Hindistan’ın En Otantik Şehri Kolkata’da 48 Saat

Hindistan turu dendi mi akla hemen gelmese de muhakkak 3. veya 4. sırada olan Kolkata, 48 saatte keşfedebileceğiniz harika bir yer. İster paket tur seçenekleri ile Hindistan’a gidin isterseniz yurtdışı turu firmalarının fırsatlarını kollayın ama mutlaka Kolkata'da sadece 48 saat boyunca tarihi yerleri, kültürel alanları ve turistik merkezleri gezin.

0
25
Hindistan Kolkata 48 Saat

Hindistan turu dendi mi akla hemen gelmese de muhakkak 3. veya 4. sırada olan Kolkata, 48 saatte keşfedebileceğiniz harika bir yer. İster paket tur seçenekleri ile Hindistan’a gidin isterseniz yurtdışı turu firmalarının fırsatlarını kollayın ama mutlaka Kolkata’da sadece 48 saat boyunca tarihi yerleri, kültürel alanları ve turistik merkezleri gezin. Gezmeden önce de sizin için özel olarak hazırladığım bu rehbere de göz atmayı unutmayın. J Tarihi anıtları, meşhur pazarları, muhteşem restoranları ve daha fazlasını kapsayan bu rehber, günün birinde Güney ve Orta Kolkata’yı ziyaret ettiğinizde yurtdışı turları rehberinizmiş gibi çok büyük yardımcınız olacak.

1. gün

Hindistan Kolkata’da 48 saat

Sabah
Güne Kolkata’nın tarihi South Park Caddesi’nde dolaşarak başlayın. Muhteşem gotik ve Indo-Saracenik mimariye sahip mezarların bulunduğu bu bölge, 1767’den kalma dünyanın en eski kilise mezarlıklarına ev sahipliği yapıyor. Bu benzersiz tarihi alanı ziyaret ettikten sonra, yirmi dakika boyunca, şehrin en ünlü ve hareketli caddelerinden biri olan Park Caddesi’nden batıya doğru ilerleyin. 1927’de kurulmuş ünlü bir çay evi Flurys’de güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kolkata ve Hindistan’ın zengin sosyal, siyasi ve kültürel geçmişi deneyimleyebileceğiniz Hint Müzesi’ne gidin.
Öğle yemeği için tercih edebileceğiniz iki efsanevi Kolkata restoranı, Hint Müzesi’nden 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Peter Katedral, makul fiyatlarla bol sebzeli Kuzey Hindistan yöresine ait yemekleri servis ederken, Kasturi Restoranı da kentin en lezzetli otantik Bengal yemeklerini çok uygun fiyatlar karşılığında sunuyor. Öğle yemeğini yedikten sonra batıya doğru ilerlerseniz, Kolkata’daki en büyük halka açık alan olan Maidan’ı görürsünüz. Kocaman bir yer olan Maidan’ın yemyeşil ve dikkat çeken peyzajı sayesinde Kolkata’nın en ünlü parkı olarak biliniyor. Kolkata’daki en ünlü etkinliklere ve festivallerin burada gerçekleştiği ayrıntısını da verelim. Ancak, Maidan, Shaheed Minar, Victoria Anıtı ve Eden Bahçeleri gibi çok sayıda önemli tarihi mekanları da listenize ekleyebilirsiniz.
• Akşam
Kolkata’da ilk akşamınızı geçirmenin en iyi yollarından biri, Maidan’ın kuzey kesimine sadece birkaç dakika uzaklıktaki Yeni Pazar’a gitmek. 1874’te kurulan pazar, iki büyük yangından ve birkaç sel olayından sonra harap olsa da sonradan yenilenmiş ve halen şehrin en ünlü ve popüler yeri olmaya devam ediyor. Çok çeşitli eşyalar satan 2000’den fazla dükkân, Kolkata’nın yöresel peynirler, Hindistan’ın meşhur sokak yemekleriile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Pazarın altını üstüne getirdikten sonra kentin en popüler çatı katı barlarından biri olan Blue and Beyond Rooftop Restrobar’a da uğramanızı öneriyoruz. Barda içeceğinizi yudumlarken Hooghly Nehri ve Howrah Köprüsü’nün muhteşem manzarasını izleyin.

2. Gün

Otantik şehir Kolkata

• Sabah
Kolkata’da 2. gününüze tarihi Eski Çin Mahallesi’nde başlayın ve doyurucu momos (köfte), sosis veya rulolardan oluşan Kolkata kahvaltısını deneyin. Terreti Bazar olarak da bilinen bu yer, Hindistan’daki tek Chinatown (Çin Mahallesi) ve Kolkata’da yüzyıllardan beri eski Çinli-Hint toplumunun zengin kültürel mirasını yaşatıyor. Bu canlı mahalleyi turladıktan sonra bir taksi çevirin ve kentin en simgesel yapısı olan Howrah Köprüsü’ne gidin. Dünyanın en işlek köprülerinden biri olarak bilinen Howrah, sıcacık Hint çayınızı yudumlarken insanları izlemek için mükemmel bir mekândır. Hemen bitişiğindeki Mallick Ghat Çiçek Pazarı da kesinlikle görülmesi gereken bir yer.
• Öğleden sonra
Terreti’yi gezdikten sonra asırlık binalarıyla nam salmış tarihi Kuzey Kolkata’ya doğru kuzey yönünde ilerleyebilirsiniz. Kolkata’nın tarihi çömlekçilerini görmek için ara sokaklara gitmelisiniz. Kumartuli’nin daracık sokaklarındaki heykelciliğine gönül vermiş sanatçılarla tanışabilir ve mağazaları dolaşabilirsiniz. BU heykel sanatçıları çoğunlukla Hindu tanrıları ve tanrıçalarının heykellerini yapıyor. Öğle yemeğinde, Kosha Mangsho ya da geleneksel köri soslu koyun eti için yakındaki Shyambazar’daki ünlü Golbari restoranına gidin.
• Akşam
Öğle yemeğinizi yedikten sonra güneye geri dönerek Bengal ve Hint edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Rabindranath Tagore’un atası Rabindra Bharati Müzesi’ni ziyaret edin. Müze, tarih, edebiyat ve sanata ilgi duyan herkesin beğenisini topluyor.

Bir Cevap Yazın