazken etkileyici bir profil yaratarak kazandığınız 1000 gerçek kişi temsil eden takipçi her zaman daha değerlidir.

1Profil Fotoğrafı: Sizi Temsil Etmeli

Profil fotoğrafı bir sosyal medya hesabı için en önemli kriterdir. Instagram’da etkileyici bir profil yaratmak ve takipçi kazanmak konusunda profil fotoğrafı seçiminin önemi büyük. Instagram’da profil fotoğrafı seçimi yaparken unutmamanız gereken: insanlar sizi profil fotoğrafınızdan tanırlar.

Profil fotoğrafınızda bulunan renkler direkt olarak kullanıcı adını okumaya gerek kalmadan sizin olduğunuzu anlatır: profil fotoğraflarınızda çok karmaşık ve zıt renkler bulunmasın. Mümkün ise iki ya da en fazla üç renk kullanın. Fazla renk kullanımı gözü yorduğu gibi profilin kime ait olduğunu anlamayı da güçleştirir.

Batesmotelpro kurucusu Volkan Öge'nin Instagram profili. Kırmızı ve siyah rengi Volkan Öge'nin profilinin belirleyicisi olmuş. Takipçileri ana sayfada kırmızı plan içerisinde siyah bir adam silueti görünce Volkan Öge olduğunu anlayacaklardır.Batesmotelpro kurucusu Volkan Öge’nin Instagram profili. Kırmızı ve siyah rengi Volkan Öge’nin profilinin belirleyicisi olmuş. Takipçileri haber akışında kırmızı plan içerisinde siyah bir adam silueti görünce Volkan Öge olduğunu anlayacaklardır.

Profil fotoğrafında konunun detayları rahatlıkla anlaşılabilir olmalı: bir işletme profili için profil fotoğrafı olarak logosunun seçilmesi isabetli bir karar. Bize bu profilin gerçek bir kişilik belirtmediği sinyalini direkt gönderiyor. Aynı zamanda gerçek kişi için en iyi profil fotoğrafı yüzünün kolaylıkla tanınabilir olduğu fotoğraftır.

Tolga Çevik profil fotoğrafı olarak biraz daha bedenini ortaya koymuş. Tolga Çevik'i bu kıyafetle görmeye alışık olduğumuz için rahat tanınabilir bir fotoğraf.
Tolga Çevik profil fotoğrafı olarak biraz daha bedenini ortaya koymuş olsa da arka planın boş olması, dikkat dağıtacak hiç bir unsur bulunmaması onu yüzünden ve giyiminden çok rahat tanımamızı sağlıyor.
Bu fotoğraf haber akışında görüldüğünde hesabın Serenay Sarıkaya'ya ait olduğunu kolayca anlaşılabilir.
Bu fotoğraf haber akışında görüldüğünde hesabın Serenay Sarıkaya’ya ait olduğunu kolayca anlaşılabilir.

Gerçek kişi belirten profiller için yine en iyi profil fotoğrafı kişinin göğüs hizasından yukarısının bulunduğu bir profil fotoğrafıdır.

 • Profil fotoğrafınızda sadece siz bulunun.
 • Profil fotoğrafınızda yüz ağırlıklı seçim yapın.
 • Arka planınız olabildiğince temiz olsun.
 • Fotoğrafınız karanlık olmasın.
 • Profil fotoğraflarında filtre kullanmayın.
 • Profil fotoğrafınız çok renk yerine bir kaç renkten oluşsun.

Bu kriterlere dikkat ederek Instagram’da etkileyici bir profil yaratmak için ilk adımları atabilirsiniz. Bazen profil fotoğrafları takipçi kazanmanın ilk yolu oluyor. Etkileyici profil fotoğrafları Instagram’da insanları profilinize çekiyor.

Instagram Biyografi

2Biyografi: Kim Olduğunuzu En Sade Şekilde Açıklamalı

Biyografi mi yoksa profil fotoğrafı mı daha önemli diye düşündüğümüz zaman aslında buna tek bir cevap vermek uygun olmaz. Profil fotoğrafı etkileyici olmayan bir profile girilmez, profil fotoğrafı etkileyici olup girilen bir profil biyografisi o sayfa hakkında bilgi vermiyorsa profilin tamamına göz atılmaz genelde. Bu yüzden Instagram için biyografi ve profil fotoğrafı gerçekten kıyaslanamaz derecede önemli.

 • Biyografinizde sizi siz yapan özellikleri vurgulayın.
 • Nerede yaşadığınızı mutlaka belirtin.
 • Eğer varsa blogunuzun ya da web sayfanızın linkini  Instagram profilinize eklemeyi göz ardı etmeyin.
 • Biyografide bulunan bilgiler gerçeklik payı değil gerçeklik taşısın. Biyografi yazarken en çok yaptığımız hatalardan birisi aslında gerçek olmayan bilgiler beyan etmemizdir.
 • Biyografiniz boş kalmasın.
 • Dilerseniz etkileyici bir görünüm için bir kaç tane ikon bulunması güzel olacaktır.
 • Biyografi dili: Eğer profilinizi ziyaret eden yabancı kitle yoksa ya da paylaşmayı düşündüğünüz gönderiler yabancıları ilgilendirmiyorsa biyografinizde ana dilinizi kullanın. Eğer yabancı kitleniz var ise yabancı dil kullanmak potansiyel takipçi çevrenizi genişletecektir.

Bütün bunlar profilinizi ziyaret eden kişinin sizle ortak noktalar bulup sizi takip etmek istemesini sağlayabilir. Aynı zamanda Instagram’da etkileyici bir profil yaratmanın etkin yollarıdır.

Ben biyografimi sosyal platformlarda yazarken genellikle elime a4 kağıdı alır ilgilendiğim bütün her şeyi, sevdiğim bütün her şeyi, hobilerimi yazarım. Bunlardan yazmaya kayda değer olmayanların üstünü çizerim. Hayatımda aktif rol oynamayanların üstünü çizerim. Geriye kalanlar için ise her birini temsil etmek için 1 kelime seçerim. Böylece kalabalıktan ve seçim derdinden kurtulur aynı zamanda sınırlandırılmış biyografi alanlarını en verimli bir şekilde kullanmış olurum.

Bunun tam tersine Instagram’da bir çok profil, özellikle tanınmış kişilerin profilleri minimalist bir yapı taşır. Kalabalıklıktan uzak durur, profilde tek yönlü kullanıma özen gösterirler. Bu tanınmış kişiler için iyi bir tercihtir fakat normal kişiler için ise ortaya bir bilinmezlik koyar. Bu durum “Kim bu?” sorusu ile insanların akıllarında yer alır.

Biyografinizde bunları yazmayın:

 • En sevdiğiniz müzik grubu ve şarkı sözleri, saygı duyduğunuz bir kişilik
 • Özlü sözler, uzun hayat felsefesi cümleleri
 • Bilmediğiniz ve kullanmadığınız kısacası hedefi olmayan bir dilden alıntılar, sözler
 • “Takibe takip” “follow me” “like me” ve benzeri takipçi kasmaya yönelik resim, cümle. Karşınızdaki kişinin takipçi kasmak için çabaladığını görmek gerçekten samimiyetsizdir ve o kişi hakkında genelde yapay olduğu düşünceleri vardır. Organik takipçi kasmalısınız, hatta siz uğraşmadan insanlar sizi takip etmelidirler.
 • Evlilik, nişan, sevgili olma tarihleriniz: Bunlar insanları ilgilendirmez. İnsanlarında bilmesi gerekmez. 2 kişi arasında olan bir anlaşmadır bunlar.
 • Siyasi, dini görüşünüz
 • Minimum 10.000 gibi bir takipçi sayısı olmadan, insanların sizi taklit etmesine bir sebep olmadan, Google’a isminiz yazılınca siz çıkmadan profilinize “official”, “fan sayfası” şu bu tarzı tanınmışlık gerektiren sayfa tipleri

3Kullanıcı Adı: Akılda Kalıcı, Kısa, Sempatik ya da Ciddi Olmalı

Instagram’da Etkileyici bir hesap yaratırken 4 temel bölümden birisi kullanıcı adı. Instagram’da genellikle en çok tercih edilen kullanıcı adı akılda kalıcı, sade ve ciddi olan @adsoyad şeklindedir. Bazı zamanlar aynı adı ve soyadı taşıdığınız bir başka birisi bunu çoktan almıştır. Başka bir şey tercih etmek zorunda kalırsınız. Kimi zamanda bir oyuncu için @adsoyad seçimi yerine @oyuncunicki seçimi çok daha faydalıdır. Onun potansiyel takipçi kitlesi onu adı soyadıyla değil oyundaki kullanıcı adıyla aratacaktır. Bu yüzden potansiyel takipçi kitlenizi belirleyerek kullanıcı adı seçmeniz Instagram için sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

 • Eğer gerçek bir isim kullanmak yerine takma ad kullanacaksanız: takma adınız benzersiz olmalıdır. O kelimeyle arama yapıldığı zaman sonuç olarak sadece sizin profiliniz çıkmalıdır.
 • Minimalist düşünmelisiniz, çok uzun bir kullanıcı adı seçmeyin.
 • Random atar gibi “xdsasad” ve benzeri anlamsız bir şekilde kullanıcı adı seçmeyin.
 • Rakamları harf yerine koyarak: “C4n4n” “K3r3m” “C3YD4” gibi kullanıcı adı seçmeyin.
 • Mümkünse tüm sosyal medya hesaplarınızda kullandığınız kullanıcı adını seçin. Kısacası tüm sosyal medyalarda, forumlarda, platformlarda kullanıcı adınız aynı olsun.

4Paylaşılan Gönderiler: Kaliteli İçerik Üretmek, İçeriğin Paylaşımı, Hashtag Kullanımı

Son olarak değineceğim konular: İçerik üretmek, gönderinin açıklamasını yazmak, gönderide hashtag kullanmak, gönderilerde etiketleme ve konum özelliklerini kullanmak, gönderiyi paylaşacak zamanları tespit etmek, iki gönderi arasındaki zaman farkını ayarlamak… Bunlar Instagram için bir profilin kalitesini belirleyen en son girdiler. Fakat aynı zamanda okuyucu-takipçi kazandıran esas faktörler. Instagram’da etkileyici bir profil yaratmak için daha önce profil özelliklerini anlatmıştım. Ancak onlar daha çok takipçi çekmek, takipçi kazanmak ve takipçi listenizi büyütmekte daha etkinler. Birde bu takipçileri tutarak kalitenizi standartlaştırmanız gerekmekte.

Instagram’da İçerik Üretmek

Paylaşılan Gönderiler başlığı altında inceleyeceğimiz kriterlerden düşünsel anlamda en yoğun çalışacağımız alt başlık tam olarak bu. Çünkü Instagram’da içerik üretmek ve içeriğin kalitesi bir profilin kaderini belirliyor. Her ne kadar dili etkin kullanamamak sözlü iletişimlerde tarafların birbirini anlayamamasını sağlıyorsa Instagram’da da olduğu gibi üretilen içerik insanlarla etkileşime girip girememeyi getirir.

 • Hiçbir şekilde kendi üretmediğiniz içeriği paylaşmayın: Bu bizzat benim temel felsefem. Eğer ki bir içerik çok hoşuna gitti ve bunu takipçilerinizle paylaşmak istiyorsanız bu paylaşımı Repost uygulaması ve benzeri uygulamalarla yapın.
 • Üreteceğiniz içeriği kimle paylaşıyorsanız onları ilgilendirecek içerik üretin. Bu en sık yapılan hatalardan birisi. Sadece kişisel olarak Instagram kullanan bir kişi sizin çok özel olmayan bir otobüs-tren-uçak biletinizle ilgilenmez. O uçakla-trenle-otobüsle olan seyahatinizde çekilen bir kare ile ilgilenebilir. Takipçilerinizin sizin hangi özelliğinizle ilgilendiğine dikkat edin ve o çizgiden çıkmadan içerik üretin.
 • Yaşadığınız anı aynı anda paylaşmayı düşünmeyin bile. Çok sık başımıza gelir bu durum. Duygularımızın güzelliğiyle anlık paylaşımlar yaparız. Bir süre sonra paylaştıklarımıza göz atarken o paylaşımın ne kadar ilgisiz, alakasız ya da gereksiz olduğunu düşünüp sileriz. Mümkünse fotoğrafları ait olduğu andan uzak bir zamanda paylaşın.
 • Eğer ürettiğiniz içeriğin fotoğraf kalitesi düşükse paylaşmamak paylaşmaktan daha iyidir. Çok güzel bir anınız oldu ve bunu fotoğrafladınız. Kahretsin! Işık yetersiz olmuş, flu çıkmış. O fotoğrafı paylaşmaktan vazgeçin.
 • Modaları takip edin. Her gün farklı tarzda ve farklı uygulamalarla üretilen fotoğraflar, mini videolar moda oluyor. Takipçileriniz bunları görmeye bayılır.
 • Aynı poz ve ya aynı durumda çekilen birden fazla fotoğrafı yakın zamanlarda paylaşmamaya özen gösterin. Her gün, her hafta, her ay kendi özçekiminizi yapıp paylaşmanız takipçilerinizin hoşuna gitmeyecektir. Mümkünse benzerliği bulunan görselleri ilk gönderinizin timeline’ınızda geriye düştüğü zaman #throwback gibi hashtaglerle paylaşmanızdır.
 • Özgün içerik üretin: bir maç sonunda milyonlarca kişi zafer ya da mağlubiyetini zaten paylaşacaktır. O maç ile ilgilenmeyen insanlar için bunlar büyük eziyettir. Takipçi ve itibar kaybettirir.

Instagram’da İçerik Açıklaması Yazmak

Fotoğraflar yanıltıcı olabilir ve her zaman bize durum hakkında tam bilgi vermeyebilir. Fotoğraftaki durumu betimlemek, anlatmak ve anlaşılabilir kılmak ise gönderi sahibinin yazdığı içeriğe bağlıdır. Herhangi bir açıklamaya sahip gönderiler açıklaması olmayan gönderilerden daha fazla etkileşime girmektedir.

Fotoğraftan bağımsız bir açıklama yazmak ise o fotoğrafı paylaşmamaktan daha kötüdür.

Instagram gönderilerinizde hashtag‘siz açıklama yazmayın. Açıklamasız hashtag paylaşmayın.

Instagram Hashtag Kullanımı

Instagram’ın ise bir diğer mükemmel özelliği hashtag’ler. İlgili ve alakalı hashtag kullanımları gönderi kalitesini tavan yaptırırken alakasız ve yanlış hashtag kullanımı direkt gönderinin kalitesini düşürür. Instagram’da takipçi kazanmak için sıklıkla hashtag kullanımları tercih edilmektedir.

Yanlış Hashtag Kullanımı: #trenle #giderken #biz #kaza #yaptık

Hashtag kullanmak yazılanları kelime kelime ayırıp, kelimelerin başına #(diyez) eklemek değildir. Hashtag kullanımı gönderilerin ilgili ve alakalı gönderilerin yanında yer alması dolayısıyla kullanıcıların istedikleri bilgiye rahatlıkla ulaşabilmesi mantığına dayanır.

Instagram Doğru Hashtag Kullanımı: Tattoo is #art.

Instagram Etiket ve Konum Kullanımı

Ulaşılabilirlik bir profilin kalite standartlarından biridir. Profilinizde etiketlendiğiniz fotoğraflar  takipçilerinize Instagram’da etkileşimde olduğunuz kişiler hakkında bilgi sağlar. Dolayısıyla eğer fotoğrafınız paylaşılıyorsa sizi etiketlemelerini mutlaka isteyin. Aynı zamanda sizde paylaştığınız fotoğrafta varsa başka insanları etiketlemeyi unutmayın.

Fotoğrafta olmayan kişileri ise fotoğrafta etiketlemeyin.

Konumlarda aynı şekilde sizin hakkınızda bilgi veren önemli standartlardan biri. Mutlaka fotoğrafın çekildiği konumu etiketleyin.

Instagram Gönderi Zamanlamaları

Bütün koşullar tamam. Bütün koşulların mükemmel olduğunu varsayıyorum, eğer gönderi zamanlamalarında hata varsa ya takipçi bıkar, ya takipçi unutur. Bunun dengelenmesi ise size bağlı.

Ana koşullar şunlar: Takipçiyi bıktırmayacaksın, kendini unutturmayacaksın.

Instagram’da günde ortalama 1-2 adet fotoğraf paylaşımı gayet makul ancak günde 5 adet fotoğraf paylaşımı gerçekten çok fazla. Bu resmen bombanın pimini çekmek demek. İlk fotoğrafı paylaştıktan sonra ikincisini paylaşmak için en az 5-6 saat kadar bekleyin. Arka arkaya atılan fotoğrafları kullanıcılar görmek istemez.

Instagram Hikayeler’de günde 5 adet güncellemeyi geçmeyin. Hatta bazen günde 15 hikayeye kadar paylaşan insanlar oluyor. Takipçileri kesinlikle bu durumdan rahatsız oluyordur. Instagram Hikayeler’de gönderi bombardımanı yapmayı acilen bırakmalısınız.

Instagram'da etkileyici profil yaratmak inografik
Instagram’da etkileyici profil yaratmak inografik

2016 Rio Olimpiyatları’na katılan bir arkadaşım, olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edene kadar sosyal medyalarında kişisel görünüme sahipti. Özellikle Instagram’da az kaliteli fotoğraflar kullanıyordu, genellikle fotoğraflarına açıklama yazmıyor ve etiket kullanmıyordu. Biyografisi nispeten zayıftı. Olimpiyatlardan önce 400 olan takipçi sayısı olimpiyatlardan sonra 2000 olmuştu. Kalitesi yüksek ama takipçilerin kim olduğu, neyi beğenip beğenmediklerine yönelik düşünmeden paylaşılan fotoğraflar paylaşmaya başladı. Ayda bir kaç sefer paylaşım yapan bu arkadaşım günde en az 2 kez fotoğraf paylaşmaya çalıştı. Takipçileri onun bu kadar paylaşım yapmasına, 1 günde tamamen farklı bir insana dönüşmesine alışamadı ve sonucu hüsran oldu. Bu davranışları Instagram’da takipçilerin olumsuz tepkileriyle takipçi sayısına yansıdı.

Son Söz

Bu “Instagram’da Etkileyici Bir Profil Yaratmak” isimli yazıya başlayalı 2 hafta olmuştu. 2 hafta içerisinde her defasında bitirmek umuduyla devam ettim ama bitmedi. Neyse ki sonunda bitirdim. Tüm bu yazdıklarım tamamen kendi düşüncelerim ve gözlemlerime dayalıdır. Profil kalitesini kendi zevklerime göre değil, itibar gören ve çok takip edilen profillere dayanarak belirledim. Umarım gerçek anlamda Instagram için güzel bir rehber ortaya çıkmıştır. Instagram’da takipçi kazanmak isteyenlerin ilk olarak yapmaları gereken şey bu düzenlemeleri gerçekleştirmeleridir. Instagram’da kaliteli ve etkileyici bir profil yaratmak takipçi kazanmanın temel adımıdır. Daha sonra ele alacağım takipçi kazanma stratejilerinin temeli bu yazıdaki profil düzenlerine dayalı olacaktır.

Eksik olduğunu düşündüğünüz bir şeyler varsa mutlaka bana yorumla iletişim kurun. İyi okumalar…

7 YORUMLAR

 1. Bence filtre kullanmak yapılmaması gereken bir şey değil. Çeşitli filtreler, çok sık olmamak koşuluyla kullanılabilir. Hatta PRISMA gibi uygulamalar revaçta şu anda. Elbette kullanıcının Instagram’daki beklenti ve hedefleri de son derece önemli.

 2. Doyurucu bir içerik oluşturmuşsunuz 2 haftalık emeğiniz kesinlikle çöpe gitmemiş. Hashtag’lere değinmeniz çok doğru olmuş saçma kullanımlar hesabı inanılmaz derecede amatör gösteriyor. Yazınız için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın