Kahve içmeyi gerçekten çok seviyorum. Özellikle 2 yıl içerisinde Eskişehir’de kahvesini içmediğim 3. dalga kahveci kalmadı sanıyorum. Kahve çekirdeğinin enfes kokusu baskın olan, sessiz ve yüksek tavanlı, özellikle çalışmaya elverişli mekanlara bayılıyorum. Eğer sizde nitelikli kahve içmeyi seviyorsanız size Eskişehir’de kahve içilecek 5 adet 3. dalga kahveci önerim var! Daha önce Kahve ve geniş kahve ailesi başlığıyla kahve hakkında özet bir bilgi vermiştim, okumanızı öneririm.

1. KAFEINN

Eskişehir’de kahve içilecek güzel mekanlar listesinden: KAFEINN

Son zamanlarda favorim KAFEINN. Açıldığı ilk zamanlarda tam bir kahveci sayılmazdı. Zaman içerisinde gerçek bir kahveci kimliğine ulaştılar denebilir. Eskişehir‘de Üniversite Caddesi‘nin demirbaş kahvecisi. Akşamları ve öğlen vaktinde oldukça dolu doluyor. Menüsü orta karar fiyatlandırılmış. Bilgisayarla çalışmak için uygun, internet ve priz mevcut. Nitelikli kahve çekirdeği kullanıyor ve nitelikli kahve çıkartıyor. Çalışanları güleryüzlü ve sıcakkanlı diye belirtmek istemiyorum ancak hala Türkiye’deki işletmelerin çoğunda böyle bir problem var.

Koltukları oldukça rahat, ferah bir ortamı var. İnsanı boğmuyor. Ancak kesinlikle ortam akustiği yaptırmalılar. İnsanların konuşmaları çok kirli bir gürültü haline geliyor.

4 çeşit kahve çekirdeği kullanıyorlar: Kostarika, 2 çeşit Etiyopya, Kenya. Menüsünde meşrubatlarla birlikte espresso bazlı kahve çeşitleri bulunuyor. Yiyeceklerini ve tatlılarını da beğeniyorum.

Puanlama: 8/10

2. Hey Joe Coffee Co.

Hey Joe Coffee Co.

Hey Joe Coffee gerçekten her yönüyle şahane, gönlünüzü fethedecek bir mekan. Son zamanlarda gençlerin trendleri arasına da girmeye başladı. Küçük, sıcak, üst düzey kalite tam bir Stockholm kahvecisi. İnanın bana, burada geçirdiğiniz her dakika sizi çok özel hissettirecek. Ürün kalitesi/fiyat dengesi çok ideal. Eskişehir’in en iyi kahvesi diyebilirim. Oturduğunuz her yerde kendinizi rahat hissedeceksiniz. Bilgisayarla çalışmaya çok uygun, güzel müzikleri var. Çevre gürültüsü çok minimum. Ortamın akustiği gerçekten çok iyi yapılmış. Menüsündeki bütün ürünlere bayılıyorum. Hepsi birbirinden harika. Mutlaka buraya uğrayın.

Hatboyu Caddesi’nin yakınlarında bir ara sokakta kurulmuş olmasına rağmen geniş bir kitleye hitap ediyor. Mutlaka burada arkadaşlarınızla sohbet ederken kahvenizi yudumlayın.

PUANLAMA: 10/10

3. Harvest Bakery & Coffee

Harvest Bakery & Coffee

Harvest kesinlikle en beğendiğim mekanlar arasında. Bu listeye aslında eklemek konusunda tereddüt ettim. Harvest aslında bir çeşit fırın. Ekşi mayalı ürünler imal ediyor. Çok küçük, nezih bir yer. Espresso bazlı içecekleri sunmuyor. Ama çok kaliteli filtre kahve içebileceğiniz o ender mekanlardan birisi.

Çok sevdiğim arkadaşım Taylan ve kız arkadaşı Damla birlikte kalkışmışlar bu işe. Açık ve net bir şekilde Eskişehir’de yaşıyorsanız ekmek almanızı önereceğim tek yer burası. Eşiniz dostunuzla da gidip kahvenizi içip sohbet ederken bir yandan da mükemmel ötesi cookie yiyebilirsiniz.

Kış aylarında biraz soğuk olur. Yine diğer mekanlar gibi çalışmak için çok ideal. Elektrik ve internet mevcut. Belki tüm gününüzü bile geçirmek isteyebilirsiniz. Bütün ürünlerini denemenizi tavsiye ediyorum!

PUANLAMA: 10/10

4. Kare Kahve

Daha önce “İyi Kahve Kampüste – Kare Kahve” yazımda bahsetmiştim bu mekandan. Burası bir kahve durağı. Yine bir başka arkadaşım Taylan ve yakın arkadaşı Metin işletiyor.

Kış aylarında soğuk olması dolayısıyla pek tercih etmiyorum tabi. Kapalı, sıcak alanı yok. Takeaway coffee mantığıyla işliyor. Ama yaz ayları için bence vazgeçilmez bir güzellik ağaçların altında kahvenizi yudumlamak. Ürün kalitesi/fiyat dengesi oldukça yüksek. Kare Kahve Anadolu Üniversitesi’nin Yunus Emre Kampüsü içinde olması ve geçiş güzergahında olması dolayısıyla tercihlerim arasında.

PUANLAMA: 7/10

5. Monti Food & Coffee

Monti Food & Coffee

Monti Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nin kahve durağı. Kullandıkları kahveler orta kalite. Yiyeceklerdeki ara ürünler ve tatlı ürünleri biraz önce bahsettiğim Harvest Bakery & Coffee (Taylan) tarafından sağlanıyor. Çalışanlarını çok seviyorum. Kitap okumak için, çalışmak için benim favori mekanım kesinlikle Monti!

O zaman ne yapıyoruz? Montiliyoruz.

Mekana girer girmez sizi “Eat, drink, share” panosu karşılıyor. Ürün kalitesi/fiyat dengesi yine çok üst düzeyde. İnternet yok, sadece bazı yerlerden Anadolu Üniversitesi’nin internetine erişim sağlanabiliyor.

PUANLAMA: 8/10

PAYLAŞ
Önceki İçerik7 sayısının anlamı: Tamamlanmış olmak
Sonraki İçerik#wwim15 Ne Demek? Worldwide InstaMeet 15 Nedir?
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme ve kinci üniversitede Aşçılık okuyorum. Radyo A'da prodüksiyonda çalışıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri…

2 YORUMLAR

  1. Eskişehir de öğrenci olarak gidebilirim mekanın ilk dikkatini çeken özelliği konsepti ve dizaynı oldu başarılı bir yer olmuş mekanı bir kaç teknolojik şeyle süsleseler daha da iyi olabilir sanki.

CEVAP VER