Alevi Köyleri

81 ilde yer almakta olan Alevi vatandaşların yaşadığı köylere, köylerdeki nüfuslar dağılımları gibi istatistiklere ulaşabileceğiniz güzel bir site önerim var. Alevi köylerinin etnik yapısı, Alevi köylerinin coğrafi konumları, köyle hakkında genel bilgiler, dini ve geleneksel törenleri ve yaşayışları hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz sitede...

1
183
Alevi gelenekleri

Alevi Köyleri

www.alevikoyleri.com adresi oldukça zengin bir bilgi kaynağı, sitede 81 ilde yer almakta olan Alevi vatandaşların yaşadığı köylere, köylerdeki nüfuslar dağılımları gibi istatistiklere ulaşmanız mümkün. Alevi köylerinin etnik yapısı, Alevi köylerinin coğrafi konumları, köyle hakkında genel bilgiler, dini ve geleneksel törenleri ve yaşayışları hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz sitede ayrıca Aşık Veysel Şiirleri, Köroğlu türküleri, Karacaoğlan şiirleri, Ahmed Arif ve Mahzuni Şerif, Muhlis Akarsu türküleri, Şah Hatayi deyişleri, Kaygusuz Abdal şiirleri, Aşık Daimi türküleri de yer almaktadır. Site, Alevilere karşı uygulanmakta olan kimlik erezyonuna dikkat çekmeye çalışmakta, kültür değişiminin önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Cemevlerine sahip çıkış, toplum içerisinde yer almakta olan alevi cemaatlerin azınlıkta olsalar ibadet hürriyetini kazanma mücadelesini uyanık tutmaya çalışan sitede alevilerin problemleri ile ilgili çok fazla husus irdelenmiştir.

Alevi toplumlarına dair

Alevi gelenekleri

Sunnileşen Alevi toplumlar ile röportajlar yer alan sitede Alevilerin sunnileşme süreçleri, sunni toplumlar ile bir arada yaşayışın ortaya çıkarmış olduğu büyük dini problemleri, Sunnileşen Alevilerin sergilemekte olduğu  yeni yaşayış tarzlarını irdelemektedir. Sitede yer almakta olan röportajlarda ayrıca ötekileştirilen Alevi hayatları, yaşanmışlıklarda yer almaktadır. Günümüzdeki Alevi toplumları yaşayışları, Alevi kültürü, Alevi  ibadetleri, Cemevleri, Alevilerin Sunni toplumlar ile yaşamış oldukları yozlaşma politikalarına objektif bir bakış sunmaktadır.

Alevilik hakkında merak ettiğiniz hususlarda güncel ve güvenilir bir kaynak olan Web adresini ziyaret edebilir, siteye yeni yüklenen yazılardan hızlı haberdar olabilmek için siteye üye olabilirsiniz.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikGoogle AdSense Türkiye faaliyetlerini durdurma kararı aldı mı?
Sonraki İçerikDar odalara yapılacak özel dekorasyon önerileri
30 Haziran 1997 Ankara doğumlu bir yengecim. An itibari ile Eskişehir’de yaşıyorum. Couchsurfing ve Warmshowers üyesi Eskişehir couch’uyum. Çaylak bir girişimci adayı sayılabilirim. Hedefim durmadan duraksamadan kendimi geliştirmek. Yeşili, doğayı, müziği, insanları seviyorum. En özel yeteneklerimden biri sayarım: konuşmak. Bir insanın bir diğer insanı anlamaması kadar kötü tek bir şey tanırım. O tek bir şeyi geçince insanları anlamak adına her şeyi yapmayı kendime hedef edindim. Engelleri kaldırmak, bütün engelleri… Üniversite hayatıma Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde devam ediyorum. İşletme okuyorum.

1 YORUM

  1. Alevi toplumuna dair verilen bilgilendirmeler ve alevi köyleri hakkında bilgi sunan bir site. Siteyi genel olarak inceledim ve tasarım yönünden oldukça zengin tutulmuş. İçerik olarak alevilik ağırlıklı olduğu için pek ilgimi çekmedi.

CEVAP VER