İşletme Bölümü - Anadolu Üniversitesi - 2. Dönem Raporu

Sosyoloji, ticaret, sağlık, güvenlik, hukuk, yönetim, muhasebe ve finans gibi hayatın içindeki her şeyi içeren(İşletme Okumak için 10 Neden) İşletme bölümü sanıldığı gibi kolay, gereksiz, boş değil. Anadolu Üniversitesi‘nde okuduğum İşletme‘nin 2. dönemini bitirdim. İşletme bölümünü okuyacaklar için hazırladığım İşletme Bölümü raporumun 2.’sini sunuyorum. İyi okumalar!

Yoksa siz işletme okumuyor musunuz?

Anadolu Üniversitesi İşletme 2. Dönemde Neler Var?

Anadolu Üniversitesi – İşletme Bölümü – Dersler

Zorunlu 7 tane dersim vardı: İktisada Giriş 2, Borçlar Hukuku, İngilizce 2, Matematik 2, Finansal Muhasebe 2, Psikoloji, Türk Dili 2. Hepsi toplamda 30 kredi.

Üzerine de 4 tane üstten ders aldım: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1, Kültürel Etkinlikler, İşletme Yönetimi, Sosyoloji. Bu derslerle kredilerimi 44’e tamamladım.

2. Dönemde kalan 15 kredinizi mutlaka üstten derslerle tamamlayın, sonraki dönemlerde işinize yarar

Geçen dönem Hukukun Temel Kavramları dersinden kalmıştım. Finansal Muhasebe 2 dersini Ayşe Banu Başar’dan alabilmek için bu dönem onu almadım. Dersler çakışıyordu. Sosyoloji dersini alan 226 kişiden FF alarak dersten kalan 181 kişinin arasında bende varım. Bundan yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğim. Bunların dışında birde sanıyorum ki Psikoloji ve Matematik 2’den kaldım. Tabi ki bunlara da değineceğim. Bu arada BAUM İ.İ.B.F.’deki yoklama cihazlarını yenilediği için bu dönem yoklamalar alınmadı.

İşletme Bölümü 2. Dönem  Dersleri

İktisada Giriş 2 – Prof. Dr. Muharrem Afşar

Prof. Dr. Muharrem Afşar – İktisada Giriş 2

Kesinlikle İktisada giriş 2 dersini Muharrem Afşar‘dan aldığıma çok sevindim. Çünkü İktisada Giriş 1 dersini Nilgün Uslu’dan almıştım ve hiç bir şey anlamamıştım. Nilgün Hoca masasından, sandalyesinden kalkmayı zorunlu olmadıkça sevmez. Oturduğu yerden kitabından işler işler geçer. Dersini nasıl geçtiğimi bile bilmiyorum. İktisada Giriş 2’de Muharrem Hoca hem hatırlatarak derslerini işledi, hemde ben arada sırada İktisada Giriş 1’e geri dönüş yaparak tamamladım.

Genel olarak: derste telefon kullanılmasını sevmez, en arka sırada oturanlara soru sorar. Öğrencilerin hala hayatın bilincinde olmamasından bol bol yakınır. Çok iyi ders işler. Öğrenciyi dinler ve derse odağını kaybettirmez. Anlattıkları çok değerlidir. Konuyu ondan dinleyince 45 dakikada öğrenirsiniz, kendiniz çalışırken 3 saatte öğrenirsiniz. Vize sınavını çok kolay ve test yapar. Alabileceğiniz kadar yüksek not almaya bakın der. Final sınavını zor ve klasik yapar. (Gerçi öyle diyordu ancak pek öyle olmadı. 4 soru klasik sordu. 3’ü kolaydı.) Bütün dersleri işler, arada bir blok ders yapar.

Borçlar Hukuku – Öğr. Gör. Fatma Tombul

Öğretim Görevlisi Fatma Tombul – Borçlar Hukuku

Fatma Hoca iyidir güzeldir. Baştan sona her şeyi didik didik anlatır. Dersleri biraz yavan geçer. Öğrenciler kopar dersten. Adeta derslerine zorla gittim. Yoklamayı ilk dersten alır, 2. ve 3. derslerde sınavda çıkabilecek sorular verir. Slaytlarla işler. Beta Yayınevi’nin yayınladığı Prof. Dr. Turgut Akıntürk ve Yard. Doç. Dr. Derya Ateş’in yazdığı Borçlar Hukuku kitabını önerir. Sınavları testtir ve orta zorluktadır.

Matematik 2 – Prof. Dr. Haluk Hüseyin

Prof. Dr. Haluk Hüseyin – Matematik 2

Üniversite matematiği farklı tabi. İşletmede de işletmeye uyarlanmış bir matematik programı mevcut. Konuyu çoğunlukla biliyorsunuzdur, ancak mutlaka çalışmanız gerekir. Soruları işletmeye uyarlanmış gelir.

Haluk Hüseyin Hoca’yı asla önermiyorum. Vize sınıf ortalaması 25,66, finalinde farklı olacağını düşünmüyorum. 81 kişilik bir sınıf. 70 kişi vizeden FF aldı. Haluk Hüseyin Hoca’nın diksiyonu iyi değil, Türkçeyi iyi kullanamıyor. Yazısı çok kötü. Derste ne anlattığını bile söylemiyor. Derse başladığında söylüyor sonra 3 saat onu tahtaya yazıp çözüyor. Tahtayı iyi kullanamıyor, dolayısıyla hiç bir şey anlaşılmıyor.

Haluk Hüseyin hocayı bilerek seçmedim. Daha kötü olduğunu düşündüğüm bir başka hocaya “Bundan daha kötü hiç kimse olamaz.” diyerek Haluk Hoca’yı seçmiştim. Pişman oldum. Kimse sınavlarına gelmiyor bile. İ.İ.B.F.’de kime Haluk Hüseyin’den Matematik seçtiğini söylersen sana “Kaldın.” diyorlar. Ben inanmadım. Ama öyleymiş. Uzak durun. Diğer tüm hocalar dolu olsa bile seçmeyin, ortalamanızı düşürmeyin.

Finansal Muhasebe 2 – Doç. Dr. Ayşe Banu Başar

Doç. Dr. Ayşe Banu Başar – Finansal Muhasebe 2

İlk dönemde Muhasebe’yi Ayşe Banu Başar’dan almıştım. Son derece memnun kalmıştım. Kısaca burada bahsedeceğim. Ancak daha detaylı okumak için Doç. Dr. Ayşe Banu Başar ile Finansal Muhasebe 1 yazımı okuyun.

Dersleri çok eğlenceli geçer. Bazen ders işlemez konferansa götürür. Baştan sona her şeyi anlatarak çözer. Derste telefon kullanımına karşıdır. Slaytlarından işler. Slaytlarını vermez. Yılmaz Benligiray ve Nurten Erdoğan’ın yazmış olduğu Genel Muhasebe kitabını kullanıyor derste. Derste not tutturur. Arada ödevler verir. Sınavları çalışmayana zor, çalışana çok kolaydır. Sanırım daha kolay geçiren bir muhasebe hocası varmış. Ancak benim tercihim Ayşe Banu Başar. Gerçekten öğreniyorum. Arada bir blok ders yapar.

Vize ortalaması 25,95. 135 kişiden 106 kişi vizede FF aldı ancak hocadan kaynaklı bir problem değil. Çoğunlukla derse katılım az oluyor (40-50 kişi). Derse girmeyenlerin yapabileceği bir ders değil.

Sosyoloji – Prof. Dr. Enver Özkalp

Prof. Dr. Enver Özkalp – Sosyoloji

Kaç! Kaç! Kaç! Eğer sosyoloji dersini Enver Hoca’dan aldıysanız hemen uzaklaşın üniversiteden, şehirden. Enver Hoca’nın bilgisine ve düşüncelerine hayranım. Konuşmalarını, anlattıklarını zevkle dinliyorum. Ancak Enver Hoca’dan dersi geçmek oldukça zor. Enver Hoca tam bir sosyolog. Sınavları çok zor. Vize sınavında çoğunlukla sosyologlar hakkında sorular sormuştu, finalde tamamen karışık sordu baştan sona. Ancak soruları gerçekten cevaplanamayacak kadar zor.

Kaldı ki diyelim cevapladınız soruları. Muhtemelen Enver Hoca’nın istediği gibi değildir cevaplarınız. Dolayısıyla puan alamazsınız.

3 saat aralıksız konuştuğu zamanları da gördüm. Sabah 8’de başlayıp 11’e kadar ders anlattı. Öğrencilerden ders esnasında soru kabul etmez. Dersin sonunda soruları alır. Tabi dersin sonuna kadar sorularını hala hatırlayan var ise. Blok ders yapar bazen. Çok uzun cümleler kurduğu için ve her konuyu didik didik anlattığı için dikkatler dağılır, kimse odaklanamaz hocaya. Cümlenin sonuna geldiği zaman başını hatırlamaya çalışırsınız.

Sanırım Enver Hoca’nın dersinden geçebilmenin tek yolu derse girmeden önce işlenecek konuya çalışmak, derste hiç atlamadan dinlemek, dersten çıkınca tekrardan işlenen konuya çalışmak, vizeden önce tekrar baştan sona çalışmak, finalden önce tekrar baştan sona çalışmak. Vöh!

15 dakikadan fazla geç kaldıysanız derse girmeyin. Derste kendisine 3 metrelik bir çizgi çizer aklından. O çizgiyi gider, gelir. Bir aşağı, bir yukarı bakar. Tenis maçı izlemediyseniz daha önce öneririm, izleyin Enver Hoca’yı.

Psikoloji – Yard. Doç. Dr. Emin Cihan Duyan

Yrd. Doç. Dr. Emin Cihan Duyan – Psikoloji

Çok tatlıdır. Sohbet havasında ders işler. Herkes dersi zevkle dinler. Slaytlardan işler. Slaytlarına gitmek için: https://goo.gl/hpR1Su Slaytlarının şifresi “logos”. Film izletir, sınavda filmden sorular olur. Dersine girin, slaytları okuyun geçersiniz. Ben birazcık uyuyakaldım da vize sınavına.

İşletme Yönetimi – Prof. Dr. Celil Koparal

Prof. Dr. Celil Koparal – İşletme Yönetimi

İşletme yönetimi daha çok insan kaynakları alanında bilgiler sunuyor. Yönetici, çalışanlar, işletmenin aşamalarını genel olarak konu ediniyor. Sadece bir kaç tane dersine girdim Prof. Dr. Celil Koparal’ın. Çok fazla bilgiye sahip değilim ama İşletme Yönetimi dersi Prof. Dr. Celil Koparal’dan alınabilir. Sınavları çok zor olmuyor. Tolga Copy fotokopileriyle geçilebilir bir ders.

Kültürel Etkinlikler

Kültürel Etkinlikler – Kül199 – Anadolu Üniversitesi Havacılık Müzesi

Anadolu Üniversitesi’nden mezun olabilmeniz için Kültürel Etkinlikler isimli KÜL199’u vermeniz gerekiyor. Ben bunu bu dönem aldım. 14 adet etkinliğe gidip yoklama cihazlarına kart bastığınız zaman AA alıyorsunuz. Kültürel etkinlikleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için KÜL 199 Kültürel Etkinlikler sayfasına göz atın.

Etkinlikleri Anadolu Üniversitesi’nin web sitesinde etkinlikler bölümünden takip edebilirsiniz. Kültürel Etkinlikler (KÜL199) dersi kapsamında olan etkinliklerin sol üst köşesinde KÜL199 yazıyor. Konser, dinleti gibi etkinliklere girerken ve çıkarken kart basıyorsunuz. Müze, sergi gibi etkinliklere 45 dakika aralıklarla açık olduğu sürece kart basıyorsunuz.

İngilizce 2, Türk Dili 2, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi 1

Merkezi sınav oluyor bu derslerde. Tolga Copy genellikle sınav haftasında çıkmış sorularını satıyor. Alıp çözün. Sorular ya birebir aynı çıkıyor ya da %50-%75 aynı çıkıyor.

Dilerseniz AÖF kitaplarını öğrenci işlerinden alabiliyorsunuz.

Sosyal Etkinlikler ve Öğrenci Kulüpleri

Bu dönem öğrenci kulüplerinde yer almadım. Tüm öğrenci kulüpleri adına konuşamam fakat en gözde olan bir kaç öğrenci kulübünün etkinliklerini seviyorum. Ancak öğrenci kulüpleri ile alakam anca bu kadarla sınırlı. Öğrenci kulüplerinin genel durumu: pazartesi beer pong, salı beer pong, çarşamba futbol, perşembe 222, cuma langırt-alkol, cumartesi parti, pazar 222. Sosyal faaliyetlerde bulunayım derken tüketimin dibine batan bir öğrenci sürüsü söz konusu. Tavsiyem onlardan uzak durun. İ.İ.B.F. kantinde ya da bir gece kulübünde, kafede, barda mutlaka online’dırlar. Hiç bir halt yaptıkları da yoktur. 🙂 Size hoş görünmesin onlar. İşletme okumak bu değil.

Genel itibariyle zor bir dönem oldu. Okul dışı faaliyetler çok zorladı. Anadolu Üniversitesi’nde İşletme okumak ile ilgili sorularınız, görüşleriniz ve önerileriniz olursa dogukanyilmaz@aklimca.com adresinden bana iletebilirsiniz.

CEVAP VER