Hakkımda

Hakkımda

aklimca.com Hakkında

Aklımca Haziran 2016’da yayına başlamış güncel yaşama dair deneyimlerimi, düşüncelerimi, gezi yazılarımı, araştırmalarımı kısacası günlük yaşantımdaki çoğu şeyi paylaşmak üzere kurduğum kişisel bir blogdur.

Bugüne kadar onlarca kurduğum web portallarından sonra düzenli bir şekilde blog yazmak istedim ve buradayım. Zamanında bir çok projede bulunduğum “sosyal medya koordinatörlüğü” pozisyonumu bu sefer kendim için uyguluyorum.

Girişimciliğe dair, kişisel zaferler ve kişisel gelişimlere dair, günlük hayatta yaşadığımız her şeye dair düşüncelerimi bu blogda bir araya getiriyorum.

İyi okumalar!

Doğukan Yılmaz kimdir?

30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Yolunuz Eskişehir’e düşerse büyük zevkle ağırlarım, sizinle de bir fotoğrafımı duvarıma asmak isterim. Yükselenim boğanın ve burcum yengecin iyi ve kötü her bir özelliğini taşırım. Çaylak bir girişimci adayı sayılabilirim. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri…

Eğitim hayatıma Çizmeci İÖO ile başladım. Tatlı acı anıların eşliğinde liseye Akyurt A.L’de başlayarak Yıldırım Beyazıt A.L’de bitirdim. Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme okuyorum, kimilerinin söyleyişiyle Business Administration.:):)

Yazın Hayatıma Dair

Yazın hayatım liseye başladığım dönemde sevgili Muhammet Hoca’m sayesinde başladı. Lisede çıkardığımız ufak çaplı yerel gazete olan AKAL Gazetesi ile bir şeyler karalamaya yatkınlığım başladı. Ardından değişen yeni ortamımda sevgili şair Emin Baş ile tanıştım. Kendisi lisedeki geriye kalan yıllarımda benim baş öğretmenim oldu. İki yıl süreyle usanmadan “Yaratıcı Yazarlık” eğitimini bizlere değer gördü. Tam bu noktada kendisinden iki satırı alıntı yapmak isterim:

“Bu coğrafyanın kaderidir sensizlik.
Ki ben intiharlar türetirim gülüşünden.”

Ardından İkaros Fanzin dergisinde yazmaya başladım. Dergi kadrosuna dahil olarak sosyal medya editörlüğü görevini edindim. 5. sayısına kadar İkaros Fanzin ailesiyle birlikteliğime devam ettim, sonrasında üniversite sebebi ile şehir değiştirince anılarıma karıştı. 🙂

 Uğraşlarım, Hobilerim

Elektro gitar

Elektro gitar benim hayatımın vazgeçilmez parçası. 8 yıllık bir gitaristim. Bir o kadar grup, bir o kadar sahne deneyimlerinden geçtim geldim. Her zaman kariyerimi müzik üzerinde yapmak istemiştim. Ancak ideallerimi bir kefeye, gelirimi bir kefeye koyunca düşünmeye başladım. Girişimciliği yol edindim.

Girişimcilik

Hayatta en normal ve en sık yaptığımız şeydir girişim. Ben inanıyorum ki herkeste az çok bu ruh mevcut. Sorun şurada: ne için kullanıldığı. Türkiye’de genellikle insanlar bir şehirden İstanbul’a giderken girişimciliğini ortaya çıkarır. Öyle bir plan yapar ki. Yol planı, zaman planı, yakıt planı… Çünkü İstanbul abi, trafiği var şeyi var… Bende durmadan okuyorum girişimcilik hakkında. Yazıyorum, çiziyorum…

Bisikletçilik

Çocukluğumdan itibaren kendimi bildim bileli bisiklet sürüyorum. Tabi bunu bir kenara bıraktığımız zaman: toplu taşımadan bıktım. Hem kalabalığından, hem boşa akıttığımız paralardan. Sadece bunla kalsa keşke, istediğimiz yere gitmek için onca yer dolaşarak bizim için en önemlisini, zamanı kaybediyoruz. Daha fazla zaman kazanmak adına bisikleti tercih ediyorum. Bisikleti geceli gündüzlü kullanmaya başlamam çok uzun bir zaman önce değil, 10 ay önce. Bazen Eskişehir PAB(Perşembe Akşamı Bisikletçileri) grubu ile perşembe ve pazar turlarına çıkıyorum.

Kampçılık & Doğa Yürüyüşü

Fark etmeden en sevdiğim kısma gelmişim. İlk kampımı çok iyi hatırlıyorum. Tadı öyle damağımda kalmış olmalı ki olmasa olmazlarım arasına girdi. Şehirlerden, taşlardan, duvarlara kapanmaktan nefret ediyorum. Ne zaman nerede bir fırsat yakalasam işte o an kamptayım 🙂 En son kamplarımdan biri Lycian Way oldu. En sağlam kampım olduğunu iddia ediyorum. Kesinlikle 3-5 defa daha gideceğimi düşünüyorum.

Bilgisayar

Kendimi bildim bileli bilgisayar kullanıcısıyım. Çoğu zaman oyun oynamak, müzik dinlemek, sosyal medyalarda takılmak için kullandığımız bilgisayarda ben biraz daha ileri gittim. Medyasoft’tan web tasarım ve grafik tasarım eğitimlerini alarak sertifikalarını edindim. 10 yaşımda amatör olarak web tasarımcılığına başladığımı hatırlıyorum. Çocuk aklımla da devamlı radyolar, bloglar, forum siteleri, haber siteleri, oyun sunucuları kurduğumu hatırlıyorum ve bunların satışını yapıyordum. Bir noktadan sonra ilgim azalmıştı. Onlarca referans arasından bugün sadece İkaros Fanzin Dergisi’nin web sayfası var ve benim üçüncü ayakları yere basan çalışmam olduğunu söyleyebilirim. Artık web tasarımdan ziyade SEO ve sosyal medya editörlüğü ile ilgileniyorum.

Amatör Balıkçılık

Yıllardan süregelen bir istek ile 3,5m amatör bir olta edindim. Araştırdım, didikledim her yeri, öğrendiğim bilgiler doğrultusunda bir çapari hazırladım. Fakat şu an için sadece bu kadarını yapabildim. 😀 Daha ilerisini yapamadım henüz. Hala Porsuk Çayı’nın etrafında balık tutan amcalarımın yanına oturup sohbet etmeye devam ediyorum. 😀

Aşçılık

Mutfağa girmeye bayılırım. Yemek yapmaktan tut, bulaşıkları yıkamaya kadar. Devamlı farklı lezzetler, devamlı güzel lezzetlerle uğraşmaya bayılıyorum. Kokteyller, pastalar, ana yemekler… Her yeni yemek deneyimimde ilkinin mutlaka bir sıkıntısı oluyor. Eee, normal o da. O yüzden denk gelirseniz siz ikincisini yiyin.