Doç. Dr. Ayşe Banu Başar ile Finansal Muhasebe 1

Muhasebeye Giriş olarak da bilinen Finansal Muhasebe ders içeriği nedir, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Finansal Muhasebe derslerine giren Doç. Dr. Ayşe Banu Başar'ın Genel Muhasebe dersindeki tutumları nasıldır, Finansal Muhasebe dersi vize ve final soruları nasıldır... sorularını cevaplamaya çalıştım. Daha fazlası için okumaya devam edin.

0
146

Doç. Dr. Ayşe Banu Başar Anadolu Üniversitesi‘nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Finansal Muhasebe 1(Muhasebeye Giriş) derslerine girmektedir. Finansal Muhasebe dersi Genel Muhasebe ismiyle de bilinmektedir. Ekşi Sözlük’teki entry‘de Finansal Tablolar Analizi derslerine de girdiğini öğrendim. Finansal Muhasebe 1 dersi Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne İşletme Bölümü’nü okumak için gelen öğrencilerin ilk dönem karşılaşacakları derslerden biri. Biraz Finansal Muhasebe 1 dersinden, dersin vize sorularından ve final sorularından, biraz Doç. Dr. Ayşe Banu Başar‘dan bahsetmek istiyorum.

Bölüme geçtiğim ilk dönemde 7 ders arasından en çok sevdiğim ders Genel Muhasebe ve en çok sevdiğim hoca Doç. Dr. Ayşe Banu Başar oldu. Her ne kadar düşük not almış olsam da…

Finansal Muhasebe 1

Finansal Muhasebe 1 Dersi
Finansal Muhasebe 1 Dersi

Ders İçeriği

Finansal Muhasebe 1’de temel düzeyde bilanço, mizan, yevmiye defteri, büyük defter kayıtlarıyla tanışıyorsunuz. Bu ders için tavsiyem tek bir kez bile devamsızlık yapmamanızdır. Tabi elbet kendi çalışmalarıyla başarılı kişiler vardır. Ama ben Genel Muhasebe dersinde yaptığım tek devamsızlıkta ipin ucunu kaçırdım diyebilirim. Uğraşması çok tatlıdır. Biraz insanı bıktırır ama gerçekten zevkli geçiyor.

Dersi Yılmaz Benligiray ve Nurten Erdoğan‘ın yazmış olduğu Genel Muhasebe: Dönemiçi ve Dönemsonu İşlemleri kitabından işler. Kitap Nisan Kitabevi tarafından basılmaktadır.

Ders İşleyişi

Doç. Dr. Ayşe Banu Başar Finansal Muhasebe 1 dersinde kendi hazırlamış olduğu slaytları kullanmaktadır. Slaytlarında adım adım her bilgi bulunur, her konunun ardından bir örnek gelir. Örneğin çözümü bazen vardır, bazen yoktur.

En sevmediğim hoca davranışları ve ders anlatım tarzları slaytı okuyup ya da tahtaya yazıp geçmektir. Hocanın bilgileri yazmaya fırsat vermemesidir. Ayşe Banu Hoca’mın Genel Muhasebe dersine bu kadar bağlanmamın sebebi ise anlatmadan, anladığımıza emin olmadan konuyu geçmemesi, yazmamızı beklemesi, ders dışında da görüşmelere açık olması.

Slaytlardaki bilgileri ya da hocanın tahtaya yazdığı bilgileri defterinize geçirmenizi bekler Ayşe Banu Hoca. Çokta haklıdır. Hiç bir bilgiyi atlamadan defterine geçiren öğrenciler Genel Muhasebe de AA alarak dersi vermeye adaylardır.

Ders sırasında telefon kullanımına tamamen karşıdır. Slaytların fotoğraflarını telefonla çekmeye çalışmak yerine yazmanız önerisini yapar. Derste uyuyanları da pek sevmez 🙂

Ders işleyişi ile ilgili önerilerim:

  • Genel Muhasebe derslerinin tamamına girin.
  • Kendinize renkli kalemler edinin, tahtadaki ve slayttakileri bir düzen içerisinde deftere geçirin.
  • Tahtaya yazılan ve slayttaki bilgileri asla atlamayın, hepsini not alın.
  • Hocanın vereceği ödevleri mutlaka gün bitmeden yapın. Yapamadıklarınız için mutlaka hocaya mail atın ve birebir iletişim kurun.
  • Sınıfın arka sıralarında takılmayın, slaytları okumakta gerçek anlamda güçlük çekersiniz. Olabildiğince sunum perdesine yakın oturun.

Vize ve Final Sınavları

Vize ve finale bence okuyarak çalışmayın. Zira muhasebe kağıt, kalem, hesap makinesi ister. Hoca sınavda telefon kullanamazsınız, hesap makinesi kullanabilirsiniz uyarısını yapıyor. Ancak hesap makinesi kullanmanıza gerek kalmıyor.

Vize ve finaldeki sorular nasıl mı? Dönem içerisinde hoca size çözmeniz ve pratik yapmanız için fotokopi dağıtıyor zaman zaman. O fotokopinin aynısı. Sayılar ve unsurlar değişiyor sadece.

Önemli olan Finansal Muhasebe 1 dersine girdiğiniz günün akşamı o günü tekrardan çalışmak ve sınav zamanlarında o fotokopileri çözmektir.

Finansal Muhasebe ders notlarını hiç kullanmadım, finansal muhasebe aöf sorularını çözmedim. Yegane tavsiyem Finansal Muhasebe dersinde Doç. Dr. Ayşe Banu Başar’ı dinlemenizdir. Ayşe Banu Hoca’nın Finansal Muhasebe ders notlarını, çalışma sınav sorularını, konu anlatımını takip etmenizdir.

Sınıfın Durumu

Genel Muhasebe dersinde 123 kişi vardı sınıfta. 84 kişi FF ile kaldı, 39 kişi geçebildi. Sınıf başarı notu ortalaması 100 üzerinden 25,08.

AA 84, AB 78, BA 73, BB 65, BC 59, CB 54, CC 50, CD 46, DC 43, DD 40’tan açıldı. 40’ın altında kalanlar FF. 

Doç. Dr. Ayşe Banu Başar Genel Muhasebe derslerini oldukça zevkli işleme taraftarı. Yeri geldiği zaman muhabbetini yapar, yeri geldiği zaman sıkı bir şekilde dersine sarılır. Öğrenciyle arasına bir duvar örmez. Dersleri gerekmedikçe blok ders yapmaz. Hatta yapmadan önce de sorar öğrencilerine, öğrencilerinin isteklerine kulak verir. Ders anlatımını daha çok seviyorum. Adım adım hiç bir öğrencinin kafasında soru işareti kalmayana kadar anlatır. Öğrencilerin de ona soru sormaktan hiç çekinmediğini gördüm. Anlamayı kolaylaştırmak için konuları en basite indirger, yavaş yavaş tek tek bilgiler katarak büyük bir birikime ulaşır.

Özet olarak müfredat ile sınırlı kalmaz, tekniğe ve uygulamalara önem verir. Yardımcı olmayı sever. Dersi çalışan ve dinleyen için kolay, devamsızlık yapan ve çalışmayan için zordur. Ödev verir, verdiği ödevleri yapan dersi zaten gözü kapalı geçer.

Benim tavsiyem Finansal Muhasebe 1 dersinin mutlaka Doç. Dr. Ayşe Banu Başar’dan alınmasıdır. Sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz. Seve seve bu derste yardımcı olabilirim.

Bir Cevap Yazın