Üniversiteye İlk Adım: Eskişehir’e Yerleşmek

1
780
tramvay

Eskişehir’de Öğrenci Olmak

Eskişehir’de 1. yılımı dolduruyorum. Yıllar boyunca Eskişehir’i sevmediğimi düşünerek olumsuz fikirlerle kazanmıştım İşletme bölümünü Anadolu Üniversitesi’nde. İlk başta küçük ve sıkıcı geliyordu. Oturacak bir yer bulamıyordum. Çalışacak bir iş bulamıyordum. Artık bunlara alıştım değil, böyle olmadığını gördüm. Sırasıyla burada yaşadıklarımı bu yazımda birleştirmek istedim.

Eskişehir'in yapay denizi
Eskişehir’in yapay denizi

Yeni Bir Şehri Tanımak

  • Eskişehir küçük mü?
  • Eskişehir’in dünyadaki yeri
  • Eskişehir’de müzik hayatı nasıl?
  • Eskişehir’de insan profilleri
  • Eskişehir’de ilgi alanları
  • Eskişehir’de ihtiyacınız olanı bulmak

Eskişehir 13.925 km2 yüzölçümü ile Afyon, Balıkesir, Adana, Yozgat, Kayseri gibi illerle neredeyse aynı büyüklükte. Hatta İzmir’den daha büyük bir alana sahip. Fakat ilk geldiğim zamanlarda bana aşırı derecede küçük geldi. Gittiğim geldiğim yerler belli sayıdaydı. Bir Anadolu’lu olarak ilk olarak Tepebaşı’nda Bahçelievler, Eskibağlar, Yenibağlar mahalleleri ile tanıştım. Bütün öğrencilere ev sahipliği yapan, binaların en fazla 3-4 katlı olduğu, bahçesiz ve küçük binaların bulunduğu, yer yer yaya yollarının da bulunmadığı mahallelerden sadece bir kaç tanesi.

Üniversite hayatımla birlikte bisiklet hayatımda doğru orantılı olarak gelişti. Bisiklet ile bir çok yerin farkına vardım, bir çok eğlence ve dinlence yarattım kendime. Bunlardan bir tanesi Kanlıkavak Parkı‘na gidip Psikeart ve Capital okumak oldu. Eskişehir PAB(Perşembe Akşamı Bisikletçileri) ile sadece bir kaç sefer de olsa çıktığım turda çok güzel yerler gördüm. Şehri dağlardan izledim. Mesela bunlardan biri de Hamamlı göl olarak tabir ettikleri dağ başında bir doğal su kaynağı. Herhangi bir işletme sahiplenmemiş. İnsanlar alkollerini alıp, sıcak su içerisinde keyif çatıyorlar. Hatta bir gece burada kampta attım. Gelenler arasında serserisi de var, normal insanı da. Bütün bunlardan sonra Eskişehir’in küçük olmadığının farkına vardım.

Burası Bir Geçiş Noktası

Çok hoşuma giden bir durum var kesinlikle bahsetmeliyim. Eskişehir yerli-yabancı bütün gezginlere bir konak, durak ve geçiş noktası halinde. Yüksek sayıda üniversite öğrencisinin vermiş olduğu konaklama imkanı ile Couchsurfing, Warmshowers aracılığıyla Türkiye’ye gelen her yabancı mutlaka Eskişehir’de en az 1 gecesini geçiriyor. Sadece yabancılarda olmayıp İnterrail Türkiye grubunun bir yan grubu olan Couchrail‘dan da Türk gezginler kendilerine bir konak bulabiliyor. 1 yıl içerisinde tanışmış olduğum onca bisikletçi, öğretmen, mühendis, tercüman yabancı ve bir o kadar tanıştığım Türk öğrencilerin hayat hikayelerini dinlemek gerçekten mükemmeldi!

Fransa'dan Dünya'yı pedallayan bir çift: Brigitte ve Nicolas.
Fransa’dan Dünya’yı pedallayan bir çift: Brigitte ve Nicolas.
Brigitte ve Nicolas ile Eskişehir Seyitgazi Türbesi'nde kahvaltı
Brigitte ve Nicolas ile Eskişehir Seyitgazi Türbesi’nde kahvaltı

Hala Müzik ile Karşılaşmadım

Ankara’da müzik olayı daha başkaydı. Herkes bir şey çalıyor, elinde bir enstrüman. Garaj’dan çok rahat grup arkadaşı bulunabiliyordu. Sahibinden’de satılan ekipmanlar aşırı derecede fazlaydı. Burada herkes çalıyorum diyor sadece o kadar. Devamını yapanlar ise akustik gitar ile orada burada bir şeyler çalanlar… Ya da Barlar Sokağı’nda saçma salak mekanlarda saçma salak şarkılar çalanlar… 3 defa gerçekten mükemmel dediğim dinlerken aşırı zevk aldığım sokak müziği yapan grup ile karşılaştım. Müzik hayatıma verdiğim ara hala devam ediyor.

İnsan Profilleri

İnsanları ayırmayı sevmem, insanların çok bariz bir şekilde sınıflandırıldığı yer her ne kadar İzmir olsa da çok belirgin bir şekilde değil ama Eskişehir insanlarını 2 grup halinde görebiliriz. Yerliler, yerli olmayanlar; yerli olmayanları da iki sınıfa ayırabiliriz: benim tabirimle boş ve dolu insanlar. Yerlilerin hep iyiliğini gördüm. Özellikle öğrencilere karşı gerçekten fazla ilgililer. Bu durum her seferinde mutluluk verdi bana. Fakat şehre alışmanın vermiş olduğu tüketim hızında artış ile yerlilerde öğrencilerden koparabildiğini koparmaya çalışan insanları gördüm. Özellikle ev sahipleri, apart sahipleri ve tekeller. Genel olarak apart sahibi olduğunu öğrendiğim insanlardan kesinlikle uzak duruyorum.

Yerli olmayanlar -yani çoğunlukla öğrenciler- konusunda net bir şey söylemek kesinlikle elde değil. Her tipten insan mevcut. Çok büyük çoğunluğu boş olarak tabir ettiğim kısımda. Günlük hayattaki her türlü davranışları sadece tüketime dayanıyor. Okey, tavla, çay, kahve, bira, sohbet, kadın, erkek, bira, tekila dışında günlük etkinlikleri pek yok. Şu anda çalıştığım Hangover’da da farkettiğim üzere insanların alkol kullanma kültürleri de oldukça zayıf.

Alkol kullanmak için güzel mekan tavsiyelerim kesinlikle Cafe Del Mundo ya da Social.

Bir diğer kısmı ise gerçekten hayatını dolu dolu yaşayan insanlarla bolca tanıştım. Hatta Mayıs ayında katıldığım İnterrail Türkiye grubunun Likya Yolu tırmanışında Kabak Koyu’nda sohbet ettiğim Turan Hill Lounge sahibi Turan Bey’den oraya gidenleri %70 çoğunluğunun Eskişehir’den geldiğini öğrendiğim zaman şaşırmadım değil. Kısacası Eskişehir öğrencileri çok aktif. Devamlı olarak Türkiye’yi ve geriye kalan Dünya’yı gezmek üzere yollara çıkıyorlar. Bir çok projelerde bulunuyorlar. Sınırları yok eden, tüketimden üretime geçen akranlarımı gördükçe inovasyona dair motivasyonum oldukça artıyor.

Eskişehir’de İlgi Alanları

Eskişehir çok aktif. Devamlı olarak üniversitelerde çeşitli alanlarda konferanslar düzenleniyor. İş adamları akın akın davet ediliyor. Sanat atölyeleri devamlı olarak aktif. Sabun ve temizlik malzemeleri atölyeleri, el sanatları atölyeleri, danslar ve müzikler… Her gün tiyatrolar mevcut. Bir çok tiyatro grubu da burada sahne alıyor. Amatör, yarı amatör, profesyonel tiyatrocuları her an izlemeye fırsatınız oluyor. Ankara’da mesafeler, günlük yaşantımız bizi tiyatrodan uzaklaştırıyordu. Fakat Eskişehir’e geldiğim zamandan bu yana tiyatrosuz yapamaz oldum. Hatta yaz gelince tiyatrolar duruldu ve ciddi anlamda özledim. Dilediğiniz gibi balık tutabilir, bisiklet sürebilirsiniz. Bunları da bir kenara bıraktığımız zaman bir çok kamp, trekking grupları mevcut.

Bir Eskişehir PAB turunda Hamamlı Göl seferi.
Bir Eskişehir PAB turunda Hamamlı Göl seferi.

Bisiklet konusu üzerinde ise biraz fazla durmak istiyorum. Eskişehir’e geldiğiniz zaman trafikte bisikletler dikkatinizi hemen çeker. Yerli halkta çoğunlukla bisikleti kullanıyor zaten. Sebebi ise kolay ve hızlı ulaşım. Düz bir şehir, tramvay ve otobüse hem ücret verip hemde balık istifi gibi yolculuk yapmaktansa serin serin rahat bir ulaşım aracı bisiklet. Araçlar oldukça hoşgörülü -tabi aralarında trafik canavarları da yok değil, onlarla savaştığım da doğrudur. Eğer ki sizde bir trafik canavarıysanız benimle karşılaşmamak için dikkatli olun- Burada kendinize bir bisiklet edinin, hayatı daha güzel yaşamak adına.

0'ın Altında Marketing etkinliğinde Hakan Baş ile ufak görüşmemiz
0’ın Altında Marketing etkinliğinde Hakan Baş ile ufak görüşmemiz

Eskişehir Özgür Dönüşüm

Eskişehir’de 11535 kişilik bir Facebook grubu. Ücretsiz ve paranın olmadığı bir paylaşım platformu olan Özgür Dönüşüm Eskişehir’de de yankı yapmış. İhtiyacınız olan şey bir materyal ya da bilgi olabilir. Hepsini gruptan karşılama imkanınız mevcut. Maddi değeri ne olursa olsun.

Eskişehir’de Barınma

Yeni gelen bir öğrencinin aklından geçen ilk düşünce genellikle eve çıkmak oluyor. Tabi işler bu şekilde yürümüyor. Açıkçası benim tavsiyem ilk gelişinizde eve çıkmayın. Şehri tanımıyorsunuz, doğru lokasyonda ev kurmak doğru bir strateji olacaktır. Yanlış bir lokasyon seçimi sizi her gün bıktırır. İletişimleriniz ve çevreniz yok. Eşya taşımak olsun, eşya edinmek olsun bir çok konuyu ücretsiz bir şekilde karşılayabilecekken bunlar olmadan eve çıkma masrafını 2000-2500TL’ye getirirsiniz.

Benim eve çıkma masrafımı size şöyle açıklayayım: 400TL elektrik, su, doğalgaz açtırma ücretleri. 450TL kira. 120TL buzdolabı. Sıfırdan ve eksiksiz ev dizdim, bu işe koyulmadan önce eşyalarım sadece bavullarımdı. Totalde 1000TL’ye mal oldu. İnsanların ağzından bol bol duyarsınız, eve çıkmanın masrafı 2000TL’den aşağı değildir. Biraz daha stratejik davranarak hemen eve çıkmanız mümkün.

İlk görüşte vuruldum: canım evim.
İlk görüşte vuruldum: canım evim. Böyle bir evi bulmak için 1 ay aradım.

Apartları tercih etmeyin. Öğrencilerin taleplerinden dolayı hiç etmeyecek, değersiz yerlere boşu boşuna bir ton para bayılırsınız. Ayrıca hiç bir ama hiç bir apartta iyi bir hizmet almazsınız. Çamaşır yıkamanız parayladır. İnternetiniz ya çekmiyordur ya da ölüdür. Temizlik olayınız yoktur. Güvenliğiniz lafta vardır, gerçekte yoktur. Kontrol altında değildir. Ailenizle birlikte geldiğiniz zaman size bunların hepsinin olduğu söylenir. İkna edilir. Girdikten sonra bu hizmetlerin böyle olmadığını öğrenirsiniz ve hiç bir şekilde çıkamazsınız. Size istediğiniz zaman yerinize başkasını bularak ayrılabileceğiniz söylenir. Doğrudur ama yerine yeni birisini bulmanız şu an bu yazıyı okurken sizi helekopterle alıp Dünya’yı gezdirmeleri kadar aynı olasılıktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına yerleşmeye çalışın. Size iyi olduğunu söyleyemem. Çok kötü durumdalar. Yüksek ücretli ve normal olmak üzere 2 çeşit KYK yurtları mevcut. Zaten ilk geldiğiniz zaman yüksek ücretli yurtlara geçmek gibi imkanınız pek olmaz. Ama normal yurtlarda anında bir sürü insanla ilişki geliştirirsiniz, orada edindiğiniz bilgiler sizi Eskişehir’de ayakta tutar. 2 kişilik odalardan 5 kişilik odalara kadar yurt odası mevcut. Ayrıca yurtlarda 120-160TL gibi ücretlerden kalıp üstüne 240TL’lik yemek fişi alıyorsunuz. Kısacası bedavaya kalıp üstüne para alıyorsunuz denebilir. Yemek çeşitleri çok fazla. Kaliteli yemek tek tük. Bütün bunları sorun etmeyin. Oda temizlikleri yapılıyor dendiğine bakmayın, farajla günde 1 kez havadan süpürüp gidiyorlar. Onun dışında ben oda arkadaşlarımla her hafta detaylı temizlik yapıyordum, 4 kişiydik. Her günde düzenli tutuyorduk. Devamlı sohbet, makara güzel oluyordu. Tuvaletler ve banyolar katlarda bulunuyordu. Herkesin ortak kullanım alanı olduğuna bakmayın. Kirli olduğuna çok nadir rastladım. Gayet temiz oluyor. Sıra bekleme olayı falan yok. Her gün yıkanıyor. 23:00-06:00 saatleri arasında yurtta olmanız gerekiyor. Genellikle 00:00’a kadar sorun olmaz girişinizde. İstediğinizde izin alarak geceyi orada geçirmeyebilirsiniz. Saat tabi ki sıkıntı oluyor. Ama güzel günler için sabır etmek lazım. Unutmadan: internet kağnı hızında oluyor. Ödev falan yapamıyorsunuz, film izleme olanağınız yok. İndirme, yükleme yapamıyorsunuz. Youtube ve benzeri platformları kullanabiliyorsunuz sadece. Aşırı derecede yavaş internete sahip.

Neden size eve çıkmayın diyorum:

Mayıs ayında ev sahipleri kiracı aramaya başlar. İlk etapta fiyatlar yüksektir. Haziran ayında fiyatlar düşer, Ağustos ayında fiyatlar tavan yapar. Aynı zamanda Mayıs-Haziran aylarında boşalan evlerden ya çok aşırı düşük fiyatlarla eşya alabilir, ya da tamamen ücretsiz eşya edinebilirsiniz. -Şöyle açıklayayım şu an bende 1 tane fazladan çamaşır makinesi var- Dolayısıyla en azından ilk dönemi -eğer mümkünse ikinci dönemi de- yurtta geçirin. Ardından eve çıkın, para değil. Evde 2 kişi kalıyorum. Maksimum 600-650TL oluyor aylık giderimiz. İkiye böldüğümüz zaman ise kişi başı 300TL düşüyor. Apart fiyatları 450-500TL’den başlıyor. Dikkatinizi çekmek isterim: başlıyor. Yurt ücreti ise sadece ayda 150TL falan. Yüksek ücretli yurt ücreti de 200TL idi. Üzerine aylık 100TL daha fazla koyup evde yaşarım dedim rahat rahat.

Şehir Hakkında Diğer Bilgiler

Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile birlikte Osmangazi Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Haliyle öğrenci sayısı oldukça yüksek. “Burası öğrenci memleketi” söylemlerini çok duyacaksınız. Evet doğru. Burası öğrenci memleketi. Çiböreği çok duymuşsunuzdur. En iyisini Papağan Çibörek derler. Alakası yok. Çok daha güzel yapan yerler var. Çibörek dediğimiz zaten hamur arası 2 cimcik kıymanın kızgın yağa atılıp çıkarılması. Çokta merak edecek bir şey yok. Unutmadan bu lafımı iyi hatırlayın: İki Eylül Kampüsü demek Kırmızı 4 demektir.

Eskişehir’de eğlence doruklarda yaşanır. Soğukta bile sarılarak eğlenirsin.

Eskişehir’i değerlendirdiğim zaman 10 üzerinden 7 puanı hakkediyor. Eğer sizinde Eskişehir’de öğrenci olmak hakkında düşünceleriniz varsa benimle mutlaka paylaşın.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikDerz Temizliği ile Bembeyaz Derzler
Sonraki İçerikEve Çıkmak Eskişehir’de Bir Başka
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme ve kinci üniversitede Aşçılık okuyorum. Radyo A'da prodüksiyonda çalışıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri…

1 YORUM

  1. Üniversiteyi Eskişehir’de okumuş biri olarak şunu söyleyeyim, kışlıklarınızı çok sağlam alın yanınıza. Eğer sıcak bir kentten Eskişehir’e gidiyorsanız kışın soğukta çok zorluk çekersiniz.

CEVAP VER