Amsterdam’a Gidiyorum

Dam Meydanı'nda gökyüzünde süzülüyormuş gibi adım atarken, Zaanse Schans'ta geleceğime dair hayaller kuracağım. Red Light District'te sert filtre kahvemi yudumlarken hissedeceğim huzuru düşünüyorum ve içim içime sığmıyor. Ani bir karar ile 31 Mayıs için Amsterdam biletimi aldım, gidiyorum! 20 günlük bir gezi planlayarak 19 Haziran'da geri döneceğim. Uzun yıllardır en büyük hayalimi gerçekleştirmenin büyük mutluluğunu yaşıyorum!

2
163
Amsterdam Turum
Amsterdam Turum

Herkese merhaba! Benden uzun süredir yazı beklediğinizin farkındayım. Sömestr tatilinin güzelliğine fazla kapıldım. Geçtiğimiz dönem çok yoğun geçti benim için. Bu sömestr tatili bana çok iyi geldi diyebilirim. Şimdi ise beni çok mutlu eden bir haberle karşınızdayım! Amsterdam’a gidiyorum! Yurt dışına çıkmak benim yıllardır büyük hayallerimden biriydi. Özellikle İsveç’e gitmek istesem de Amsterdam, Kiev de gitmek istediğim yerler arasındaydı. Tamamen tesadüfen karşıma çıkan fırsat ile Amsterdam’a gidiyorum.

Benim Amsterdam Turum

Waldorf, Amsterdam
Waldorf, Amsterdam

Nereden çıktı bu Amsterdam?

Biraz önce söylediğim gibi uzun zamandır yurt dışına çıkmayı hayal ediyorum. Fakat maddi yükümlülükler ve yol arkadaşı bulamamak gibi sorunlardan dolayı umudum kalmamıştı. Bir sabah Radyo Karavan‘ın Amsterdam gezisi düzenlediğini gördüm. Tesadüfen uçak biletlerine de baktım ve 530TL gibi bir fiyat görünce gidip nefes alıp gelsem yeter diyerek almaya yeltendim.

Nasıl hissediyorum?

Aşırı mutluyum. Hayallerime kavuşuyorum. Mutluluğumu bölen kötü şeyler de söz konusu tabi. Dam Meydanı‘nda gökyüzünde süzülüyormuş gibi adım atarken, Zaanse Schans‘ta geleceğime dair hayaller kuracağım. Red Light District‘te sert filtre kahvemi yudumlarken hissedeceğim huzuru düşünüyorum ve içim içime sığmıyor.

Uzun bir süredir zaten zincirsiz yaşadığımı ve çerçevelerimden dışarı koşar adımlar attığımı hissediyordum. Kararlarımda her zaman arkamda duran anneme milyonlarca kez minnettarım.

I am Amsterdam
I am Amsterdam

Amsterdam’a neden gidiyorum?

 1. Yurt dışına ayak basmak: Ayağımız alışsın yaa. “Bi’ tanısan çok seversin” gibi bir laftan hareketle başlangıcı yapmak lazım 🙂
 2. Yıllık gezi ihtiyacım: inanır mısınız her yıl en az bir büyük gezi yapmadan kendimi iyi hissetmiyorum! 🙂 Bu senenin en büyük bombası da bu.
 3. İnsan davranışlarını, tüketimlerini, harcamalarını incelemek: Türkiye’den 3500 kilometre ötede neler dönüyor, kim ne düşünüyor, kim hangi kahveyi içiyor bizzat görmek istiyorum. İnsanların günlük alışkanlıklarını yerinde incelemek istiyorum.
 4. Yaz tatillerimde çalışmak için: Ankara, Eskişehir ve Antalya’daki çalışma koşullarını daha önce deneyimlemiştim. Eğlenerek, dilimi geliştirerek, gezerek ve iyi bir gelir elde ederek çalışmak için bir yerler bakacağım.
 5. Bisiklet alt yapısı: Eskişehir’de hatta Türkiye’nin diğer illerinde de bisiklet konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Ülke sıralamalarında hep ilk 10’da yer alan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın bisiklet kültürü, bisiklet alışkanlıklarını, bisiklet alt yapısını yakından incelemek istiyorum.
 6. Bir umut: belki giderimde geri gelmem. 😀

Amsterdam’a nasıl gidiyorum ve ne yapacağım?

Amsterdam’a uçakla gidiyorum efendim! Uça uça gidicem. Trenle yata yata gitmekte isterdim ama o seneye efendim. O kadar arkadaşıma haber verdim, o kadar kuzenime söyledim, yakınlarıma ama hiç kimse ile uyuşamadık. Kendime yol arkadaşı bulamadım. Şu aralar bir arkadaşım benimle gelmeyi düşünüyor ancak görelim bakalım ne olacak. Şimdilik tek gidiyorum.

Tek gidip ne yapacağım be?

Ne yapayım, bir arkadaşla gidince ne yapacaksam onu yapacağım. Karış karış bütün şehri yürüyeceğim. Her deliğe girip çıkacağım. Kahvemi içip kitabımı okuyacağım. Bol bol fotoğraf çekeceğim.

En çok gitmek istediğim yer Zaanse Schans. Kesinlikle gideceğim oraya!

Zaanse Schans
Zaanse Schans

Amsterdam Tur Planım

Ulaşım

Uçak biletini Pegasus‘tan aldım. İleri tarihli bilet aldığım için 530TL’ydi. 2 gün takip ettim ve en düşük fiyatı inceledim. En düşük fiyatı bulduğumda daha fazla düşüp düşmediğini garantilemek için 7TL’ye fiyatı sabitledim. Ertesi gün 2 gün süreyle dış hatlarda %30 indirim başladı ve gidiş-dönüş bileti toplam 412TL‘ye almış oldum.

Ucuz bilet esnemiyor, bagaj hakkı sadece 8 kiloluk el bagajı. Yer seçemiyorsunuz. Olsun yer seçmeyerek 58TL, ekstra bagaj hakkı satın almayarak 80TL, esnek almadığım için 100TL kazandım. %30 indirimle birlikte bu biletten 400TL’ye kadar kar elde etmiş oldum. Tabi erken bilet avantajı da ayrı…

Şehir içerisinde ne yapacağım henüz net değil. Genel olarak yürüyeceğim. Eğer kafam eserse ve bütçem izin verirse 1-2 gün süreli Amsterdam Card alabilirim. Yine eğer ucuza bisiklet kiralayabilirsem bisiklet kiralamak öncelikli tercihim.

 

Çanta

Gereksiz hiç bir şeyi koymayacağım. Üzerimdeki kıyafetle gideceğim. (High Mountain Nepal Pantolon, Quechua Bionnassay Softshell 500 mont, Forclaz 100 Novadry Outdoor su geçirmez ayakkabı, polar kapşonlu sweatshirt, kolsuz içlik) Sıcak havada böyle giyinerek gitmemin sebebi bagaja koyup kilo sınırından azaltmamak.

 • Bir adet tişört
 • Bir adet deniz şortu
 • Küçük el havlusu
 • Küçük sabun, küçük diş macunu, diş fırçası
 • Şarj aleti, 2 adet 10.000’lik power bank
 • Bir adet kitap
 • Cep boy ingilizce sözlük
 • Not defteri, kalem
 • Çadır, mat, uyku tulumu
 • Ağrı kesici
 • Tek kullanımlık şampuan paketleri
 • Türkiye’ye dair ucuz magnetler (Amsterdam’da karşılaştığım insanlara hediye etmek için)

Şimdilik aklıma bunlardan başka hiç bir şey gelmiyor. Ama görüldüğü üzere oldukça boş gideceğim. 🙂

Barınma

Amsterdam’a akşam ineceğim. Sabaha kadar şehri gezerim sanırım. Hala couch bulamamışsam çadırda kalmayı düşünüyorum. Otelde kalmayı düşünmüyorum. Zor durumda kalmadan da hostelde kalmayı düşünmüyorum.

Plan

31 Mayıs’ta gidiyorum. 19 Haziran’da geleceğim. Yani: Gez, gez, gez…

Not: Eğer bana yol arkadaşı olmak isterseniz mutlaka bana ulaşın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER