2030’da internetin en büyüğü bir eğitim şirketi olacak

2030'da internetin en büyüğü bir eğitim şirketi olacak. Robot öğretmenlerle tanışacağız ve eğitim büyük dönüşüm geçirecek." söylemi fütürist konuşmacı Thomas Frey'e ait. Endüstri 4.0 gelişmeleriyle yapay zeka ve robotlarla çok yakında zaten karşılaşacağımızı biliyoruz. Önemli olan soru: Bu yapay zeka hangi sektörlerde, hangi işlevlerde kullanılacak? Bugün tartışılması gereken mevzu tam olarak bu.

0
104
Fütürist bilimci Thomas Frey

2030’da internetin en büyüğü bir eğitim şirketi olacak. Robot öğretmenlerle tanışacağız ve eğitim büyük dönüşüm geçirecek.” söylemi fütürist konuşmacı Thomas Frey’e ait. Endüstri 4.0 gelişmeleriyle yapay zeka ve robotlarla çok yakında zaten karşılaşacağımızı biliyoruz. Önemli olan soru: Bu yapay zeka hangi sektörlerde, hangi işlevlerde kullanılacak? Bugün tartışılması gereken mevzu tam olarak bu.

2017’de Dünyanın En Büyük Şirketleri Arasında

Fortune Dergisi’nin yaptığı araştırmalarla açıkladığı dünyanın en büyük şirketleri listesine bakıldığı zaman Samsung gibi firmaların bile ilk 10’a giremediği bu listede 2030 yılı geldiği zaman 1. sırada bir internet devi olacak düşüncesi ne kadar reel bir düşünce tartışmak gerek. İnternete bağlanabilmek için aracı cihazlara ihtiyacımız olduğu aşikar. Bu ihtiyacımız olan aracı cihazların sayısı azalır ancak bedenimize entegre edebileceğimiz biyonik cihazlar üretilmediği sürece Samsung, Apple gibi şirketlerin değeri bir internet şirketinin değeriyle orantılı olacaktır. Diyeceğim o ki bu eğitim devrimi öyle bir devrim olacak ki Walmart’ı bile geri sıralara itebilsin.

Gençliğe iş var: Yapay zeka ile internetten eğitim altyapısına hazırlıklı olmak

Kalkınmanın motoru olan eğitimin Türkiye’de ne kadar zayıf olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye her ne kadar eğitimini teknoloji ile donatmaya çalışsa da hep eksik kalıyor. Türkiye’nin 15 yıl siyasal anlamda güçlü adımlar attığını görürsek muhtemelen yapay zeka ile internetten eğitimi dünya ile eşzamanlı olarak bünyesine katacaktır. Sadece politika, sistem gibi kısır döngüye takılıp kalan tartışmaları aşıp geleceğin teknolojisine odaklanmalı.

Çıktılar

  • Bahsi edilen yapay zeka ile internetten eğitim şirketlerinin sorunları ne olacak? Bu sorunlara nasıl çözümler sunulabilir?
  • Yapay zeka ile internetten eğitim şirketlerinin paydaşları kimler olacak?
  • Bu şirketlerin teknik olarak gereksinimleri neler olacak? Onlara bu gereksinimlere yönelik sunulabilecek çözümler nelerdir? Daha iyi sunulabilecek çözümler geliştirilmeli.
  • PR ile ilgilenenlerin insanların eğitim davranışlarını ve ihtiyaçlarını şimdiden çok iyi takip etmesi çok önemli. Bu eğitim devriminin tanıtımını tarihsel süreç karşılaştırması ile çok etkili bir şekilde yapabilirler.

Girişimciler girişimlerini bu yönde yoğunlaştırabilir, en azından ek projeler oluşturabilirler. Yazılımcılar da konu üzerinde kendini geliştirmeliler. Bugünün üniversite öğrencileri 40 yaşında yakalanacak bu devrime, tam piyasanın içindeyken. Hazırlıklı olmalı.

CEVAP VER