Eve Çıkmak Eskişehir’de Bir Başka

0
572
Porsuk Çayı Eskişehir

Eskişehir’de Eve Çıkmak

Eskişehir garip bir şehir. En çok garipleştirenler de çoğunlukla ev sahipleridir. Ne bi’ lafları bi’ laflarını tutar, ne de şeffaf olurlar. Söyledikleri her şeyin altında bir bit yeniği aramak zorunda kalırsın. Eskişehir’de eve çıkmak kolay mı? Ev fiyatları ne kadar, eve çıkarken yapılması gerekenler, ev nasıl bulunur ve benzeri konularda bilgilerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Ben, abim ve arkadaşımız Ömer. Bu başarıya ulaşmamızın sevinci.
Ben, abim ve arkadaşımız Ömer. Bu başarıya ulaşmamızın sevinci. Eve çıkmak hiç bu kadar ürkütücü olamazdı.

İlk Aşama: Ev Bulmak ve Kriterler

Bu bölümde sizi eve çıkmak için 3 farklı yöntem bekliyor.

 1. Sahibinden.com aracılığıyla
 2. Emlakçı aracılığıyla
 3. Sokakları gezerek
 4. Facebook gruplarını takip ederek

ev aramak.

Sahibinden.com’da bir çok emlakçı ilanı mevcut. Tüm ilanların yaklaşık %80’i emlakçılar tarafından verilir. Emlakçı aracılığıyla tutacağınız bir eve evin kira değeri kadar komisyon ödersiniz(Bir kira bedeli kadar, ortalama 400-700TL arasında). Birde anlamsız bir şekilde boş evlere depozito ödersiniz(Aynı şekilde bir kira bedeli kadar. 400-700TL). Birde ilk kira peşin olayı vardır. Yani hiç bir şey yapmadan kafadan ortalama 1500TL’nizi söğüşlerler.

Üçüncü olarak sokakları gezmek: o kadar fazla insan var ki evini ne emlakçıya veriyor ne de sahibindene koyuyor. Cama numarası yazılı bir kağıt yapıştırarak taliplerini bekliyorlar. Bunlar arasında çok iyileri de çıkabiliyor.

Son olarak Facebook gruplarını takip etmek: Özgür Dönüşüm Eskişehir, Eskişehir Kelepir Eşyalar, Eskişehir Kiralık Ev sayfalarında öğrenciler gördükleri uygun ve güzel evleri sayfalarda paylaşarak başkalarınında görmesini sağlar. Buralardan da yine güzel evler çıkabiliyor.

Onca baktığım ev aasından sadece bir tanesinin mutfağı
Onca baktığım ev arasından sadece bir tanesinin mutfağı

Kriterlere gelirsek:

Burada evler küçüktür. Müteahhitler aslında kaliteli yaşama saldıran saldırganlardır. Deneyimleri ya da profesyonellikleri yoktur. Ellerinde ufak bir miktar para vardır. Onu çoğaltmaya çalışırlar sadece. Her türlü malzemeden kaçarlar, her türlü kaliteden kaçarlar. Evlerin çoğunlukla hatta çok büyük çoğunlukla balkonu yoktur. Mutfaklar aşırı derecede küçüktür hatta ayrı mutfakları yoktur bile. Karanlık oda sorunu bol bol vardır. Duvarlar incedir ve ses geçirir.

Bu durumda ne istediğinizi kesin bir dille kendinize açıklamanız lazım eve çıkmak için. Öyle insanlarla konuştum ki, kimisi tüm bu kötülükleri kafasına takmıyor bile. Yatıyorum yetiyor diyor. Kimisi ise iyi evlere istenilen etmeyecek parayı vermeye razı oluyor.

 1. Binanın iskanı var mı: eğer yok ise elektrik ve su faturasını tutarsızca bölüşürsünüz. Birisi fazla kullanır, herkes 5TL-20TL fazla öder.
 2. Ev güneş alıyor mu: pencerelerin boyutu nedir, pencereler boşluğa mı bakıyor, pencerenin önünü başka bir bina kapatıyor mu
 3. Mutfağı geniş mi: tezgah alanı size yetecek mi, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi koymak için yeriniz var mı, yemek kokusu mutfakta tıkılıp kalacak mı
 4. Odalar geniş mi: Özellikle 1+1 tutuyorsanız 2 kişi, misafirlerinizi ağırlayacağınız bir alan gerek. Odalarınıza koltuk ve masa sığdırabiliyor musunuz, çalışma masası, kitaplık, gardrop sığacak mı
 5. Depozito isteniyor mu: depozito olayına ben kesinlikle karşıyım. Boş eve depozito istenir mi be?!
 6. Eşyalı mı eşyasız mı: Eşyalı evlere her ay minimum 50-100TL daha fazla ödersiniz. Bu ücreti o eve vermektense 12 ay boyunca biriktireceğiniz 1200TL’ye kendi eşyalarınızı edinme şansınız var.
 7. Binada internet, fiber internet altyapısı var mı: eğer hızlı internete ihtiyacınız varsa olmaması sizi sıkıntıya sokabilir.
 8. Daire arakat mı: arakatlar diğer zemin ya da tavan katlara oranla kış mevsiminde ciddi bir şekilde doğalgaz faturasını etkiler. Özellikle Eskişehir’de zemin katlar depodur. Boş ve soğuktur. 1. katlar her zaman ısınma sorunu çeker.
 9. Muhitler: evin etrafındaki çeşitli alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar büyük önem taşıyor. Örneğin Yeşiltepe, Sütlüce Mahalleleri’nde çok az sayıda bir de minimarket mevcut. Hastaneler çok zamanımızı çalıyor. Yorucu oluyor. Evin yakınında bir hastane olması bütün hastane işlerinizi rahatlatacaktır.
 10. Ulaşım: evin ne kadar yakınına kadar toplu taşıma geliyor? Evin bulunduğu konumdan her yere kolayca gidebiliyor musunuz? Mesela benim evimin çok yakınında devamlı olarak tramvay, dolmuş, otobüs, taksi mevcut.

Biz kimiz? Girişimci. En iyisini, eder fiyatıyla, kalitemizden ve prensiplerimizden ödün vermeyerek elde ederiz. İmkansız var mı? Yok. O zaman acele etmeyin. Sabredin. Ben şu an bulunduğum evimi bulmak için sayfalarca kağıtlar eskittim. Çalıştım. 2 ay boyunca kafa yordum. 2 hafta her gün sabahtan akşama kadar sokak sokak her binayı gezdim. Buldum ve bulduğum an kararım netti: tutuyorum. Eve çıkmak için değil, kaliteli bir şekilde evde yaşamak için…

Neden ideallerinizi yok saymamalısınız:

 • Sabah uyandığınızda karşılaştığınız manzara gün boyunca enerjinizi, ruh halinizi etkiler
 • Evden çıktığınız zaman sizi karşılayan manzara ayaklarınızın geri gidip-gitmemesi ile doğru orantılıdır
 • Evinize giren güneş ışını kışın doğalgaz faturasını hafifletir, yaz-kış elektrik faturasını hafifletir, zevkle oturmanızı sağlar
 • Evinizden memnun olmak moralinizi hep eksiksiz tutar, ev işlerini severek yaparsınız
 • Başka evlere gittiğinizde iç geçirmezsiniz, içiniz rahat olur
 • Kısa sürede tekrar tekrar ev arayışına çıkmazsınız

Daha sayabileceğim bir sürü nedeni var.

Bu eve girince en sevindiğim şey mutfağım olmuştu. En çok vaktimi burada geçiriyorum.
Bu eve girince en sevindiğim şey mutfağım olmuştu. En çok vaktimi burada geçiriyorum.

İkinci Aşama: Bulunan Eve Yerleşmek ve Yapılacak İşlemler

 1. Önce muhtarlığa gidip kaydınızı yaptırın hemen. İkametgah belgelerinizle nüfus müdürlüğüne gidip nüfusa yazdırın. Herhangi bir ücreti yok bunların.
 2. İkinci olarak gidip elektrik, su, doğalgazı açtırmanızı öneririm. Elektrik açım ücreti ortalama 120TL. Su aboneliği zaten açık olacaktır. Onunda bir ücreti yoktur. Doğalgaz açım ücreti ise en zorlayandır. 300-350TL gibi bir ücreti var. Tabi bu elektrik ve doğalgaza verdiğiniz ücret depozito ücreti. Kapatırken geri alıyorsunuz. Birde ilk elektrik faturasında 15TL açım ücreti yansıyor. DASK raporu ve nüfus müdürlüğünden alacağınız evde yaşayanlar raporu ile açılıyor doğalgaz.
 3. Ardından gidip aile sağlık merkezine de kayıt yaptırmalısınız.

Üçüncü Aşama: Eşya Edinmek ve Taşınması

Şahsen hiç bir şekilde ücret ödemeyerek, spotculara hiç gitmeyerek, yeri geldiğinde 2 km boyunca kendim taşıyarak bir kaç gün içerisinde evin tüm eşyalarını edindim. Bu ise benim ikinci belki üçüncü prensibimdi.

Tam çıktığım dönemde bir ton üniversite mezunu evlerini boşaltarak memleketine dönüyordu. Eşyalarını ücretsiz bir şekilde Eskişehir Özgür Dönüşüm sayfasında paylaşan kişilerden ihtiyacım olanları aldım. Fakat tüm bunları yaparken de elektriği minimum miktarda kullanmak esas hedefimdi. Hem tertemiz bir gelecek inşa etmek, hem kaynaklarımızı daha az kullanarak dünyamızı daha az tüketmek için elektrik kullanımını her zaman minimum miktarda tutuyorum. Bu sebepten elektrik ile çalışan her türlü eşyayı: çamaşır makinesi, buzdolabı, ampuller, mutfak aletleri en az enerjiyi harcamalıydı. Şansıma yüksek enerji tasarruflu bir çamaşır makinesi edindim yakın bir tanıdığımdan. Buzdolabını bu kriterde bulamadım, dolayısıyla ikinci el almak durumunda kaldım. Ampulleri de yine aynı kriterlerde en az enerji, en çok verim mantığıyla araştırdım ve edindim. Aynı şekilde her zaman açık kalacak olan modemi de.

Temizlikte benim için çok önem arz eden bir konu. Asla ama asla kir içerisinde yaşayamam. Aldığım her eşya kirli olmasa da büyük çoğunluğu öğrenciler tarafından kullanıldığı için hayatları boyunca 1 defa ya temizlenmiş ya temizlenmemişti. Kötü kokuyordular. En detaylı temizliği yaparak 0 eşya konumuna getirdim. Edindiğim halıların ilk ve son halini görmeniz lazımdı. İlk halleri kesinlikle benim kendi imkanlarımla temizleyebileceğim bir şey değildi. 6-7 adet halıyı halı yıkamaya verdim. Yine en az ücreti araştırarak 30TL ile bu işi de hallettim. Adamlar halıları teslim ederken halının nasıl o hale getirildiği konusunda da danıştılar bana. 😀

Eskişehir’de Evden Eve Nakliye

Nakliyeciler de bi’ ayrı uyanık. 2 km yola 50-100TL fiyat çekiliyor ortalama. Bunu da yine çok iyi bir araştırma sonucu her defasında 25TL’ye hallettim. Bir kaç defa daha bu adamla çalışarak, ihtiyacı olan herkese ondan bahsettim ve minimum 3-5 kişiyi daha bir kaç ay içerisinde gönderdim kendisine. İsteyenlere de Erdinç Bey’in numarasını verebilirim.

Eve çıkmak benim için bir maceraydı. Memur çocuğuyum ve 2 kardeşim. İkimizde üniversite okuyoruz, yurtta kalıyoruz. Barınma masrafımız aylık 400TL’ydi. Öyle bir proje geliştirmeliydim ki ne elimdeki maddiyatın hepsini eve dökmeliydim, ne de yurtta kalmalıydım. Çok sosyal bir insanım ve kendimi devamlı geliştirmem için devamlı etkinliklere katılmam gerekiyor. Bu da büyük bir maddi yükümlülük gerektiriyordu. İlk başta herkes bana birisinden birisini feda etmem gerektiği konusunda vurgu yapıyordu. Ben ise diretiyordum: ne ideallerimden yoksun kalacağım, ne de bu şekilde kalacağım. Bu benim ufak bir başarı hikayemdir. Başardım.

Sizin de eklemek istediğiniz düşünceleriniz varsa, yorumdan mutlaka bahsedin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÜniversiteye İlk Adım: Eskişehir’e Yerleşmek
Sonraki İçerikKahve ve Geniş Kahve Ailesi
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme ve kinci üniversitede Aşçılık okuyorum. Radyo A'da prodüksiyonda çalışıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri…

CEVAP VER