Ankara-Konya Günübirlik 2016 Şeb-i Arus Töreni Turu İçeriği

“Gel, gel. Ne olursan ol, yine gel.”  şiiriyle Ankara’dan çıkıp günübirlik Konya 2016 Şeb-i Arus törenine gidiyoruz. Mevlana’nın kimdir, Mevlana’nın türbesi, Mevlana müzesi, Hz. Mevlana’nın 7 öğütü, Şeb-i Arus töreni nedir, 2016 Şeb-i Arus töreni ne zaman, 2016 Şeb-i Arus töreni biletleri, günübirlik Konya Şeb-i Arus turu, Konya Alaeddin Camii, Alaeddin Tepesi Konya nedir, nerededir sizler için bir bir yazdım. Önce okuyun, sonra hadi gelin gidiyoruz.

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

Mevlana resmi
Mevlana kimdir, Mevlana’nın hayatı…

İnsanları hoşgörüye, kardeşliğe çağıran ünlü tasavvuf alimi Mevlana günümüzde Dünya’nın her yerinde felsefesi tanınan, benimsenen Alimlerin Sultanı’nın oğludur.

Alimlerin Sultanı’nın oğlu Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’yi tanımak için, bilmek, hissetmek için Ankara’dan çıkıp Konya’ya günübirlik Mevlana Müzesini görmek, Mevlana Türbesini ziyaret etmek, Şeb-i Arus törenini izlemek, Alaeddin Tepesi’nde yürümek, Alaeddin Camii’yi ziyaret etmek için 17 Aralık 2016’da gideceğiz.

Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi
Mevlana Müzesi – Ankara’dan Konya’ya günübirlik Şeb-i Arus turu

Tekke ve zaviyeler kapatıldıktan sonra Mevlevi dergahı burası olmuştur. Mevlana’nın yeşil kubbe olarak adlandırılan türbesinde dergah eşyaları, değerli el yazmaları, sekiz telli keman, astronomik eşyalar, sabır taşları bulunmaktadır. 17 Aralık’ta Günübirlik 2016 Şeb-i Arus Töreni Konya turunda ilk durak Mevlana Müzesi olacak.

Mevlana Türbesi

Mevlana Türbesi
Mevlana Türbesi İç Fotoğrafı

Günübirlik Ankara-Konya Şeb-i Arus Töreni Mevlana gezilerinde en gözde yerlerden birisi olan Mevlana Türbesi sadece Türkiye içinde değil dünya çapında büyük ilgi çekmektedir.

Hz. Mevlana’nın 7 Öğüdü

 1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
 2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
 3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
 4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
 5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
 6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.
 7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

2016 Şeb-i Arus Töreni

Şeb-i Arus töreni nedir? 2016 Şeb-i Arus töreni ne zaman? Şeb-i Arus töreni izle. Şeb-i Arus ne demek? Şeb-i Arus turları. Şeb-i Arus 2017.

Şeb-i Arus’un Türkçe anlamı “Düğün Gecesi”dir. Mevlana ölüm gününü yaratana kavuşma olarak saymıştır. Mevlana’nın ölümü Allah’a dönüş olarak yorumlanır.

Şeb-i Arus töreni Mevlana’nın ölümünü anmak amacıyla 17 Aralık’ta akşam yapılan bir anma törenidir. Sema gösterisini, Şeb-i Arus törenini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Alaeddin Tepesi

Alaeddin Tepesi Konya’nın Karatay İlçesi’nde yer alan bir tepedir. Höyük olarak adlandırılan eski bir yerleşim yeridir.

Sultan Alaeddin Keykubat şehre hakim olacak bir saray yaptırmak ister. Fakat her yer düzlüktür. Sultan herkesten toprak vergisi olarak toprak getirip bu yere yığmasını ister. Halk kağnılarla, çuvallarla getirdikleri toprağı buraya yığar ve burada bir höyük oluşur.

Konya Alaeddin Tepesi
Konya Alaeddin Tepesi

Özelliği:

kıştırılmamış toprak olduğu için her sene kaymakta ve 2 santimetre alçalmaktadır. Günümüzde Dünya’nın en büyük kavşağı niteliğindedir.

 

Konya Alaeddin Camii Hakkında Bilgi

Konya Alaeddin Camii
Kitabeli en eski Selçuklu eserleri arasında gösterilen ve bahçesinde Selçuklu sultanlarının türbesi bulunan Konya’daki Alaaddin Camisi’nin, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu için ihaleye çıkılıyor. Caminin avlusunda Selçuklu Sultanlarının türbesi (sağda) de yer alıyor. (Abdullah Doğan – Anadolu Ajansı)

Anadolu Selçuklu Devleti devrinde şehrin ulu camisi niteliğinde Alaeddin Tepesi Höyüğü’nde inşa ettirilmiştir. Konya açısından 2 özel niteliği vardır: en eski, en büyük camiisidir. Dört kapılı bu camii Konya’dan ayrılıp Günübirlik Konya Şeb-i Arus Töreni Turu’nu bitirmeden önce göreceğimiz İnce Minareli Medrese’den önceki uğrayacağımız yerdir.

İnce Minareli Medrese

İnce Minareli MedreseAlaeddin Tepesi’nin batısında yer alan İnce Minareli Medrese Günübirlik Ankara Konya Şeb-i Arus Töreni 2016 Turu’nun son durağı olacak.

Hadis ilmi öğrenilmek üzere II. İzzeddin Keykavus Devri’nde Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından inşa ettirilmiştir.

Ankara-Konya Günübirlik 2016 Şeb-i Arus Töreni Turu Hakkında

My Turizm ve Samba Turizm İşbirliği ile 17 Aralık 2016 Cumartesi günü Şeb-i Arus Töreni’ni izlemek için, Mevlana’yı tanımak için Ankara’dan 07.30’da çıkılacak. Yukarıda anlattığım yerlerde ve aynı sırada Şeb-i Arus gezisi gerçekleşecek.

ÜCRET: 135TL

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

 • Lüks Araçlarla Ulaşım
 • Şeb-i Arus Tören giriş biletleri
 • Öğle Yemeği
 • Çevre Gezileri
 • Rehberlik ve Refakat
 • Samba Turizm İkramları

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

 • Özel Harcamalar
 • Müze ve Örenyeri Girişleri

İrtibat: Mete Yılmaz
0 532 623 62 26

Eğer yazdığım bu yazıyı beğendiyseniz sitedeki herhangi bir reklama tıklayın ve beni destekleyerek bana bağış yapmış olun.

Bir Cevap Yazın