Hönönö nedir? Nasıl içilir?

4
3537
hönönö
Hönönö nedir? Nasıl içilir?

Onca mekanda çalıştıktan sonra çalıştığım en büyük bar Eskişehir’deki Hangover oldu. Bu niteliğiyle birlikte yeni iş yerimden öğrendiğim bir çok şeyde cabası. Kenar, dip-köşe mekanlarını seven bir insan olarak hayatımda hiç böyle mekanlara uğramam bile. Dolayısıyla alkolün 50 tonunu daha yeni keşfettiğimi söyleyebilirim. Bunlardan birisi de Hangover müşterilerinin vazgeçilmezi Hönönö. İlk başta bunlar ne yapıyorlar diye kendime sorup duruyordum, sonra biz ne yapıyoruz kısmına geldim. Bunu yazarken de biz ne yapacağız kısmındayım.

Hönönö nedir?

Hönönö içinde ne var?

Cin, votka, archers ve son olarak soda içerir. Hepsinden ufak ufak koyup, sodayı köklüyorsun hazırladığın bardağa. Ardından üstüne peçete tutarak sallayıp bir yere vuruyorsun ve köpük şeklinde shot yapıyorsun. Abartılacak hiç bir yanı olmadığı kanısındayım. Ha kafa yapıyor mu yapıyor.

Hangover’da ise müşterinin kafasına bir baret verilir nadiren, barete vurularak köpürtülür ve müşteri shot atar. Bunu gören tüm masalarda “aa o nedir? Bende istiyorum.” kafasına girer.

hönönö-aklimca
Hönönö

Hönönö nasıl içilir?

Belirli bir içim tarzı olarak shot atımı benimsenmiştir. Kafa yapıcı, baş döndürücü ve sarhoşluk verici olarak görüldüğü için başka içim tarzları göremedim. Zaten diktikten sonra da hiçbir acısı boğazda kalmamaktadır. Köpük içildiği için bir şey içiliyormuş gibi de his vermez. Keyfine düşkün insanların bunu pek tercih edeceğini sanmıyorum.

İnternetteki kayıtlarına bakılırsa ilk defa Taksim/İstanbul’da Pendor Corner barında satışa sunulduğunu söylemek oldukça mümkün. Fakat gittiğim o kadar mekan arasında daha önce karşılaşıp karşılaşmadığımı sorarsanız hiç bir menüde bu ürünü gördüğümü hatırlamıyorum. İsmiyle oldukça fazla dalga geçildiğini sözlük kaynaklarından görebiliyorum ancak neden hönönö diye tabir edildiğini anlamış değilim.

İçeriğindeki cin tonik eşliğinde sevilen bir alkoldür sert olması dolayısıyla. Sprite veya türevleri gazozlar, eğer yoksa soda tercih edilir. Votka ise asıl kültüründe sek olarak sert biçimde tüketilen bir alkol olduğu için dolayısıyla normal bir kokteyl edasıyla hazırlanmaması normaldir.

Hönönö için tavsiyeler

Acilen bir hoş olmak istiyorum diyorsanız kendinize bir kaç bardak hazırlayın. Atın ve ardından ana içkinizi yudumlamaya devam edin.

Eğer sizde Hönönö hakkında bilgiye sahipseniz mutlaka yorumdan bana bildirin. Satıldığı mekan, içim tarzı, içeriği ile ilgili bilgilerinize ve tecrübelerinize dayalı yorumlarınızı bekliyor olacağım.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMerhaba Herkese! Blog Hayatına!
Sonraki İçerikAlantron: Aklımca Altyapısı
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme ve kinci üniversitede Aşçılık okuyorum. Radyo A'da prodüksiyonda çalışıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri…

4 YORUMLAR

  1. Taksimde küçük beyoğlu sokak var orda polisler falan hep bilir orayı kime sorsanız gösterirler 4-5 mekan var sokakta hepsi yapıyor. Hatta koktely menüsü isterseniz bir 50-60 belki daha fazlasıda olduğunu görürsünüz ama hönönö bi başka 🙂

  2. Lanet olası içki çok fena çarptı beni içmeden önce iyice düşünün sonrası çok pis oluyo çanakkalede bi mekanda içtim içmez olaydım 😠😠

CEVAP VER