Günce #1

0
104
ev
Günce yazarken olmak istediğim yer

Her ne kadar günce demiş olsam da bloga yeni yazı eklemeyeli 10 gün oldu. Günce adı altında haftaya dair izlenimlerimi dökeceğim. Yoğun ve köklü değişikliklerin fazla olduğu bir hafta oldu. Bu yoğunlukta yazı yazamamakta her gün içime bir ayrı dert oldu.

Tecrübe, farkındalık ve inovasyon mu? Para mı?

İş hayatını her açıdan görmek bir ayrı kazanım. “Çekirdekten yetişmek” deyimi de tam olarak bu düşünceyi destekliyor sanırım. Bir zamana kadar günlük olsun, haftalık olsun, çalıştık bir yerlerde. Kimi zaman eğlenmek için, kimi zaman kafa dağıtmak için. Bir noktadan sonra artık etrafa daha farklı bakmak gerekiyor. Şeflerin ve patronların direktiflerini uygularken sadece uyguluyordum neden diye sormadan. Şimdi ise öyle bir noktaya geldim ki, anlam kazandı benim için tüm bunlar. Önüme yeni bir iş teklifi geldi. Ücret olarak açıkçası hiç tatmin etmiyor. Günlük ücretim nereden baksan 2 kat azaldı. Hangover’dan 60-150TL arası ücretle çıkıyordum her gün. Cuba’dan ise her gün 36TL ile çıkmak bazen gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Tabi ki bir aptallık değil bu benim için. Benim küçüklükten gelen bir huyum diyebilirim. Hazır bir işe devam etmeyi hiç bir zaman sevmedim. Her zaman bir şeyi kendi emeklerimle baştan var etmeyi sevdim. Bir kitabın ilk sahibi ve ilk dokunduğu kişi olmak, bir düzenin ilk kurucusu olmak… Yeni iş yerimde de eksikleri görüp bunları tamamlamam için, hatta daha ilerisine gidip artılarını yaratmam için daha doğrusu bunlarla uğraşarak, savaşarak yeni bilgiler öğrenmek, piyasadan bihaber kalmamak için  çok iyi bir fırsattı. Gözüm kapalı kabul ettim. Pişman mıyım, hayır.

Pişman değilim. Açıkçası pişman olabilirdim. İnsan ilişkilerine çok fazla önem veriyorum. Güler yüzlü olmaya ve sarılmaya. Müşterilerimden çok sık değerlendirmeler duyuyorum güler yüzüm konulu. Duyduğumda gerçekten mutluluktan havaya uçuyorum diyebilirim. En fazla üzüldüğüm şey ise iletişim eksikliği. Hangover’dan ayrılma hikayem de böyle başladı. Beni üzen nokta ise çalışanlarla birebir görüşme talep edilip dilekçe yazdırdıktan sonra sadece sabah vardiyası personelleriyle görüşme yapılması, eksikliklerin giderilmesi sonrası akşam vardiyası çalışanlarına “Gerek kalmadı, siz zaten iyisiniz.” denmesi. Ben bunu saygısızlık olarak algılıyorum. İş mevzu bahis olduğu zaman kaldıramadığım tek nokta saygısızlık. Pişman değilim bundan dolayı.

Günce yazarken olmak istediğim yer
Günce yazarken olmak istediğim yer

Seçimler, tercihler

Bu ücretin düşüşü, bazı ödemelerin ortaya çıkması ve üzerine de telefonumun iç ekranının kırılması üzücü oldu. Kendimi bir kez daha tebrik ettim. Ön görülü olarak gerçekleştirdiğim birikimler olmasaydı bu aralar çok stresli olabilirdim. İstifimi bile bozmadan gönül rahatlığıyla mutluluğumun tadını çıkartabiliyorum. 1 hafta hiç bir şekilde telefon kullanmadım, hiçte ihtiyaç bile duymadım. Tabi banka hesaplarıma mobilden girmeye çalıştığımı saymazsak. Fakat telefon benim için gerçekten önemli, fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Her anımı bir kareye sığdırmak, not almak, bir şeyi unutmamak için kullanıyorum. Aynı zamanda görüşmeler de yapmam gerekiyor bol bol. Ufak bir kararsızlığım var. Acaba 350TL vererek gayet kullanışlı olan telefonumu mu tamir ettirsem yoksa daha iyi fotoğraf çeken bir telefon mu alsam kararsızlığını yaşıyorum. Sanırım cevabım net, o parayı cihaza vereceğime yurt dışı gezime yatıracağım.

Haftanın çıkarımı: Sattığın ürün adedi değil, satacağın ürünün maliyetinin düşüklüğü sana kar ettirir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKahve ve Geniş Kahve Ailesi
Sonraki İçerikSweet & Sour Mix Nedir? Nasıl hazırlanır?
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Çaylak bir girişimci adayı sayılabilirim. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri… Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme okuyorum.

CEVAP VER