Ürün Satın Alırken Fiyat Araştırması Nasıl Yapılır

Günümüz de ihtiyaçlarımızı karşılayan ürünleri satın alabileceğimiz geniş bir pazar var. Son zamanlar da internet üzerinden ürün almak daha avantajlı olabiliyor. Ürünlerin fiyatları mağazalardan daha da ucuza gelebiliyor. Geriye sadece, almak istediğimiz ürünün yerini kararlaştırmak kalıyor.

3
301
Alışveriş paketleri
Fiyat araştırması nasıl yapılır

Ürün Satın Alırken Fiyat Araştırması Nasıl Yapılır

Günümüz de ihtiyaçlarımızı karşılayan ürünleri satın alabileceğimiz geniş bir pazar var. Son zamanlar da internet üzerinden ürün almak daha avantajlı olabiliyor. Ürünlerin fiyatları mağazalardan daha da ucuza gelebiliyor. Böylece fiyat araştırmasını kolayca yapabiliyoruz. Geriye sadece, almak istediğimiz ürünün yerini kararlaştırmak kalıyor.

Fiyat araştırması yapmak için günümüzde bir sürü servis ortaya çıktı. Bir ürün farklı yerlerde farklı fiyatlara sahip olunca bu tarz servisleri kullanmamak elde değil. Google uzun bir süreden beri Google Alışveriş segmentiyle aradığınız ürünü satan mağazaları aynı satırda fiyatlarıyla karşılaştırıyor. Bu noktada alışveriş yaparken internetten mi yoksa mağazadan mı yapılacağı kararlaştırılabilir.

Fiyat araştırması yapmak para yönetiminin temelidir

Ürün Satın Alırken Fiyat Araştırması Nasıl Yapılır dersek, mağazadan mı internet üzerinden mi alacağımıza da karar verip işe girişmek lazım. Mağazaları dolaşıp istediğimiz ürünün özelliklerini ve fiyatını not almalıyız. Mağaza mağaza dolaşıp fiyatları not almak, bir gün de yapılması zor bir iş aslında, eğer çalışan kişilerseniz, ya mesai bitiminde ya da çalışmadığınız günler de bir sürenizi bunun için ayırmanız gerekiyor. Biraz da yorucu olacağı kesin, ama iyi bir plan yapılarak araştırma yapılabilir. Notlarınız arasında en uygun fiyatlı mağaza neresi ise en son dönüp ürününüzü alabilirsiniz.

Bir diğer seçenekte internetten ürün almak. Almak istediğiniz ürünün nerelerde satışta olduğunu araştırırsınız. Ürün fiyatı internette siteler arasında bile farklılık göstermektedir. Ürünün fiyatını araştırdığınız mağazaların hemen hemen hepsinin internet adresleri de var artık ve internetten satış fiyatları daha cazip gelebilir. Sitelerinde mevcut olan güncel kampanyalarla fiyat araştırması yapmaya gerek bile kalmadan daha ucuza alışveriş yapabilirsiniz.

Nasıl mağaza mağaza dolaşıp fiyat not aldıysanız, aynısını internet karşısında da yapabilirsiniz. Ürünü inceleyin özellikleri, fiyatını bir kenara not alın ve başka bir siteye geçip aynı işlemi yapın. Eliniz de çok seçenek olsun, karar vermeniz daha kolay olur. Bazı sitelerde bir ürün araştırırken ” şu ürünle karşılaştır” yazısı görürüz, buda bir kolaylıktır. Karşılaştırma siteleri fiyat araştırması yapmanın en iyi yollarından birisidir.

Birkaç sayfada ki ürünleri tek sayfada karşılaştırma yapabiliriz böylece. Bazı firmalar belli günlerde cazip indirimler sunar ihtiyaç sahiplerine ve böyle indirimli günler de takip edilip fiyat araştırması yapılabilir. Yaptığımız araştırmaya göre de neresi en cazip geliyorsa ürünü oradan alabiliriz. Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer şey de eğer internetten alıyorsak ürünü kargo şirketi ücretini de unutmamak gereklidir. Fiyat farkı çıkmasın sonra.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER