Feng Shui’ye Göre Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

10
441
feng shui

Eski bir Çin öğretisi olan Feng Shui, rüzgâr ve su anlamına gelmektedir. Doğa da bulunan yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlara yönlendirmeyi ve harekete geçirmeyi öğretir. Bu öğretiye göre dekore edilen yaşam alanlarında ve iş yerlerinde, daha sağlıklı yaşanılacağına, mutlu ilişkiler sürdürüleceğine, bolluk ve bereket içinde yaşanılacağına inanılır. Bir mekânın iyi bir Feng Shui’ye sahip olması, o mekânın doğa ile dengeli bir uyum da olduğu anlamına gelir. Odalarımızı Feng Shui’ye göre dekore ederek odamızda kendimizi boğulacak gibi hissetmeye son verebilir, -ne kadar dinlenirsek dinlenelim- kendimizi yorgun hissetmeye dur diyebilir, sabahları düşük enerjiyle uyanmak yerine güne canlı başlayabiliriz.

 Feng Shui’ye göre Alanlar ve Renkler Nelerdir?

            Çinlilerin “Chi” olarak tanımladıkları yaşam enerjisini geliştirme öğretisi ve yaşama sanatıdır. Evinizin ve iş yerinizin alanlarına ve renklerine göre dokuz bölüme şöyle ayrılır:

 •  Kariyer; siyah renk, ön taraf
 •  Bilgi; mavi renk, ön sol köşe
 •  Aile; yeşil renk, orta sol taraf
 •  Varlık; mor renk, arka sol köşe
 •  Ün; kırmızı renk, arka merkez
 • Evlilik; pembe renk, arka sağ köşe
 •  Çocuklar; beyaz renk, orta sağ taraf
 •  Sağlık; sarı renk, merkez
Feng Shuie renklerinin anlamlarının yer aldığı yabancı kaynaklı tablo
Feng Shuie renklerinin anlamlarının yer aldığı yabancı kaynaklı tablo

 Peki, Feng Shui’ye Göre Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Hayatımızın en önemli zamanını yatak odamızda geçiririz. Yorgun bir gün ardından kaliteli bir uyku uyumak, güne dinç ve huzurlu başlamamızı sağlar. Sağlıklı ve huzurlu bir etkileyen en önemli şey yatak odamızın dekorasyonu ve yatağımızın kalitesidir. Feng Shui’ye göre yatak odası dekorasyonun da en önemli olan şey, oda da ayna kullanılmamasıdır. Ayna yaşam enerjisini olan chi’yi aktive eder oysa bizim uyurken dingin ve sakin bir enerjiye ihtiyacımız vardır.

Feng Shui'ye göre yatak konumlandırması
Feng Shui’ye göre yatak konumlandırması

Diğer önemli bir nokta, yatak odası seçimidir. Yatak odası, evin giriş kapısına en uzak oda olarak seçilmesi gereklidir. Yatak odasının geniş ve yüksek tavanlı olması önerilir. Yatak odasında mümkünse giyinme dolabı olmamalıdır. Olabildiğince az eşyanın bulunması ve temiz hava akışının rahatlıkla sağlanması gerekmektedir. Sağlık ve kaliteli bir uyku için Feng shui’ye göre odamızın tasarlamak size huzur verecektir.

Peki siz Feng Shui hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikYazı Yazmak Blog Geliştirmek İçin Düşündüğünüz Kadar Etkili Değil
Sonraki İçerikBerbere İstediğimiz Saç Modeli Nasıl Anlatırız
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme ve kinci üniversitede Aşçılık okuyorum. Radyo A'da prodüksiyonda çalışıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri…

10 YORUMLAR

 1. Ben feng shui meng şuyi anlamam. Bu tarz şeylere katılasım gelmiyor açıkcası. Bence en iyi dekorasyon kişinin kendini daha iyi hissettiği dekorasyondur. Kimisi rahat sever kimisi dağınık öyle değil mi? Bence herkes kendi evinin kendi dekorasyon uzmanı olmalı. 🙂

 2. Yatak odası dediğin öyle abartılı bir şekilde olmayacak. Sade ve Düzenli olacak. Bir evdeki en önemli oda yatak odasıdır. Paylaşım için teşekkürler çok faydalı olmuş.

 3. Eskiden köylerde döşekler vardı. Yere serilip insanlar onların üzerinde yatarlardı. Gerçi bu gelenek halen belirli kesimlerde devam ediyor. Bana kalırsa konforu uzaklarda aramaya gerek yok 🙂 Çok mu demodeyim ya 🙁

CEVAP VER