“30 yaşıma geldim diye her sorunun cevabı bende mi?” cümlesiyle önsözüne başlayan Irmak Özkaşıkçı Orman‘ın kitabı 20’li Yaşlarda İş Hayatı iş dünyasına henüz adımını atmamış, atmaya yeltenen ya da iş dünyası hakkında genel bir fikir edinmek isteyen okurlar için iyi bir kitap alternatifi olmuş. Ancak Robert Koleji’nde okuyup sonrasında Sabancı Üniversitesi’nde Yönetim Bilimleri, sonrasında da Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama ve Lojistik Yönetimi okumuş birisi için bence çok zayıf kalmış bu kitap.

20’li Yaşlarda İş Hayatı

Capital Dergisi’nin bir sayısında D&R’de ayın en çok satan kitapları arasında görüp aldığım ve tek solukta okuduğum kitaplardan birisi bu. Açıkçası kendi adıma hiç faydalı olmadı. Hatta kitabın yarısında kitabı bırakma kararı aldım. Ancak yine de başladığım bir kitabı bitirmiş olmak için bitirmiştim.

20’li yaşlarda iş hayatına atılmak için uğraşan bireylerin para kazanmak uğruna, yaşayabilmek uğruna “yerini arayan”, hayatı sorgulayan yapılarını ele alan bir kitap. Sık sık kitapta sizin iş hayatını beklediğiniz ama iş hayatının sizi beklemediği vurgusunu yapmış Irmak Özkaşıkçı Orman. 20’li yaşlarda iş hayatı…

İş hayatı

Eğer uzun bir süredir iş, ekonomi kitapları okuyorsanız eminim bu kitapta yazanlardan daha fazla bilgiye zaten sahipsinizdir. Daha önce hiç kariyer yapmak, çalışmak, iş yapmak, hayatınızı kazanmak, para kazanmak üzerine düşünmediyseniz, araştırma yapmadıysanız bu kitap sizin için ilgi çekici olabilir.

Benim bir iş, kariyer kitabında aradığım şey ilham vermesidir, sizi harekete geçirmesidir. Sizi kösteklemesi değil. Irmak Özkaşıkçı Orman kitabında iş hayatını öyle bir dille ele almış ki çok kritik bir çizginin biraz ötesinde. Eğer okurken yazılanları olumsuz algılayacak olursanız oldukça moralinizi bozabilir ve bir şeyler yapmaya karşı isteğiniz varsa bile durağanlaşabilirsiniz. Size tavsiyem bu kitabı okumaya karar verdiyseniz yazılan olumsuzlukları sadece olma olasılığı çok yüksek, karşınıza çıkabilecek engeller olarak algılayın ve işinizin çözümlemek olduğunu unutmayın.

Arka Kapağından

20’li yaşlarda iş hayatı arka kapak

Umuyorum ki yıllar içerisinde benim ve çevremdekilerin yaşadıkları, hayat yolunda yürürken başımıza gelenler, söylediklerimiz ve işittiklerimiz, başardıklarımız, başaramadıklarımız ve bu başarısızlıklardan aldığımız dersler; 20’lerinde olup da kendi yolunu bulmaya çalışanlara, çocuğunu anlamaya çalışan ebeveynlere, altında veya üstündeki çalışanı gören iş insanlarına eğlenceli bir kılavuz olur. Eğlenceli diyorum çünkü biz bunları yaşarken çok eğlendik ve sonradan baktığımızda hayat; yaşadıklarımıza biraz da pembe bir gözlükten bakarak bu acı-tatlı tecrübelerden geriye kalan tebessümlerden ibaret.

Hayat; benim için henüz yaşamadığım “kalan” günlerin tamamı. Gelecek günler için hiç olmadığım kadar heyecanlı ve meraklıyım!

Neleri bulacaksınız?

20’li Yaşlarda İş Hayatı size ilk olarak kendinizi sorgulatarak başlayacak, sonradan hedefleriniz de ilerlemeniz için genel prensipleri anlatacak. İş hayatına nasıl gireceğinizden bahsettikten sonra iş hayatı içerisinde tutunmanızı sağlayacak bilgiler verecek. Sonrasında yaşayacağınız yıkımları ya da mutlulukları nasıl karşılamanız gerektiğinden bahsedecek.

Üzerine düşünmeniz gerekenler

Benim tavsiyem 20’li Yaşlarda İş Hayatı kitabından sadece yönelim başlıklarını edinin. Bu başlıklar üzerinde araştırmalarınızı sürdürün, bu başlıklar üzerinde kendinizi geliştirin. İşte bu başlıklar:

  • Siz kimsiniz?
  • Hedefinizde almanız gereken eğitim ve bu eğitimi nasıl alacağınız.
  • Hedefinize ilerlerken okumanız gereken kitaplar.
  • Kendinize SWOT analizi.
  • Zaman yönetimi nedir? Zaman nasıl yönetilir?
  • Nasıl daha iyi konuşulur, etkili iletişim nasıl kurulur?
  • Network nedir? Nasıl network geliştirilir?
  • Mentor nedir? Mentor nasıl bulunur?

1 YORUM

CEVAP VER