Avukat Sepeti ile Yıldızlı Projeler Yarışması’na katıldık

Yıldızlı Projeler Yarışması 2009 yılında başlamış ve her yıl düzenlenen, öğrencilerin projelerini hayata geçirmesinde büyük bir destek sağlayan, üretim-yatırım ve üniversite arasında bir köprü görevi gören bir yarışmadır. Avukat Sepeti projemi Gizem ve Yiğit ile derleyip sundum. Sonuçlar 22 Mayıs'ta.

0
163
Avukat Sepeti, Yıldızlı Projeler Yarışmasında - Yiğit Çelik, Gizem Avcı, Doğukan Yılmaz

Avukat Sepeti ile Yıldızlı Projeler Yarışması’nda

Çok büyük ve kısa metrajlı bir çağ değişiminin tam olarak ortasındayız. Günlük hayatımızdaki ürün ve hizmetler yavaş yavaş interaktif ortamda tekrardan hayat buluyor. Aylardır düşündüğüm hukuk hizmetlerindeki inovasyon projemi artık gün yüzüne çıkarmaya karar verdim ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından 17.’si gerçekleştirilen Yıldızlı Projeler Yarışması‘na Gizem ve Yiğit ile derlediğim Avukat Sepeti proje raporunu sundum.

Yıldızlı Projeler Yarışması nedir?

Yıldızlı Projeler Yarışması 2009 yılında başlamış ve her yıl düzenlenen, öğrencilerin projelerini hayata geçirmesinde büyük bir destek sağlayan, üretim-yatırım ve üniversite arasında bir köprü görevi gören  bir yarışmadır.

Yıldızlı Projeler Yarışması’nın bu yıl 17.’si gerçekleştiriliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bu yarışma ile 16 yıl üst üste onlarca öğrencinin fikri hayata geçti. Sadece tek bir kategoride değil, bir çok kategoride fikirleri mühendisler ve yatırımcılarla buluşturarak öğrencileri iş dünyasına taşıdı.

En güzel yanı ise bir projenin üretilmesinden sonra bütün aşamalarda yani danışmanlık, malzeme, labaratuvar aşamalarında öğrencilerin yanında oldu. Bu gerçekten bir öğrenci için kendi imkanlarının dışında bir destek.

Yıldızlı Projeler 2016’da neler oldu?

AR-GE ve inovasyon kültürünün hızla değer bulduğu 2016 yılında Yıldızlı Projeler Yarışması 126 farklı üniversiteden toplamda 1326 proje başvurusu aldı ve 12 projeye hayatlarının bu döneminde alabilecekleri en büyük desteği sağladı.

Avukat Sepeti: İnteraktif hukuk hizmetleri

Avukat Sepeti | Hukuk Hizmetleri Uygulaması

Avukat Sepeti hukuki danışmanlık ve dava süreçleri için avukatlık hizmetleri desteği arayan kişilerin, hukuki danışmanlık ve dava süreçleri için hizmet veren avukat ve ya avukatlık kurumlarının bir araya geldiği çevrimiçi destek platformudur.

Bir uygulama düşünün: gece ya da gündüz hiç farketmez, hukuki bir danışmanlığa ihtiyacınız var. Yüksek bir danışmanlık ücreti ödemek istemiyorsunuz. Avukat Sepeti’ne giriyorsunuz. Lokasyon ve ilgili hukuk alanını seçiyorsunuz, karşınıza çıkan avukatlar ve hukuk bürolarının yanlarındaki dava istatistiklerini görüntüleyerek, ortalama danışmanlık ücretlerini görüntüleyerek internette onlarca web sayfasını ziyaret edip bilgi toplamaya gerek kalmadan ufak dokunuşlarla danışacağınız avukatı -dilerseniz demografik filtreme bile yapabilirsiniz- seçiyorsunuz. Onların daha önceki müşterilerinin yorumlarını tek bir platformdan okuyabiliyorsunuz. Dilerseniz yazılı, dilerseniz sesli görüşme başlatıyorsunuz.

Avukat seçiminiz sonucu dava süreçlerine dahil olursanız notere gitmenize gerek kalmıyor, e-devlet ile giriş yaparak vekaletname gibi işlerinizi oturduğunuz yerden yapabiliyorsunuz. Avukatınıza teslim etmeniz gereken belgeleri elektronik olarak teslim edebiliyorsunuz. Dava süreçlerine dair takibi davanız sonuçlanana kadar Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan UYAP iş birliği ile Avukat Sepeti’nden takip edebiliyorsunuz.

Avukat Sepeti güvencesiyle ödemelerinizi online olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Hukuk hizmetlerinin interaktif dünyadaki yeri

Türkiye’de 2017 itibarıyla 100 binin üzerinde avukat; 2015 yılında 3 milyon 266 bin dava; 2017 yılı itibariyle yaklaşık 5 milyar Türk Lirası büyüklüğünde Türkiye hukuk pazarı bulunmaktadır.

Hukuki danışmanlık ve diğer hukuki hizmetlerde Türkiye Barolar Birliği’nin verdiği bilgiye göre Türkiye’de 100 binin üzerinde avukat fiziki ortamlarda işlerini icra etmektedir. Bunların pek azı sosyal medya ve interaktif dünyaya girişin değerinden haberdar. İnteraktif dünyanın nimetlerinin farkına varan bireysel avukatların ve avukat bürolarının temel olarak kartvizit mahiyetli bir web sitesine sahip olduklarını görüyoruz. İnternette avukat arama ve araştırma olayı 2009 yılında büyük bir ivme kazanarak yükselişe geçti. Özellikle istatistiklere baktığımız zaman İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana illerinde internette avukat, hukuk bürosu araması daha fazla yapılmaktadır.

Avukatlar ve hukuk büroları arasından bazıları ise bu değişime büyük bir yenilik kazandırmayı akıl ederek online hukuk hizmetleri sunmaya başladı. Online hukuk hizmetlerini online ödeme ve müvekkil takip sistemleriyle birleştirdiler. Ancak yeterli mi, değil. Neden?

Nesil değişiyor

Teknolojiyle bütünleşik doğan Z kuşağının ilk çocukları 2018 yılında tam ehliyetliler grubuna dahil olmasıyla hukuki özgürlüklerini de kazanmış oluyorlar. Bu da demek oluyor ki hukuk hizmetleri Z kuşağının yaşam tercihlerine uygun bir yapı kazanmalıdır. Yani herhangi bir fiziki ortama -ofise- bağlı kalmadan, anlık olarak istediği zaman ulaşabildikleri, işlemleri yine online olarak gerçekleştirebildikleri bir yapı. Bu sayede insanların haklarını sorgulama isteklerini gerçekleştirmede de bir artış sağlanır. Z kuşağının ilk avukatları da ortalama 2024 yılında piyasaya çıkacak ve işlerini freelance olarak gerçekleştirmek onlara cazip gelecek.

Z Jenerasyonu

Hizmet kalitesi iyileştirilmeli

Her ne kadar avukatlık hizmetlerini bu yazıda basite indirgemiş ve yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen bu hizmet sektörünü köklü bir değişim düşüncesiyle karşınıza çıkmış olsam da hukuk hizmetleri basit bir iş alanı değildir. Bu platformda daha fazla gelir elde etme gayesiyle avukatlar müşteri izlenimlerini iyi tutmaya çalışacak ve puanlarını yüksek tutmak için uğraşacaklardır. Sistem otomatik olarak hizmet kalitelerinde bir artışı amaçlamaktadır.

Zaman ve fiziki güç değerli

İnsanların 1 dakikasının bile değerli hale geldiği bu dönemde teknolojinin en büyük emellerinden birisi zaman ve güçten tasarruf sağlamak. İnteraktif hizmetler bu iki alanda da fayda sağlamaktadır.

Herkes işini en iyi yapar

Hedef müşteriye ulaşmak, dijital kimlik kazanmak, marka bilinirliği yaratmak bir avukatın işi değil. Ya avukatlar zamanlarından ayırarak tam verimsiz bir şekilde bunlar oluşturmak için uğraşıyorlar ya da bunları elde etmek için yüksek maddi külfetlere boyun eğiyorlar. Sistem arz ve talep edeni bir araya getirir ve hedefine ulaştırır. Sektörün bu sistem üzerinden yürütüldüğü varsayılırsa dijital kimlik ve marka bilinirliği kazandırır. Avukat işine bakar.

CEVAP VER