2012 ya da 2013 yılındaydı lisede sıradan bir günü yaşıyordum. Hiç haberim yoktu o günden sonra hayatımın değişeceğinden. Sevdiğim bir öğretmenim benden önemli bir görev istiyordu: “Doğukan, bugün konferans vermek için engelli birisi gelecek. Her şeyiyle sen ilgilenir misin?” Ben bugünden sonra olacak hiç bir şeyden habersiz, yardımcı olmak adına bu görevi kabul ettim. İşte Mustafa Oğuz Mucurluoğlu’nu ilk gördüğüm gün o gün.

Engelsiz bir engelli kendisi. Klasik motivasyon konuşmaları beklerken hayatımın en büyük sevgisiyle karşı karşıya kaldım.

Karşımdaki engelli adeta hiç bir engelinden haberdar değildi. Ya o kördü, ya ben onun engelli olduğunu kafamdan uyduruyordum!

Mustafa Oğuz Mucurluoğlu bugüne kadar gördüğüm insanlar arasından hayata karşı sevgisi en kuvvetli olan insan.

Kim bu Oğuz Mucurluoğlu?

Mustafa Oğuz Mucurluoğlu kimdir?

Arattığınız zaman “İki diş arasına sıkışan hayat” tabiriyle onu okursunuz. Ama ben onunla yaşadığım zaman içerisinde tek bir şey gördüm “Özgürlükle, sevgiyle bütünleşen hayat.”

Mustafa Oğuz Mucurluoğlu’nun özgeçmişini kendi web sitesinden okumanızı tavsiye ediyorum. Genel olarak bilgi vereceğim. 27 Ocak 1972 Ankara doğumlu. Doğumundan sonra sarılık hastalığı geçirmiş, spastik özürlü bir birey. Bedeninin uzuvlarını kullanamıyor. 3. kitabını çıkardı. 3. üniversitesini bitirdi ve 4. üniversitesini okuyor.

Sizi kısa bir film izlemeye davet ediyorum.

“Bu adamı bir defa daha görürsem tanışacağım!”

Sözünü dinlediğim, güvenim sonsuz özden öz bir ablam var, gazeteci derim ben ona: Buse Çetiner. Bir gün gazeteye yazdığı bir haberde Oğuz’u ele almış. Tabi soluğu Buse’nin ağzında aldım. Dedim nereden tanıyorsun? Anlattı bana bir bir.

Dershaneden çıkmışım bir gün Konur Sokak’tan aheste aheste en sevdiğim yer İkaros Cafe’ye gidiyorum. Yanımdan tekerlekli sandalyesiyle bir adam geçti. Dedim o mu acaba? “Aman Doğukan. Galiba o ama boş ver. Bir daha görürsen ne olursa olsun peşinden koş tanış.” Dedim ya tam 1 hafta sonra aynı sokakta yine yürürken yanımdan geçiyordu. Koştum yapıştım yakasına. “Merhaba, ben Doğukan Yılmaz. Projelerinizde yer almak istiyorum.”

Mustafa Oğuz Mucurluoğlu ve ben

İşte bu belayı başıma öyle aldım. Bela dediğime bakmayın o Oğuz Abi’yle aramızda bir espri. Her zaman bana yük olmadığını, onu sevdiğimi söylerim. O da “Oğlum bi’ garipsin, işkenceden zevk alıyorsun.” derdi. Bende o gün söz verdim ona bundan sonra ona bela diyeceğime.

İşte o gün bugün

İşte o gün bugün aynı yemeği aynı tabaktan yedik. Birlikte koştuk, birlikte dertleştik. O gün bugün hiç ayrılmadık. O bana çok şey kattı, ben ona katabileceğimi kattım.

Oğuz demek hayat demek. Sevgili annesi, annem Meral İpek ile Oğuz Mucurluoğlu hayatıma çok güzel dokunuşlar yaptı. Bugün kendilerine gerçekten çok büyük minnet borcum var.

“Yaşamın içinde olmak, hayatın içinde olmak varlığı seraplıktan gerçekliğe çevirmektir.”

Mustafa Oğuz Mucurluoğlu

Bir tebessüm düşünün

Bir tebessüm düşünün içinizi aşkla, mutlulukla ısıtan. Bugüne kadar ne zaman onun kahkahalarını duyduysam içim güldü. Bugüne kadar ne zaman ona kahkaha attırabildiysem dünyanın en mükemmel insanı gibi hissettim. Bir tebessüm düşünün sizi yaşamın bütün iğrençliğinden uzaklaştıran.

Okumanız gereken Oğuz Mucurluoğlu kitapları

Dinle Kardeşim – Mustafa Oğuz Mucurluoğlu
Sarı Yalnızlık – Mustafa Oğuz Mucurluoğlu
Sevgililer Gününde Hiç Randevum Olmadı – Mustafa Oğuz Mucurluoğlu

PAYLAŞ
Önceki İçerikFVC Psikiyatri’nin Anlatımıyla Psikoterapi Nedir?
Sonraki İçerikSudoku Nasıl Oynanır?
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme ve kinci üniversitede Aşçılık okuyorum. Radyo A'da prodüksiyonda çalışıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri…

CEVAP VER