Neden blog yazmalısınız? Birbirinden güzel 30 sebeple blog yazmak

Blog yazmak gerçekten eşsiz bir güzellik. 9 ay 10 gün önce başladığım bu güzel aktivite gerçekten hayatıma birçok noktada çok iyi olgular kattı. En kötü hissettiğim anlarda yanımda oldu, en mutlu anlarımın sebebi oldu. Bugün Aklımca fikrinin oluşmasına sebep olan arkadaşıma binlerce teşekkürü borç bilirim. Bugün bende gerçekten çevremde insanlara blog yazmalarını tavsiye ediyorum. Hayatlarının olumlu yönde ciddi derecede değişeceğine adım kadar eminim. Blog yazmanın yararlarına, blog yazmanın güzelliklerine değinmek istedim. O halde sizi listeme almak istiyorum.

1
239
Blog yazmak için 30 sebep. Neden blog yazmalısınız?

Blog yazmak gerçekten eşsiz bir güzellik. 9 ay 10 gün önce başladığım bu güzel aktivite gerçekten hayatıma birçok noktada çok iyi olgular kattı. En kötü hissettiğim anlarda yanımda oldu, en mutlu anlarımın sebebi oldu. Bugün Aklımca fikrinin oluşmasına sebep olan arkadaşıma binlerce teşekkürü borç bilirim. Bugün bende gerçekten çevremde insanlara blog yazmalarını tavsiye ediyorum. Hayatlarının olumlu yönde ciddi derecede değişeceğine adım kadar eminim. Blog yazmanın yararlarına, blog yazmanın güzelliklerine değinmek istedim. O halde sizi listeme almak istiyorum.

30. Çevrenizi genişletir:

Sosyal medya ile gün içerisinde etkileşime geçtiğimiz kişilerden daha büyük bir kitleyle etkileşime geçebileceğimizi zaten biliyoruz varsayıyorum. Blog ağları da gerçekten büyük bir etkileşim ağı. Belki bir ihtiyacınız için, belki o insanın fikirlerini gerçekten beğendiğiniz için; bazen hiçbir neden yokken bile iletişimleriniz oluyor. Çevreyi 2 başlıkta inceleyelim: Dış çevre, yakın çevre. Facebook, Instagram gibi paylaşım ağları sadece dış çevrenizi genişletirken blog ağları, blog yazmak hem dış çevre, hem yakın çevrenizi birden genişletiyor.

29. Yeni bilgiler için kapıları aralar:

Blog yazarlığının gördüğüm ve sevdiğim en güzel yanıdır yeni bilgilere kapılar aralaması. Paylaşmak istediğiniz bir bilgi var. Eğer gerçekten blog yazarlığına değer veriyorsanız bu bilgiyi bu bilginin uzmanı olarak paylaşmaya özen gösterirsiniz. Bu alanda uzmanlaşmak için bilgi arayışı sırasında karşınıza çıkan belki onlarca belki yüzlerce bilgiyi de içine katarak büyük bir bilgi birikimine merhaba dersiniz. Blog yazmak yeni bilgiler için sizi engin denizlere götürür.

28. Kendinizi göstermenizi sağlar:

Blog yazmak: kendinizi göstermenizi sağlar

Kendinizi göstermeyi 2 farklı şekilde ayırıyorum: üretici olmak, tüketici olmak. Çevrenizdeki sosyal ağınıza bir göz atın. Üretici kısmı % kaç yoğunlukta? İlk bakışta ekstra bir sosyal ağ daha kullanmak –blog yazmak- size gereksiz geliyor olabilir. Biraz daha altına bakarsanız blog yazmak sizi tüketici konumundan, üretici konumuna geçirir. Çevrenizde rahatlıkla görülebilir bir insan pozisyonuna gelirsiniz.

27. Daha net düşünmenizi sağlar:

Bizzat yazı yazmaya başladığım zamanlarda karşılaştığım ve çok sonralarda farkettiğim bir durum bu. Fikir üretirken kullandığınız beyin kasları gelişiyor. Sizde bir gün yazarlığa adım atarsanız mutlaka farkedeceksiniz, ilk yazılarınızı yazarken asıl vurgulamak istediğiniz fikri vermekten her zaman şaşarsınız. Blog yazmak işinde profesyonelleştikçe artık çizgilerinizi çizerek ve o çizgilerin içinde kalarak yazı yazarsınız. Düşünme gücünüzü geliştirmeniz gerekiyor.

26. Hayatınızı kayıt altına almanızı sağlar:

Blog yazmak: hayatınızı kaydeder

Bu maddeyle birlikte aslında bütün nedenlerin birbirinden güzel olduğunu farkettim. Düşünün bundan bi’ 50 yıl sonrasını. Bütün hayatınızın yazılı olduğu bir yer var. Blog yazmak çok güzel değil mi?

25. Yazma yeteneğinizi geliştirir:

Bir işte profesyonellik kazanmanın yolu o iş için durmadan pratik yapmaktır. Yazı yazmanın her koşulda kolay olması gerekçesiyle de durmadan yazı yazarsınız. Blog yazmak ile belki ortaya bir kitap bile çıkabilir.

24. Kişisel sorunlarınızı azaltır:

Blog yazmak sizi günlük yaşamın stresinden uzaklaştırır. Bunu kesinlikle onaylıyorum. Size ait olmayan bir dünyadaki sorunlardan uzaklaşıp size ait olan bir dünyada hayallerinizi yaratmanın size verdiği huzuru düşünmenizi isterim. Çok güzel değil mi?

23. Özgüveninizi artırır:

İnsanın özgüvensizliğinin nedenlerine baktığımız zaman dışlanma korkusu, beğenilmeme korkusu, bilgisizlik korkusu var çoğunlukla. Blog yazmak size bilgiyi getirdiği için, fikirlerinizi bağırarak ortaya koyduğunuz için özgüveninizde bir gelişme göreceksiniz.

22. Yeni ve değerli yetenekler edinmenizi sağlar:

Size açtığı koskoca bir bilgi dünyasında mutlaka çok hoşunuza gidecek uğraşlarla karşılaşacaksınız. Örneğin yarın ben bir vasıtayla tanıştığım Öykü arkadaşım sayesinde hayatımın ilk okçuluk deneyimini yaşayacağım! Blog yazmak size yeni yetenekler katar.

21. Daha tutarlı konuşmanıza yardımcı olur:

Blog yazmak sözlü olarak konuşma yetkinliği kazandırdığı kadar -öğrendiğiniz bilgiler- iletişimleriniz esnasında daha net bilgiler vermenizi, daha tutarlı olmanızı sağlar.

20. Size para kazandırabilir:

Takipçi ve izleyicilerinizi artırdıkça bloğunuzdan gelir elde edebilirsiniz. Kitlelere hâkim kişilere reklam vermeye can atan belki binlerce şirket mevcut. Blog yazmak size gerçekten para kazandırabilir.

19. Mesleğiniz olabilir:

“Blog yazarlığı” mesleği “Youtuber, İçerik Geliştiricisi, İçerik Oluşturucusu…” gibi mesleklerle aynı dönemlerde ortaya çıkmıştır. Blog yazarlığı mesleğinin en iyi yönü freelance çalışma imkanı doğurmasıdır. Yani: sabah uyanıp eşinize ve çocuklarınıza kahvaltı hazırladıktan sonra kahvenizi yudumlarken bir yandan gelir elde edebilirsiniz. Tren, uçak, otobüs seyahatleri esnasında para kazanabilirsiniz. Kendinizi blog yazmak alanında çok ileri yetkinliklere taşıdığınız zaman bu dünyada kalıcı bir meslek edinmiş olabilirsiniz.

18. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilirsiniz:

Belki günde 1000 kişiye, belki 1 milyon kişiye yayın yapıyor olabilirsiniz. İnanın bana okurlarınız size, bilgi birikiminize, tecrübe birikiminize değer veriyor ve sizin bu birikimlerinizden yararlanarak kendilerini yönlendiriyorlar. Blog yazmak kendinizi ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için güzel bir hobi olabilir.

17. Bilgisayar gurusu olmanız gerekmez:

Temel bilgisayar bilgilerini bilen bir kişinin amatör bir blog açması maksimum 5 dakika sürer. Onu kendisine göre düzenlemesi 15 dakika. Blog yazmak başka hiçbir türlü bilgi gerektirmez. Biraz daha ileri gidip daha profesyonel bir blog yazmak isterseniz de o yolun sonu yok. Ben Aklımca’yı 9 aydır geliştiriyorum.

16. Bedavadır ya da çok ucuzdur:

Çok aman aman fiyatları olmasa da ücretsiz sistemlerini kullanıcılara açan CMS sistemleri mevcut. Tabi daha ileri bir blog yazmak için kişisel hosting, kişisel alan adı, hatta kişisel sunucunuz olmasını öneririm. Bunlar da çok pahalı şeyler değil.

15. Dinleyici kitleniz olur:

Sizi dinlemek için belki can atan binlerce insan… Hikâyelerinizi, anılarınızı, düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz güzel bir kitleye sahip olabilirsiniz.

14. Diğer insanlara faydalı olabilirsiniz:

Blog yazarak çevrenizdeki birçok insan için ilham kaynağı olabilirsiniz. Aynı zamanda bilgi birikiminiz içerisinde mutlaka başkalarının ihtiyacı olan bilgileri barındırırsınız. Blog yazmak bu bilgileri ihtiyaç sahibine ulaştırır. Sizi takip eden insanların hayatlarını güzelleştirebilirsiniz.

13. Kamu politikaları üzerinde etkili olabilirsiniz:

Kamu alanında yaşadığınız, fark ettiğiniz, hoş görmediğiniz durumlar üzerinde kamuoyu oluşturmak için elinizde bir gücünüz olur.

12. Hayatınıza planları davet edecektir:

Blog yazmanın hayatınız üzerine en güzel etkilerinden biridir bence bu. Öncelikle yazı yazdığınız sıklığı sabitlemek için kendinizi disiplin edersiniz. Yazdıklarınızla mutlaka gün içerisinde tanışmanız, bulunmanız gereken kişiler ve ortamlar olacaktır. Bunlara vakit oluştururken diğer tüm planlarınızı da dengede tutmak için hayatınızı planlamaya başlarsınız. Blog yazmak ile artık her şey eksiksiz olmaya başlar, hep mutlu kalırsınız.

11. Güvenilirliğiniz isminize yerleşir:

Güvenilirliğiniz çevrenizde iletişim halinde olduğunuz insanlardan isminize yayılır. Kişisel marka oluşturmanın en önemli olduğu bu günlerde isminiz insanlara güvenilirliğiniz için imza haline gelir. Blog yazmak isminizi marka yapmak için en iyi yol sayılabiir.

10. Yazılarınızın ya da kitaplarınızın basılmasını sağlayabilir:

Yayınevlerinin ilgisini çekebilirsiniz. Blog yazmak sadık bir okuyucu kitlesi oluşturmak yayınlanacağınız kitabın satış değerini oldukça yüksek tutmak için iyi bir araç olacaktır.

9. Dinleyici değil artık bizzat katılımcı, konuşmacı olarak davet edilirsiniz:

İşte buna bayılıyorum! Dediğim madde tam olarak bu. Her zaman isteğim panellerde, konferanslarda, söyleşilerde konuşmacı olmaktı. Hep hayalini kurardım. Blog yazmak sizi etkinliklere konuşmacı kimliğinizle katılmanızı sağlayabilir.

8. Danışmanlık anlaşmaları yapabilirsiniz:

Bir alanda edindiğiniz sağlam, güvenilir ve geniş bilgi birikiminiz ile o bilgiye ihtiyacı olan firmalara kartvizit görevi görür blogunuz. Bu konuda onlara danışmanlık yapabilir ve blogunuzdan kazanç elde edebilirsiniz.

7. Yazım ile ilgili birçok iş seçeneği sizi bekler:

Makale yazarlığı yapabilir, yaratıcı yazım dersleri verebilir, doğaçlama yazım hakkında dersler verebilirsiniz. Bu işten para kazanabilirsiniz.

6. Gözlem yeteneğinizi geliştirir:

Blog yazmak olaylara bakılmayan yönünden bakmanızı, görünmeyeni görmenizi, kimsenin sormadığı soruları sormanızı sağlayabilir. Küçük detaylarla daha fazla ilgilenmenizi sağlar. Daha iyi bir hafıza ve tüm işlerinizde daha iyi bir performans için gözlem yeteneğinizi geliştirir.

5. Özgeçmişinizi geliştirir:

Özgeçmişinizde fark yaratabileceğiniz ince bir noktadır blog yazmak. Hayatınızı ilgi alanınızı, bilgi düzeyinizi… kısacası size dair her şeyi yansıttığı için insanlara kendinizi tanıtmak için blogunuzu söylemek en iyi yoldur.

4. Yaratıcılığınızı artırır:

Devamlı olarak içerik üretmek, yeni şeyler tasarlamak sizin hayal gücünüzü artıracaktır. Şehirlerle, monoton faaliyetlerle kaybettiğiniz yaratıcılığınızı blog yazarak tekrardan kazanabilirsiniz. Daha iyi hayaller kurarsınız ve alışılagelmiş kurallarınızı zorlarsınız.

3. Akıl filtrenizi geliştirir, daha iyi seçimler yapmanızı sağlar:

Aklınızda belki binlerce durum varken sınırlı zamanınızda yazabileceğiniz sınırlı yazı vardır. Binlerce durum arasından seçeneğiniz durumlar akıl fitrenizi geliştirir ve hayatta doğru tercihler yapmaya yönelirsiniz.

2. Açık ve net, mutlu olursunuz.

Bu listede yer alan her madde size +1 mutluluk katar. O kadar çok keyif alırsınız ki bu işten. Canınızı sıkacak durumlar azalır. Var olan canınızı sıkacak durumlara da çok mutlu ve pozitif bakarsınız. Asla moraliniz düşmez.

1. Sonsuza kadar adınızı yaşatır:

Yazılı bir ürünü ortaya koymak sizin ölümünüzden yüzyıllar sonra bile yaşamanızı sağlayacaktır. Ölümünüzden asırlar sonra bile sizin hayatınızı merak edip, hayatınızı okuyan insanların varlığını bir düşünün. Dünya da daha güzel bir şey yok. Bu listedeki başlıkların bazılarını blog yazan arkadaşlarımdan esinlendim diyebilirim. Okuduktan sonra paylaşmayı unutmayın.

1 YORUM

  1. Evet itiraf etmeliyim ki bende bir çok kere kişisel blog açtım, Açmaktan ziyade bu blogları güncel tutmak en zor olanı. açtığım tüm bloglar ilgisizlikten yok oldu gitti. Bloglarımızı ayakta tutmak için özgün içerikler ve benzersiz fikirlere ihtiyacımız var. Bunları bir araya getirebilen herkes blog açıp başarı merdivenlerini bir bir çıkar.

CEVAP VER