Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü Kayıt Yenileme ve Ders Seçimi Üzerine

Ders seçimi ve kayıt yenileme gerçekten stresli geçiyor Anadolu Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde. Gece saat 01.00'da kayıt yenileme sistemi açılır. Açılır açılmaz derslerin konterjanları dolar. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni tercih edecekler için ders seçiminin süreci hakkında kısa bir yazı yazmak istedim.

0
203
Kayıt yenileme, ders seçimi
Kayıt yenileme, ders seçimi

Yarın Anadolu Üniversitesi‘nde İşletme bölümü için Bahar Dönemi’nin ilk günü. Geçtiğimiz hafta içerisinde ders seçimlerini ve kayıt yenilemeyi de yaptım. Yine enteresan ve sinir stres dolu bir ders seçimiydi. Anadolu Üniversitesi’ni tercih edecek YGS, LYS adayları için biraz bahsetmek istedim. O zaman öncelikle kayıt yenileme nedir, ne zaman yapılır biraz göz atalım.

Kayıt Yenileme Nedir?

Üniversitede her dönem başlangıcından önce dönemle okuyacağız dersleri seçeceğiniz bir dönemdir kayıt yenileme haftası. Anadolu Üniversitesi’nde internetten kaydınızı yenilersiniz, derslerinizi seçersiniz ve onaylarsınız. Sonra ekle-sil haftasında hocanızın yanına giderek kaydınızı onaylatırsınız.

Anadolu Üniversitesi Kayıt Yenileme Haftası

Anadolu Üniversitesi’nin diğer fakültelerinde durum nasıldır bilmiyorum ancak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi‘ndeki öğrencilere kayıt yenilemek için 4 gün veriyor. Genelde 1. gün 4. sınıflar, 2. gün 3. sınıflar, 3. gün 2. sınıflar ve son gün 1. sınıflar ders seçimlerini yapıyorlar.

Ders seçim ekranlarınız ders seçim gününüzde gece saat 01.00’da açılmaktadır. Dikkatli olmanızı öneririm. Sistem açıldığı anda fakülte öğrencilerinin hali aşağıdaki videodaki gibi olmaktadır:

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde kayıt yenileme yaparken aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

  • Zorunlu dersinizi seçemeyebilirsiniz
  • Konterjan kalmaz
  • Dersler çakışır

Bazen hiç bir dersi bile seçemeyebilirsiniz… Panik yapmayın. Geçen dönemde aynı sorunla karşılaşmıştım ve aynı şekilde çözülmüştü. Bu dönemde aynı şekilde gerçekleşti. O zaman cidden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin kayıt yenileme sistemlerinde sıkıntı var diyorum ve açıklıyorum:

İlk açıldığı anda tüm derslerin konterjanı çok az belirlenir. Bu yüzden şahsi tavsiyem öncelikle geçtiğiniz dönemden kaldığınız dersi seçmeniz. Ardından zorunlu derslerinizi seçin derim.

Diyelim ki seçemediniz istediğiniz dersleri ya da zorunlu dersleri. Uyuyun daha fazla beklemeyin gece gece… Kimse aldığı dersten çekilmeyecektir. Herkes en iyi ve en sevdiği hocayı seçmeye çalışır ve onu bırakmaz. Sabah saat 09:00’da derslerin konterjanları arttırılır. İstediğiniz dersi istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

Sistem açılır açılmaz tüm derslerin 1-2 dakika içerisinde konterjanları dolacaktır. Şaşırmayın derim.

Bu arada geçtiğimiz döneme dair Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü için olan görüşlerimi yazmaya Doç. Dr. Ayşe Banu Başar ile Finansal Muhasebe 1 adlı yazımla başlamıştım. Uzun süredir yazamıyorum ama yakın zamanda hepsini tamamlayacağım. O zamana kadar Finansal Muhasebe ile sizleri başbaşa bırakıyorum 🙂

CEVAP VER