Dünya’da Bisiklet ve Eskişehir’de Bisiklet

5
395
eskişehir
eskişehir

Dünya emisyonsuz taşıtlar üzerinde çalışıyor. Devletler bisikletin sürdürülebilir ve çevreye saygılı ulaşım aracı olması nedeniyle insanları bisiklet kullanmaya teşvik ediyor. Fakat Eskişehir‘in bisikleti kısıtlayan yasakları yüzünden bu günlerde bisiklet kullanımı herkesi ürkütüyor. Zabıtaların bisikletlilere uyarı vermesi, ceza kesmesi gerçekten hoş değil. Elbet ki yasaklar olacaktır ancak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi‘nin aldığı kararların doğru olduğuna inanmıyorum.

Bende bisiklete Eskişehir’deki sıkıntılı ve yetersiz toplu taşımadan dolayı başladım. Ankara gibi bir yerde yaşadıktan sonra Eskişehir’de yaşamak güzel ancak işe, okula giderken toplu taşımanın bana çektirdiği sıkıntılar dolayısıyla Eskişehir’deki ilk aylarımdan pek haz almamıştım. Bisiklet kullanmaya başlayınca Eskişehir gözümde daha fazla güzelleşti. Bana istediğim şekilde istediğim zaman ulaşım imkanı tanıyan bisikletin yeri bende ayrıdır.

Geçtiğimiz gün ağabeyimi İki Eylül Caddesi’nde bisiklet kullanırken zabıtalar uyarıyor. Ağabeyim bulunduğu noktada yapılan çifte standartı görüntülerken “Yürüyüş hızında bisiklet sürmesi” gerekçesiyle ceza kesiyorlar.

Bisiklet yasaklarının kim tarafından, ne zaman uygulamaya konulduğunu; kamuya yaptıkları açıklamaların neler olduğunu biraz araştırdım. Benim için önemli olan yasakların olması, ceza kesilmesi, çifte standart yapılması değil. Uygulamaya konulan yasakların yanlış olduğunu düşünüyorum.

Yasakların Temeli 1993 ve 2004 Yıllarına Dayanıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği bilgiler doğrultusunda İl Trafik Komisyonu‘nun 15.11.1997 tarih 1993/17 sayılı kararıyla 5 ana caddede bisiklet kullanımı yasaklanmış olduğunu biliyoruz. Buna ek olarak UKOME 2004 yılında 12-2 sayılı kararıyla tramvay güzergahındaki tüm cadde ve sokaklarda, park yasağı uygulanan tüm cadde ve sokaklarda bisiklet kullanımını yasaklamıştır. Gerekçeleri ise bisikletlilerin güvensiz bir şekilde ulaşımlarını sağlamaları, bisikletlilerin nereye ait olduklarını bilmemeleri, araç trafiğinin yoğunluğu…

Tüm Dünya’da bisiklet kullanım yasağının olduğunu savunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne böyle bir yazı yazma gereksinimi duydum. Yasaklar ve kurallar nelerdir, ne olmalıdır hem Eskişehir cephesiyle, hemde Dünya cephesiyle anlatmak istiyorum.

Almanya 100 Kilometre Uzunluğunda Bisiklet Otobanı Yaptı

Almanya'dan 100 kilometre uzunluğunda bisiklet otobanı
Almanya’dan 100 kilometre uzunluğunda bisiklet otobanı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eskişehir’de kaç tane bisiklet grubunun bulunduğunu, her yıl kaç bisikletli turistin buradan geçtiğini, bunların haftanın belirli günleri hangi yollar üzerinden hangi ilçeler, köylere gittiklerinin farkında olduğunu düşünüyorum.

Norveç’ten Bisiklet Asansörü

Norveç'ten bisiklet asansörü
Norveç’ten bisiklet asansörü

 

Danimarka’dan Eşit Büyüklükte Eşit Haklar

Danimarka bisiklet yolları
Danimarka bisiklet yolları

Kopenhag’da insanlar araçla gitmenin bisikletle gitmekten daha zor olduğunun bilincindeler. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar bisiklet kullanmaya özen gösteriyorlar.

Bahaneler Kabul Edilemez

Yukarıdaki verdiğim 3 örneği dilersem sonsuza kadar uzatabilirim sanırım. Sadece şunu anlatmaya çalıştım: Eğer arabanın dezavantajları artmazsa ne bisiklet talebi artar, ne de hizmet arzı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Dünya’da da bu şekilde olduğu düşüncesine katılmıyorum. Dünya da arabalar dezavantajlı hale getiriliyor. İhtiyaç dışı araba kullanımı engellenmiş oluyor. Eğer arabaların haklarında bir azalma meydana getirilmeyecek olursa yazdığınız, çizdiğiniz, düşündüğünüz hiç bir bisiklet projesi gerçekleşmeyecektir.

Bahane göstermeye gerek yok.

Yasak koyulamaz: bilgilendirilir

14 aydır Eskişehir’deyim. Tramvay yollarından, kaldırımlardan, bisiklet ve motorlu taşıtların yasak olduğu caddelerden geçen belki yüzlerce araç gördüm. Görülen o ki yasaklar işe yaramıyor.

İnsanlara hangi saatler arasında çöplerin atılmasıyla ilgili çok iyi bir çalışma yürüten Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yine aynı yöntemlerle bisiklet kullanıcılarının güvenli seyirlerini sağlayabilir. Kural basit: bisiklet yolun varsa bisiklet yolundan git, yoksa trafiğin emniyet şeridinden, emniyet şeridi yoksa sağ şeridin en sağından seyrine devam et. Trafik bisiklet kullanmaya uygun değilse yayaları tehlikeye atmamak koşuluyla yaya yolunu kullan.

Bu Yasaklar Eskişehir B.B.nin Misyon ve Değerlerine Aykırı

MİSYONUMUZ
Eskişehir’de yaşayan nesillerin daha iyi yetişmesini ve hemşehrilerimizin yaşam kalitesini artırarak geleceğe umutla bakmalarını sağlamak.

TEMEL DEĞERLERİMİZ
•Tarafsızlık
• Şeffaflık ve hesap verebilirlik
• Dürüstlük
• Liyakat
• Kalite
• Güvenilirlik
• Erişilebilirlik
• Yeniliğe ve gelişime açıklık
• Etik değerlere bağlılık
• İnsana ve hukuka saygı
• Katılımcılık
• Saygınlık
•Sürdürülebilirlik
• Doğaya ve çevreye duyarlılık

İnsanlar bisiklet kullanmaktan kaçarak motorlu taşıtlara daha çok talep gösteriyorlar. İleriye dönük olarak akciğer kanseri başta olmak üzere bir çok hastalık bekliyor onları. Bu durum insanların geleceğe umutla bakmasını sağlamaz.

Sürdürülebilir enerji kaynakları güneş, rüzgar ve benzeri kaynaklardır. Doğalgaz, petrol değildir. Bisiklete karşı koyulan bu yasaklar sürdürülebilirlik ilkesine karşı gelir. Doğaya ve çevreye duyarlı ulaşım aracı sıfır emisyonlu taşıtlardır. Bu taşıtlar trafikte olmadığına göre bisiklete bu yasaklar getirilemez.

Kısacası Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ya yasakları gözden geçirmeli ya da politikalarını gözden geçirerek düzenlemelidir. 

Change.org’ta oluşturmuş olduğumuz imza kampanyasına katılın:

Kaynaklar:
http://www.bbc.com/news/world-asia-india-24237390
http://www.bisikletforum.com/konu/eskisehirdeki-bisiklet-yasagi-uzerine.85189/
http://trondheim.com/trampe-bicycle-lift
http://www.visitdenmark.co.uk/en-gb/denmark/nature/cycling-denmark
http://www.eskisehir.bel.tr/sayfalar.php?sayfalar_id=7

5 YORUMLAR

  1. Eskişehir’e hiç yakışmayan bir haber bu. Ben Polonya’da yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki, şehirde bisiklet ile her here girmemize izin var. Bisikletin her zaman geçiş önceliği var. Ayrıca kilometrelerce bisiklet yolu var. Şimdi yeni uygulama ile güneş enerjisini toplayıp geçe kendiliğinden aydınlanan bisiklet yolları yapmaya başladılar. Bunları bire bir görünce böyle bir yasağın elle tutulur bir bahanesi olmasına asla inanmıyorum. Umarım en kısa sürede yasak kalkar ve herkes pedallar. Pedallamak hem vücuda hem ruha hem de çevreye iyi gelir.

CEVAP VER