Adeta doğada yaşamak için doğmuşum! Ne zaman doğadan uzak kalsam kendimi kötü hissetmeye başlarım. Vizelerle, finallerle, projelerle uğraşmaktan dolayı uzun bir süre yeşilden, maviden uzak kalmıştım. Arkadaşlarım Gizem, Cihan, Sena, Yiğit, Esma ile bir hafta sonu kaçamağı yapalım dedik ve hedef: Bozcaarmut Göleti.

Bozcaarmut Göleti

Bozcaarmut Göleti Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde bulunan Bozcaarmut Köyü‘nün yakınlarında el değilmemiş bir doğal güzellik. Trekking, hiking, kamping, balıkçılık gibi doğa sporlarının yapılabileceği kuş sesleri, temiz hava ile yaşam bulabileceğiniz güzel bir yerdir Bozcaarmut Göleti.

Bozcaarmut Göleti gezimiz

Bozcaarmut Göleti nerede? Ulaşım

Biz Eskişehir’den Eskişehir Bursa karayolunu takip ederek gittik. Bozüyük’ü geçtikten sonra Bilecik Eskişehir karayolunu takip ettik. Pazaryeri yolundan Pazaryerine ulaştık. İnegöl Pazaryeri karayolundan Küçükelmalı Köyü’ne ulaşıp oradan Bozcaarmut Köyü’ne, biraz ilerisinde Bozcaarmut Göleti’ne ulaştık.

Pazaryeri’ne kadar yollar gayet düzgündü. Pazaryeri’ni geçtikten sonra köy yoluna girdik. Yollar pek iyi değildi, yağmurlu ve çamurlu bir günde kesinlikle ulaşım yavaş olacaktır. Özellikle Küçükelmalı köyünden sonra yollar virajlı. Dikkat edilmesi gerek. Bozcaarmut Göleti’nde arabalarınızı park edebileceğiniz özellikle ayrılmış bir alan mevcut değil. Ancak 4-5 arabalık müsait alan mevcut.

Bozcaarmut Göleti’nde neler yapılır?

Panorama Bozcaarmut Göleti

Bozcaarmut Göleti’nde Kamping

Bozcaarmut Göleti’ne gidene kadar Pazaryeri’nden sonra ve önce bir kaç tane çeşme mevcut. Ayrıca göletin kenarında çadırlarınızı kurabileceğiniz müsait alanlar var. Yine Bozcaarmut Göleti’nin yanında oturmak için piknik masaları mevcut. Kamp severler için kesinlikle çok ideal bir kamp yeri. Biz gittiğimiz zaman birkaç grup vardı kamp yapan.

Bozcaarmut Göleti’nde Piknik

Eğer piknik yapmak için bir hafta sonu kaçamağı yapacaksanız yine çok ideal bir alan. Mangalınızı yakabilir ya da hazırladığınız soğuk yiyeceklerinizi tüketebilirsiniz. Piknik masaları ormanın içinde de 1-2 tane mevcut. 4-5 tane piknik masası var toplamda. Yoğun olduğu zaman bulamayabilirsiniz masaları yani 🙂 Ama sorun değil, masayı kurmak için çimenler çok ideal. Her türlü alışverişinizi Pazaryeri’nde yapabilirsiniz. Ayrıca Pazaryeri’ne gelene kadar 3-4 tane benzin istasyonu da mevcut.

Bozcaarmut Göleti’nde Balıkçılık

Balık olup olmadığını kesin bir şekilde bilmiyorum ama balık tutan bir sürü kişi gördüm. Bozcaarmut Göleti’nde balık tutmak için özel izin belgesi gerekiyormuş.

Bizden kareler

Çıktık Eskişehir’den sabah 9’da. Sabit ve yavaş bir hızla 1 buçuk saatte Bozcaarmut Göleti’ne vardık. Akşamdan hazırladığımız kısırımızı, patlıcan köz salatamızı, makarna salatamızı, kabak salatamızı bir güzel yedik. Ufak bir doğa yürüyüşü yaptık, bol bol fotoğraf çekindik. Güzel bir gün oldu.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın